Grădina japoneză

Re: Grădina japoneză

Postby alexie » Thu May 23, 2013 12:08 pm

Azi am scormonit (prin "atelier") pentru a identifica lotul de pietriş recoltat în 1.05.2012 (din Vama Veche).
Apoi am scormonit prin lot pentru identificarea Candidatului Manciurian.
Şi abia apoi mi-am început ziua de lucru:




Pietroiul a fost găurit pentru introducerea unui ştift de fixare (lipit cu chit). Ulterior, cu un burghiu mai mic, s-a efectuat şi un orificiu lateral. Stânca a fost spălată cu tuş verde şi apoi cu vopsele diluate Vallejo.

Copăcelului i-am extras agrafa fixatoare şi apoi am mărit orificiul, am introdus fire de liţă şmirgheluită şi un ştift din agrafă.


Mustăţile din liţă au fost unse cu Mr. Dissolved Putty, apoi vopsite cu diferite nuanţe de Vallejo.


Pe ziua de azi, asta-i pohta ce-am pohtit:


Image


Image



Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Grădina japoneză

Postby alexie » Fri May 24, 2013 8:56 pm

Am decis să confecţionez un podeţ, poate va trece peste o apă, poate va trece peste o râpă sau poate nu va avea loc în grădină.

Dreptunghi din komatex de 2mm, scrijelit şi găurit şi baghete din komatex de 3mm.



După lipirea cu superglue Bison, a urmat fixarea de ace cu gămălie. Apoi balustrade din komatex de 3mm ornate cu flori aurii şi mărgele.
.....aceste lucruri se întâmplau aseară, am profitat de vijelia din capitală (lipsă tapir pe monitor) şi am continuat machetismul nocturn. Prima etapă de prelungiri debutând cu aplicarea de grund (spray Vallejo).


Apoi a urmat aplicare de roşu Ferrari de la Valejo şi uscarea cu aer cald.


Aplicare de future şi tuş negru.

Este posibilă şi varianta ca Japo Nica să fie cocoţată pe podeţ, situaţie în care am să fiu pus în situaţia ingrată de a elimina postamentul şi de a fixa microştifturi :hang:

Noaptea s-a încheiat cu fabricarea unei "fântâni", am utilizat nişte protecţii pentru vaccin şi un cocoşel (varianta asiatică ;) ).


I'li be back

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Grădina japoneză

Postby Olaf The Viking » Fri May 24, 2013 10:20 pm

alexie wrote:Este posibilă şi varianta ca Japo Nica să fie cocoţată pe podeţ, situaţie în care am să fiu pus în situaţia ingrată de a elimina postamentul şi de a fixa microştifturi :hang:


Suna mai greu decat e. Dupa primele 10 o sa vezi ca faci de placere.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Grădina japoneză

Postby Purice Valentin » Fri May 24, 2013 10:24 pm

Interesant podetul! cred ca o sa-mi cumpar si eu niste komatex,nu am lucrat cu el dar vad ca este foarte flexibil si poti sa faci multe chestii cu el... zic eu !!! daca vrei iti trimit niste japonezi la 1/72 , in chit gasesti si niste ninja,un calaret pe cal..etc...poate cine stie ce idee iti mai vine! daca te hotarasti da-mi un semn!
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: Grădina japoneză

Postby alexie » Sat May 25, 2013 8:55 am

Purice Valentin wrote:Interesant podetul! cred ca o sa-mi cumpar si eu niste komatex,nu am lucrat cu el dar vad ca este foarte flexibil si poti sa faci multe chestii cu el... zic eu !!! daca vrei iti trimit niste japonezi la 1/72 , in chit gasesti si niste ninja,un calaret pe cal..etc...poate cine stie ce idee iti mai vine! daca te hotarasti da-mi un semn!

Komatexul este un bun prieten, ți-l recomand cu căldură !
Îți mulțumesc pentru ofertă dar momentan (2013 - 2014) n-am alte intenții 1/72, Grădina se vrea a fi un cadou pentru o persoană deosebită....condiția fiind să nu obțin "petic de Bărăgan " :negative: .

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Grădina japoneză

Postby Gurbanescu Silviu » Mon May 27, 2013 12:11 am

Am mai spus ca ai tone de imaginatie? Cre'ca da....Imi place f.tare cum ti-a iesit podetul. Mi se pare de mare efect faptul ca scandurile sunt inegale ca latime, un mare plus la capitolul realism. Foarte fain cum ai prin copacelul de stanca. As avea insa o mica sugestie. Cred...deci nu sustin cu tarie....ca un mai mare efect ar fi avut un copacel cam cum sunt cei pictacti in stampele japoneze...crengute mai razlete, iar verdeata sa se intinda pe ele, nu sa fie o coroana bogata cum are un arbust normal. Nu stiu daca am fost foarte explicit, dar sunt convins ca stii la ce ma refer. Oricum, arata f.bine si asa. Daca mai faci si o gradina zen.....aplaud ca foca. Mult spor la treaba sa ai.
User avatar
Gurbanescu Silviu
Imaginifer
 
Posts: 152
Joined: Thu Apr 04, 2013 8:59 pm

Re: Grădina japoneză

Postby alexie » Mon May 27, 2013 1:22 am

Gurbanescu Silviu wrote:.........Cred...deci nu sustin cu tarie....ca un mai mare efect ar fi avut un copacel cam cum sunt cei pictacti in stampele japoneze...crengute mai razlete, iar verdeata sa se intinda pe ele, nu sa fie o coroana bogata cum are un arbust normal. Nu stiu daca am fost foarte explicit, dar sunt convins ca stii la ce ma refer. Oricum, arata f.bine si asa. Daca mai faci si o gradina zen..........

Înţeleg exact problema cu copacii, cred că cel cocoţat pe stâncă merge contorsionat aşa încât să aducă cu ce ai tu în gând. Momentan, neavând postamentul, ceea ce fac poate fi muncă patriotică. Categoric am în plan şi grădina zen...să vedem ce spaţiu şi soluţii apar.

Legat de problemele botanice, exact în direcţia expusă de tine m-am îndreptat pe wk.





Revenind la fântână

Am folosit scobitoare şi beţe din mătură iar pentru căni chit bicomponent.

Pentru apă intenţionez să fixez un fir de gută (de pescuit) la ţuţuroi şi să ung cu "efect de apă"..o să vedem.

Pentru vegetaţie am utilizat covorul de la Model Scene şi vopsele Vallejo.



Acum nu-mi rămâne decât să confecţionez copaci şi accesorii cât pentru un teren de fotbal...asta până apare postamentul ideal şi atunci trec la selecţionare :butcher:

Image

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Grădina japoneză

Postby Olaf The Viking » Mon May 27, 2013 8:57 am

La inceput nu intelegeam ce e cu fantana aia si credeam ca e pura fantezie. Hai sa ai spor ca de idei nu duci lipsa. :hi:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Grădina japoneză

Postby Bogdan Papuse » Tue May 28, 2013 10:09 pm

Alexie, eu aici vad inca o lectie despre ce inseamna sa iti dai ascultare imaginatiei si fanteziei. Nu o sa incerc sa anticipez scena finala caci cu tine nu se stie niciodata. Ma rezum la a te urmari cu placere. :)
Spor!
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Grădina japoneză

Postby alexie » Fri Jun 07, 2013 10:31 pm

Intermezzo
Am disperat butique "Suveniruri, chinezisme & alte porcării" în căutarea postamentului ideal (pe măsura imaginaţiei şi fanteziei ;) ).
Apoi mi-am amintit de vechiul meu aliat : bam boo, subit :whistle: s-a nimerit un drum la Constanţa, m-am dus întins la Carrefour...şoc şi groază magazinul Bam Boo fiind de negăsit.
Ulterior am cautat pe net şi am găsit exact Postamentul (deşi dimensiunile nu erau specificate). Deoarece comandarea de pe net n-are farmecul scormonirii mi-am înfrânat instinctul şi astfel miercurea aceasta am descins în noua locaţie a magazinului....astfel se explică lipsa de mişcare din acest topic.

Am identificat şi revendicat "Jardin Zen", dimensiune placă 22/16,5 cm din care partea pentru înierbare este 20/8,5 cm.


În stadiul actual sirena budistă nu este tocmai miezul din franzelă însă am scormonit prin şapte cutii până am găsit-o pe asta care are o privire oarecum acceptabilă. Pentru siguranţă am achiziţionat şi un suport de lumânare (ca varianta B de prezentare, sirena fiind detaşabilă)


Fiind într-un mediu exclusiv masculin dacă zic : "am ciocănit sirena"...devine interpretabil aşa că zic: "statueta părea din răşină" şi astfel am decis că o băiţă cu Triumf este absolut necesară.
S-a dovedit că răşina este ipsos şi astfel vechimea (şi eroziunea) statuietei a crescut considerabil.



Faciesul tot constipat rămăsese aşa că un croşeu era necesar (cu faţa aia chiar îl cerea). Pe măsură ce ipsosul începea să se zvânte aspectul m-a făcut să gândesc : bag un lac mat şi puţin muşchi şi gata statuia. Pe măsură ce procesul de uscare continuă încep să apară bureţi, pesemne că Triumful îi iese prin toţi porii sau baia a înviat un mucegai Made in China. Astfel este musai să intervin cu vopsirea.


Image

Pe curând !

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

PreviousNext

Return to Braille Scale 2013

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron