Grădina japoneză

Re: Grădina japoneză

Postby alexie » Sun May 19, 2013 7:23 pm

Deşi nu am stabilit decorul am trecut la fabricarea de arboret.
Sârmă împletită, vopsită şi apoi grunduită.


Apoi am vopsit.


Am aspersat adeziv şi apoi am lipit frunze şi flori...

...nu prea sunt încântat de rezultat, dacă nu-i scot din vopsire este musai să se abată toamna asupra lor :butcher:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Grădina japoneză

Postby Olaf The Viking » Sun May 19, 2013 8:14 pm

alexie wrote:P.S. În afară de ceva umbre pe chip mai consideri că se cer alte intervenţii până la stratul de future ?


Nu. Desi daca il intrebi pe Zeno o sa iti zica ceva de niste lumini pe umeri, nas, barbie, guler, cuta fata. :whistle:

La copaci se vede sarma infasurata pe tulpina. In caz ca nu asa erau crescuti da-le cu ceva: ipsos, materiale Vallejo, bicomponente, etc.

Ai vreo poza cu copacul si cum ar trebui sa fie?

Ce ai folosit pentru frunze si coronament?

P.S. Stii ca pe mine ma obsedeaza de la Moson copacii la 72.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Grădina japoneză

Postby Bogdan Papuse » Mon May 20, 2013 12:31 am

Olaf The Viking wrote:
alexie wrote:P.S. În afară de ceva umbre pe chip mai consideri că se cer alte intervenţii până la stratul de future ?


Nu. Desi daca il intrebi pe Zeno o sa iti zica ceva de niste lumini pe umeri, nas, barbie, guler, cuta fata. :whistle:

....

P.S. Stii ca pe mine ma obsedeaza de la Moson copacii la 72.


Sa nu ma injuri, dar exact despre luminile de pe kimono vroiam sa iti zic. :archer:
In plus, mie florile me se par parca prea apropiate ca nuanta de culoarea vesmantului si ma tem ca nu se vor vedea prea bine cu ochiul liber. Poate ar fi mers ceva mai contrastant. Dar cred ca aici numai tu poti sa iti dai seama cu figurina in mana.

Legat de copacii aia pe care ii arata Olaf, daca stiti o metoda sa iasa asa la 1/72... :drinks:
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Grădina japoneză

Postby Olaf The Viking » Mon May 20, 2013 9:50 am

Bogdan Papuse wrote:Legat de copacii aia pe care ii arata Olaf, daca stiti o metoda sa iasa asa la 1/72... :drinks:


Calin zicea, de fapt chiar a promis, ca are ceva material in sensul ala si il va aduce la intalniri.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Grădina japoneză

Postby alexie » Mon May 20, 2013 11:49 am

Olaf The Viking wrote:....
La copaci se vede sarma infasurata pe tulpina. In caz ca nu asa erau crescuti da-le cu ceva: ipsos, materiale Vallejo, bicomponente, etc.

Ai vreo poza cu copacul si cum ar trebui sa fie?

Ce ai folosit pentru frunze si coronament?

...

Nu cred să mă deranjeze "fibrele" de pe trunchi, cu ceva vopseluri cred că aduce a bansai bonsai, fotografii nu îmi trebuie că merg pe amintiri (ştii că respectivi sunt cu reîncarnări, karma etc.).
Pentru frunze, flori fete şi băieţi...am folosit vată.



Bogdan Papuse wrote:.....
Sa nu ma injuri, dar exact despre luminile de pe kimono vroiam sa iti zic. :archer:
In plus, mie florile me se par parca prea apropiate ca nuanta de culoarea vesmantului si ma tem ca nu se vor vedea prea bine cu ochiul liber. Poate ar fi mers ceva mai contrastant. Dar cred ca aici numai tu poti sa iti dai seama cu figurina in mana......

Am să lucrez câte ceva la capot, mi-am cumpărat feon...semn că lecţiile lui Alberto n-au fost în van. Legat de contraste, m-am ferit de culori tari ca să nu migreze spre "Ţigancă în capot prin Cişmigiu" :paint:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Grădina japoneză

Postby alexie » Mon May 20, 2013 9:45 pm

Am continuat cu "trees clowns", aceştia primind material suplimentar.


După uscarea adezivului a urmat o vopsire, la aerograf, cu enamel Humbrol.



Ulterior am aspersat diferite nuanţe de verde Vallejo.



La final am repartizat florile/fructele prin aspersarea de vopsea enamel cu periuţă de dinţi.

Image

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Grădina japoneză

Postby Olaf The Viking » Tue May 21, 2013 8:45 am

Incepe sa prinda contur dar trunchiul ala tot ma obsedeaza. :pirate4:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Grădina japoneză

Postby Dan Dutescu » Tue May 21, 2013 9:04 am

Doaaaamne, cum este unii, se plimba dimineata cu picioarele goale prin roua din gradinile japoneze :jester: .
Daca ai reusit sa postezi, este clar ca ai intrat si in casa :eatdrink007:.


Spor la modelit,
User avatar
Dan Dutescu
Vexilifer
 
Posts: 207
Joined: Tue Jan 15, 2013 11:00 am
Location: Bucuresti

Re: Grădina japoneză

Postby alexie » Tue May 21, 2013 10:22 pm

Ca să evit retrogradarea sau suspendarea contului m-am conformat:
Un strat de Mr. Dissolved Putty, aplicat cu pensula, sper că m-a scăpat de pericole.


Ulterior am vopsit trunchiul şi am aplicat nişte verde pe coronament.


Acum urmează subtile umbre/lumini...prea subtile pentru ochiul insensibil al săpunierei.




Image

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Grădina japoneză

Postby Olaf The Viking » Tue May 21, 2013 10:38 pm

Dan Dutescu wrote:Daca ai reusit sa postezi, este clar ca ai intrat si in casa


Sunt ditamai vikingu', nu pot sari gardu. :dwarf:


alexie wrote:Ca să evit retrogradarea sau suspendarea contului m-am conformat

E, asa da. Iti permit sa imi folosesti in continuare munca ta. :archer:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

PreviousNext

Return to Braille Scale 2013

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron