Recoltare si pastrare vegetatie

Secţiune rezervată postării de articole, recenzii, tutoriale, etc. de interes general

Re: Recoltare si pastrare vegetatie

Postby Bogdan Papuse » Wed Oct 16, 2013 7:44 pm

Excelent articol. Foarte utila tehnica. Multumesc.
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Recoltare si pastrare vegetatie

Postby Calin Ungureanu » Thu Nov 07, 2013 2:52 pm

Ca tot îi moralizam eu pe unii cu privire la folosirea smocurilor de iarba, spunându-le că - dom'ne, nu se prea poate sa fie asa ordonate ca si cum au fost puse cu mana.
Uite ca natura a tinut sa imi traga o scândură peste bot.
Cum îl aşteptam pe Luca să termine bazinele şi nu aveam cu ce chestii serioase sa-mi umplu mintea, la ce m-am gandit eu.....Pai tot la modelism, ca de-aia zice consoarta ca sunt obsedat.
Si am facut si o poza la iarba asta.

Image

Pe langa faptul ca smocurile sunt destul de ordonate, mai sunt si verzi de mama focului si pamantul e ca scos din borcanele lui Mig Jimenez.
Mai mult, nu stiu de ce le-a venit ideea altor smocuri de iarba sa se alinieze frumos ca in poza de mai jos.
Probabil dupa niste vechi urme de roti in care apa a baltit mai mult si a ajutat la germinarea semintelor.

Image

Deci, nici o regulă, cum spuneam...
:jester:
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Recoltare si pastrare vegetatie

Postby alexelu_marinelu » Fri Nov 08, 2013 1:53 am

Calin Ungureanu wrote:... nu aveam cu ce chestii serioase sa-mi umplu mintea, la ce m-am gandit eu.....Pai tot la modelism, ca de-aia zice consoarta ca sunt obsedat...

Cred ca stie ea bine ce spune, mai Sherlock. :icon_frown:
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Recoltare si pastrare vegetatie

Postby Olaf The Viking » Fri Nov 08, 2013 10:29 am

Calin Ungureanu wrote:mai sunt si verzi de mama focului si pamantul e ca scos din borcanele lui Mig Jimenez.


De cand asteptam asta. :clapping:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Recoltare si pastrare vegetatie

Postby Bill » Fri Nov 08, 2013 11:08 am

Am salvat pozele :dance2:
Si eu eram obsedat in sens negativ de smocuri desi le-am folosit de cateva ori. De-acum mai pot desfasura :roman:
Multam Caline :hi:
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Recoltare si pastrare vegetatie

Postby Olaf The Viking » Fri Nov 08, 2013 12:43 pm

Smocurile ca smocurile, dar ideea ca "verdele ala nu e natural" ma ucidea. Acum ca a cazut mitul asta mai ramane altul: "iarba creste in smocuri nu ca mocheta", dupa cum se poate si vedea:

Image

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Recoltare si pastrare vegetatie

Postby alexelu_marinelu » Fri Nov 08, 2013 6:04 pm

Daca tu gasesti la tine in magazin niste oi / vaci la 72 sau la 48, active, care sa-ti pasca iarba de la Noch asa ca in poza, chiar ca te-ai scos. :)
Ideea e ca unele decoruri arata penibil, iar altele arata real. Dupa cum vezi si in poza ta, zonele de verde intens alterneaza cu insule de iarba uscata - alea nu mai sunt regulate, ci foarte "naturale".
Spor!
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Recoltare si pastrare vegetatie

Postby alexie » Tue Sep 05, 2017 10:33 pm

Image

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Recoltare si pastrare vegetatie

Postby Olaf The Viking » Tue Oct 03, 2017 12:05 am

L-ai facut ca de firma.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Recoltare si pastrare vegetatie

Postby alexie » Thu Jul 12, 2018 3:21 pm

A început sezonul estival, vă recomand ca pe lângă micile suveniruri obligatorii (lemne, pietre, folii de la iaurt, nisip, ambalaje diverse, melci, scoici, paie pentru băutură sau bețe pentru cafea) să nu evitați a jumuli vegetația din resort (asta dacă nu sunteți cazați la tanti Nuți). Poate aveți noroc și sunt plante naturale stabilizate :blink:
Acești zombie rezistă zeci de ani, deci mai mult decât o lipitură cu cianoacrilat :whistle: când se șterge praful
https://www.sensoya.ro/ro/reindeermoss-color-pallet
Image

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Previous

Return to Tehnici generale

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron