Decantare vopsele din Spray Tamiya (si Gunze)

Secţiune rezervată postării de articole, recenzii, tutoriale, etc. de interes general

Decantare vopsele din Spray Tamiya (si Gunze)

Postby Tibi Keresztely » Thu Jun 27, 2013 10:45 am

Salut prieteni,

Unii colegi de pe forum stiu ca eu folosesc mult si vopsele Tamiya din dozele de spray dar le aplic pe machete cu aerograful. Aceste vopsele permit lucrul la viteza mai mare decit vopselele acrilice sau enamel iar calitatea lor este dupa parerea mea superioara.
Astazi am avut nevoie de niste vopsea neagra asa ca m-am gindit ca pentru cei care m-au intrebat cum procedez sa fac un foto tutorial. Asta va ajuta si pe unii care inca nu s-au incumetat :-).

Decantarea vopselei din spray este simpla DACA se respecta o singura regula simpla: capacul sticlutei NU se inchide aproximativ o ora. Dece? Propelantul care produce aceasta reactie prin care vopseaua este pulverizata din doza de spray nu iese complet din vopsea. Acesta se depune pe peretii sticlutei si la cea mai mica agitatie va face ca vopseaua sa "fiarba"! Din acest motiv vopseaua poate iesii din sticluta ca o eruptie "vulcanica"! De aceea este important sa lasati capacul deoparte sau sa nu-l inchideti mai mult de jumatate din cursa pentru a da posibilitate propelantului sa se evapore. Chiar si asa se poate intimpla ca acest propelant sa nu iasa complet si atunci putem "grabii" eliminarea propelantului folosind o spatula pentru amestecat vopsele, amestecind incet in vopsea. Veti observa ca vopseaua va fierbe, deci sa o faceti cu grija.

In fotografia de mai jos va prezint cele necesare decantarii vopselei din spray . O sticluta curata, o bucatica dintr-un pai pentru suc :-), banda de zugravit, un cutit pentru modelism.
Desigur voi puteti simplifica sau modifica cele necesare, eu va prezint metoda mea.

Image

Cum procedez ? Simplu, acopar sticluta cu o bucata de hirtie de mascat. Hirtia o tai cu un cutit de modelism in cruce pentru a permite ca paiul sa intre in sticluta. Introduc paiul in diuza dozei de spray. Daca credeti ca nu sta suficient de bine se mai poate fixa cu patafix sau o fisie de banda de mascare.

Image

Image

Image

Agit bine doza de spray dupa care trec la decantarea vopselei in sticluta.

Image

Image

Vopseaua proaspat introdusa in sticluta va face bule (fierbe) dar sticluta devine extrem de rece, de multe ori ea va face chiar si condens pe exterior. Este ok, face parte din proces.

Image

Important! Arunc paiul si curat diuza cit mai bine ca sa nu se infunde cu vopsea.

Image

Dupa decantare, pun o eticheta sa stiu ce vopsea am inauntru . Voila! Gata!

Image

Dupa caz si aerograf, vopseaua trebuie diluata cu un diluant. Eu folosesc de multi ani Mr. Color Thinner sau Mr. Color Leveling Thinner cu succes!
Sper ca acest tutorial sa va fie unora de folos!

Salutari,
Tibi
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: Decantare vopsele din Spray Tamiya (si Gunze)

Postby Bill » Thu Jun 27, 2013 2:19 pm

Excelent Tibi, multumim !
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Decantare vopsele din Spray Tamiya (si Gunze)

Postby Olaf The Viking » Thu Jun 27, 2013 7:22 pm

Geniala ideea cu paiul. Multumim.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Decantare vopsele din Spray Tamiya (si Gunze)

Postby alexie » Thu Jun 27, 2013 9:15 pm

Pe cât pare de simplu, pe atât de util este articolul.
Am utilizat vopsea din spray pentru aerograf și deranjul provocat îmi cauza multe probleme, acum sunt optimist :boast:

Merci, Tibi!

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan


Return to Tehnici generale

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron