Recoltare si pastrare vegetatie

Secţiune rezervată postării de articole, recenzii, tutoriale, etc. de interes general

Recoltare si pastrare vegetatie

Postby Calin Ungureanu » Wed Oct 09, 2013 1:15 pm

M-am tot uitat in stanga si-n dreapta pe aici pe forum dar si pe alte forumuri si reviste, cu grija sa nu ma repet si sa nu cumva sa supar pe cineva. Daca totusi supar pe cineva printr-o postare dubla ....Asta e.
Multa lume vorbeste despre pastrarea diverselor plante care in stadiu proaspat par atat de bune pentru utilizari in diorame, dar ulterior devin sfaramicioase si se decoloreaza.
Ascultand si citind parerile altora, am pus si eu la punct, de nevoie, o metoda.
O voi descrie pe scurt si voi atasa poze, urmand ca daca aveti comentarii de facut sau intrebari de pus sa vorbim ,mai pe larg dupa aia.

Am fost întotdeauna preocupat de reprezentarea unui cadru cât mai natural în vignetele şi dioramele pe care le realizez. Ca atare am căutat şi am încercat de-a lungul timpului tot felul de substitute pentru reprezentarea plantelor care să aducă un plus de naturaleţe peisajelor care încadrează o figurină sau o scenă.
Chiar dacă în ultimul timp au apărut o serie de replici din hârtie, precolorate şi pretăiate, am ajuns la concluzia că nimic nu poate egala “dezordinea” naturală. Vreau să înţelegeţi că prin această afirmaţie nu resping total folosirea materialelor artificiale, ci doar recomand discernământ în alegerea cantităţii de astfel de detalii. Vor fi foarte greu de reprodus o serie de plante exotice, cu frunze generoase, doar folosind materiale naturale. In acest caz, produsele artificiale ale anumitor producători vor fi de neînlocuit însă, cuplarea şi întrepătrunderea acestora cu mateirale adunate din natură şi conservate prin metode simple şi la îndemâna oricui, vor adăuga un plus de naturaleţe scenelor recreate în diorame.
Bineînţeles că trebuie avută în vedere tot timpul scara la care lucrăm. Este mult mai dificil să gasim plante care să reproducă veridic vegetaţia la o scara mică (1/72), decât pentru o scară mai consacrată dioramelor (1/35, 1/32).

Metoda de conservare pe care am aplicat-o cu succes în încercările mele, presupune colectarea în stare proaspătă a plantelor vizate, în general diverse specii de muşchi, păstrarea acestora în condiţii optime şi conservarea cât mai rapidă pentru a evita o degradare ireversibilă.

Cu ocazia ieşirilor în natură (destul de dese în cazul meu), profit pentru a selecta plante care ar putea fi utile. Am întotdeauna la mine câteva pungi ziplock (cu autosigilare) în care să-mi depozitez mostrele selectate, pentru a le păstra umede.

Image

Privind cu atenţie o zonă cu muşchi, fie că este în pădure, pe pietre sau chiar în poiene, veţi observa că morfologia plantelor diferă de la un petic la altul. Unele sunt in formă de conifer, altele pot fi asimilate unor tufe, unele arată ca nişte ferigi în miniatură în timp ce anumite specii dezvoltă lujeri cu frunze aşezate asemănător unor plante de mari dimensiuni. Secretul este să nu vă concentraţi doar pe o arie restrânsă ci să culegeţi petice din zone cu microclimate diferite (umbră, soare, umezeală mai mare sau mai mică) şi suport diferit – pământ, lemn, piatră.

Image

Odată ajunşi acasă, sortaţi pe cât posibil pe tipuri plantele culese şi pregatiţi-vă pentru operaţiunea de conservare.
Pentru asta aveţi nevoie de glicerină. Eu de câte ori am căutat glicerină la farmacie mi s-a oferit doar glicerină boraxată (4 lei flaconul) şi un colorant alimentar verde miscibil cu apa (majoritatea sunt). Eu am căutat praf sau lichidă şi am dat peste tubul din imagine care e cu gel (5 lei) – fair enough. Ideal ar fi să aveţi mai multe culori şi să faceţi combinaţii pentru a obţine nuanţe variate (verde cu galben, verde simplu, verde cu o picătură de albastru, verde cu roşu sau chiar roşu cu puţin verde).

Image

Ideea e că odată cu glicerina, în celulele plantelor va pătrunde şi colorantul, conferind o tentă de verde ce se va suprapune peste verdele natural. Neadăugarea de colorant va face ca produsele obţinute sa aibă o culoare nisipie (cea a celulozei), deoarece clorofila nu este stabilă şi procesul de fotosinteză nu mai continua după recoltare. Asta nu e greşit, pentru ca poate veţi avea nevoie şi de plante cu aspect mai uscat.

Într-un recipient care poate cuprinde lejer plantele, se toarnă flaconul de glicerină şi se adaugă încă 1 şi ½ de apă. Se amestecă până observaţi că s-a omogenizat. Apoi se adaugă colorantul şi se omogenizează din nou. Puteţi pune la acest amestec şi tot tubul. În structura plantei va intra o cantitate limitată.
Apoi se imersează plantele fără să le presaţi prea rău şi se lasă 1-2 zile, pentru a se satura cu amestecul.

Image

După ce trece timpul respectiv, scoate-ţi cu o pensetă plantele, scurgându-le de marginea recipientului şi aşezaţi-le pe şerveţele absorbante pentru a elimina surplusul de lichid. Nu le presaţi, pentru a nu scoate lichidul colorat din frunze. Este suficient să le lăsaţi în aer liber pe şerveţele timp de 2 zile.

Important este să depozitaţi apoi plantele astfel preparate în recipiente separate, de preferinţă închise, pentru a evita intruziunile biologice nedorite (insecte, ciuperci etc.)
În imaginea de mai jos am făcut un macro ca să vă faceţi o idee despre diferenţele morfologice între plante.

Eu îmi păstrez rezervele de materiale pentru diorame într-o cutie de momeli pentru pescuit compartimentată. Puteţi gasi aşa ceva la magazinele specializate la preţuri destul de prietenoase.

O sa revin cu cateva poze pe care acum nu le gasesc.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Recoltare si pastrare vegetatie

Postby Olaf The Viking » Wed Oct 09, 2013 3:05 pm

Erau scrise cateva idei pe undeva, multumim ca le-ai completat, sintetizat si pus unde le e locul. Ideea cu colorantul e noua, o s-o aplic, eu stiam doar de glicerina. Fara colorant plantele mele s-au facu maro, desi sunt inca elastice. Asteptam cu nerabdare pozele.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Recoltare si pastrare vegetatie

Postby Calin Ungureanu » Thu Oct 10, 2013 10:09 am

A'propos, stiu ca beneficiezi de o farmacie. Nu cumva rezida pe acolo si glicerina neboraxata, ca eu n-am reusit sa gasesc.
Se poate folosi si colorant rosu sau alte culori - asta daca Alexie se gandeste sa mai faca ceva peisaje extraterestre.
In plus si pentru cele pamântene, verdele poate fi variat cu galben, albastru, rosu ca sa se obtina mai multe nuante.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Recoltare si pastrare vegetatie

Postby Olaf The Viking » Fri Oct 11, 2013 8:27 am

Bre, noi avem farmacie adevarata nu boutique care vinde pilule deci, prin urmare, ca sa zic asa, evident ca avem: 5 bani gramul. In conditiile astea costa mai mult sticluta in care ti-o pun.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Recoltare si pastrare vegetatie

Postby Nicu Mihai » Sat Oct 12, 2013 11:28 am

Saru-mana lui Calin pentru topic, personal am aflat lucruri noi si utile!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Recoltare si pastrare vegetatie

Postby Dani Chirila » Sat Oct 12, 2013 5:01 pm

Saru-mana pt articol Caline!
Poate pui si niste poze cu ceva materiale care sa semene a tufisuri 1/72.
User avatar
Dani Chirila
Signifer
 
Posts: 86
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:35 pm

Re: Recoltare si pastrare vegetatie

Postby Bill » Sat Oct 12, 2013 8:15 pm

Foarte util, multumim !
Olafe pregateste si pentru moi un decz de glicerina :morning1:
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Recoltare si pastrare vegetatie

Postby Calin Ungureanu » Mon Oct 14, 2013 11:15 am

Intre timp am gasit si pozele lipsa.
In ele se vede cum se pun la absorbit excesul de lichid plantele si mai ales diferentele de morfologie.
Unele sunt mai salate, altele mai ferigi, altele mai conifere.

Image

Image

Nu-i mare filozofie practic.
Ideea e sa incerci sa combini in cap tipuri din astea de plante ca sa obtii ceva cat de cat recognoscibil si la scara.
Repet, astea nu exclud frunzele de hartie care sunt deja la scara si seamana de cele mai multe ori cu ceva. Dar ca sa eviti aspectul de insertie capilara (mai bine chelie nene) sunt bune de intrepatruns...Si ieftine - Auzi, 5 bani glicerina. Daca ne afla guvernu ne pune taxa pe talent si inventivitate.
Ian uite si cum pastrez eu materialele pentru diorame - Aici, o parte din cele vegetale...

Image

O sa revin asa cum ati dorit (parca) cu niste exemple de folosire a plantelor in vignete si diorame.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Recoltare si pastrare vegetatie

Postby Olaf The Viking » Mon Oct 14, 2013 1:31 pm

E, pai mersi, nene, cu asa cutie bine garnisita normal ca iti ies baze mortale. Tre' sa dau iama in colorant. Ale mele sunt toate maro acum, vai de capul lor:

Image

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Recoltare si pastrare vegetatie

Postby Calin Ungureanu » Wed Oct 16, 2013 12:53 pm

Sa stii ca frunzele divers colorate (rosu/orange, verde si natur) le-am primit de la un prieten din Canada. Nu le folosesc foarte des ca mi se par un pic exagerate culorile.
La frunze din astea din mâţişorii de mesteacăn, cand am avut nevoie, le.am colorat loco, dupa lipirea pe craci cu guase sau acuarele.

Mai am o cutie asemanatoare cu nisipuri-prafuri-moloz-zapada.
Si mai e o cutie mare, de cizme cu radacini si craci stranse ba pe la tara ba pe la pescuit, ocazie cu care ma expun oprobiului intregii familii.

Mai are un pic si devine un hobby in sine.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Next

Return to Tehnici generale

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron