Spiderman reloaded

Secţiune rezervată postării de articole, recenzii, tutoriale, etc. de interes general

Spiderman reloaded

Postby Olaf The Viking » Wed Oct 16, 2013 10:09 pm

Da, azi am descoperit ca si eu pot creea panze de paianjen. Din pacate cu aerograful si cu vopsea email, metalica, Revell 92 diluata cu Gunze Leveling Thinner. Am mai folosit combinatia cu Revell 91 fara nici o problema.
Aveti idee de ce se intampla asta? Vopseaua e cam veche, e adevarat.

Evident ca si aerograful pufaie ca un furnal cand dau desi l-am curatat de vreo doua ori la rand. Pufaie chiar si cu diluant chior, fara vopsea. Eu deduc ca e totusi o combinatie de doi factori care nu au nimic unul cu celalat.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Spiderman reloaded

Postby Calin Ungureanu » Thu Oct 17, 2013 1:44 pm

Am patit si eu asta odata cu un lac Revell cam vechi.
S-ar putea sa fie din pricina amestecului prea gros. Adica daca vopseaua era deja ingrosata (la obraz) si tu ai aplicat o reteta de x diluant la y vopsea.
S-ar mai putea sa intre pe undeva (sa se intoarca aer rezidual) daca nu mai e garnitura la duza (cand e cazul) sau nu e strans bine ceva; sau tu zici ca e strans dar are niste vopsea p-acolo care nu-l lasa sa se inchida complet.

Deci: Spala bine aerograful; dilueaza bine vopseaua; verifica garniturile si strange bine tot......de pe masa si da cu pensula. Hahaha (n-am emoticoane)

Pacat ca efectul asta nu-ti iese cand vrei.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Spiderman reloaded

Postby Olaf The Viking » Sun Oct 20, 2013 11:44 am

Bre, avusesi dreptate. L-am dus la service, la Crios, care are unul identic si era de la garnitura, mai exact de la lipsa ei.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Spiderman reloaded

Postby Calin Ungureanu » Wed Oct 23, 2013 9:42 am

Si....Ai garnitura ?
Eu nu mai gasesc brichete d-alea proaste sa iau de la ele.
Am aceeasi problema.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Spiderman reloaded

Postby Olaf The Viking » Wed Oct 23, 2013 3:12 pm

Imi adusese cineva la magazin niste garnituri luate de la niste brichete. Evident ca le-am pus bine pentru cand voi avea nevoie, astfel incat nu le-am gasit. Momentan functioneaza cu banda de teflon infasurata pe filet. Pana nu termin de vopsit medaliile pentru sambata nici nu imi trece prin cap sa mai umblu la el.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Spiderman reloaded

Postby Dan Dutescu » Wed Oct 23, 2013 8:18 pm

Daca te ajuta cu ceva, pot trece maine seara pe la tine sa-ti aduc un aerograf :truce: .

Spor la medalit :drinks: ,
User avatar
Dan Dutescu
Vexilifer
 
Posts: 207
Joined: Tue Jan 15, 2013 11:00 am
Location: Bucuresti

Re: Spiderman reloaded

Postby Olaf The Viking » Wed Oct 23, 2013 11:24 pm

Bre, merci dar deja am facut o parte din medalii. Fiecare e unicat in functie de cum si unde s-a infundat aerograful. Au o patina super. :medal:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu


Return to Tehnici generale

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests

cron