Cum sa pictezi un butoi! Mic experiment cu nuante de lemn

Secţiune rezervată postării de articole, recenzii, tutoriale, etc. de interes general

Cum sa pictezi un butoi! Mic experiment cu nuante de lemn

Postby Nicu Mihai » Mon Jun 30, 2014 12:38 am

Am incercat un mic experiment astazi, la pensula:
Un butoi de la Miniart (http://www.model-making.eu/products/Woo ... nsils.html) si vopseluri Vallejo (am trisat cu un AK 045, Wash Dark Brown si un AK046 Wash Light Rust, dar nu era necesar. Cu amestec de Model Wash Black si Dark Brown am obtinut aceleasi rezultate, iar un Model Color 70939 Smoke a scos efecte mai potrivite pe cercurile negre, metalice ale butoiului).
Butoiul a avut nevoie de tratament (ceva putty). Apoi un primer negru (73602) peste tot. Am incercat si un atac al zonei centrale cu un 70990 Light Grey ca sa creez un contrast lumini/umbre de la inceput. Dupa care am inceput sa construiesc. Multe culori folosite: 70834 Natural wood, 70879 Green Brown, 70872 Chocolate Brown. Am utilizat si doua culori acrilice din setul AK A550 Afrika Korps Colors, AK 700 Braun, respectiv Graugrun Opt 2, AK 705 (iar am trisat!). Multe washuri. Cercurile au fost facute cu un amestec de Black si Model Air Gun Metal. Pentru efecte am venit Wash Light Rust de la Ak, dar nu mi-a placut rezultatul. Am sters cu White Spirit. Am lasat sa se usuce binei si apoi am revenit cu Model Color Smoke.
Santuletele de pe butoi au fost scoase in relief initial cu Model Wash Dark Brown, iar la final am mai revenit cu Model Wash Black.Butoiul a mai suferit filtre, washuri cu Model Wash Dark Yelow.
Sper sa va placa rezultatul, mai sunt scapari, dar atata am putut deocamdata, la un prim experiment (butoiul este rasucit in fiecare fotografie). Concluzia mea este ca se poate si fara seturi dedicate si mama firmelor!
ImageImageImageImageImage
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Cum sa pictezi un butoi! Mic experiment cu nuante de lem

Postby Dan Dutescu » Mon Jun 30, 2014 8:05 am

A iesit superb, felicitari !!
User avatar
Dan Dutescu
Vexilifer
 
Posts: 207
Joined: Tue Jan 15, 2013 11:00 am
Location: Bucuresti

Re: Cum sa pictezi un butoi! Mic experiment cu nuante de lem

Postby Nicu Mihai » Mon Jun 30, 2014 9:38 am

Multumesc Dane! Ma asteapta mai tarziu un gard si o caruta. Dar nu in perioada imediat urmatoare. Sper sa pun poze detaliate atunci cu fiecare etapa. Si sa fiu si in posesia unui aparat foto mai profi. Fotografiile astea i le datorez lui Bogdan.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Cum sa pictezi un butoi! Mic experiment cu nuante de lem

Postby Olaf The Viking » Mon Jun 30, 2014 3:00 pm

Butoiul arata super, evident ca nu e nevoie de nici un set dedicat daca stii nuantele pe care le cauti.

Pe de alta parte lemnul e foarte diferit, cu nuante pe masura. Vopselele din seturi de obicei dau o nuanta de lemn vechi (gri) si una de lemn mai nou. Dar cam atat. Pentru butoi de dud, de exemplu (nu plescaiti din limba) nu cred sa existe set. :eatdrink007:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cum sa pictezi un butoi! Mic experiment cu nuante de lem

Postby Nicu Mihai » Mon Jun 30, 2014 7:41 pm

Mersi Olaf! Invatam tot experimentand, asta este clar. Tare faza cu lemnul de dud! Tu ai si seturile alea dedicate de la AK (cele doua de acrilice si cel de filtre), poate le-ai testat deja.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Cum sa pictezi un butoi! Mic experiment cu nuante de lem

Postby Olaf The Viking » Tue Jul 01, 2014 9:43 pm

Le am dar la vanzare. Nu am apucat sa ma uit pe ele decat in viteza. Din cate stiu Cristi Marin a luat si a inceput sa si lucreze cu ele.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cum sa pictezi un butoi! Mic experiment cu nuante de lem

Postby Nicu Mihai » Wed Jul 02, 2014 1:03 pm

Initial, am fost si eu tentat de ele (mai intai de cel dedicat de la Lifecolor). Pe urma am vrut sa vad daca nu exista echivalente Vallejo si nu se pot obtine rezultate similare (stii ca ti-am trimis si tie niste echivalente la setul Lifecolor cand lucrai la diorama 1/72 cu atacul ninja). Nuante mai problematice, dar nu imposibile, mi se par la setul AK de lemn gri (setul al doilea, cod AK 563), dar am sa experimentez si acolo. Nu de alta, dar m-asteapta niste diorame si "decoruri" la figurine cu lemn si vreau sa fiu cu temele facute. Iar enamelurile AK Strike Grime si alte cele care te pot ajuta in obtinerea de efecte interesante, pot fi usor rezolvate cu seria de washuri de la Vallejo (Model Wash, cu cealalta serie, Game Wash, nu m-am jucat). Prefer acrilicele, iar la Vallejo esti furnizor asa ca le putem obtine usor de la tine. O sa-l intreb pe dl. Marin cum i se par seturile dedicate de la AK. Multumesc pentru interes.
Calde salutari si spor tuturor!
Nicu
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Cum sa pictezi un butoi! Mic experiment cu nuante de lem

Postby Cristian Marin » Sun Jul 06, 2014 6:08 pm

In primul rand - imi place butoiul.
In al doilea rand, Nicu - toata lumea imi spune Cristi sau Cristian si te rog si pe tine sa mi te adresezi tot asa. :eatdrink004:
Si da, am incercat cat de cat setul AK si ceva filtre de la ei. Sunt departe de a fi entuziast, dar nici nu am facut mare lucru cu ele.
Fireste ca se pot obtine rezultate minunate (exemplu chiar butoiul tau) fara astfel de seturi. Ele au fost inventate pentru lenesi ca mine care nu stau sa caute nuantele de care au nevoie si se baga in astfel de seturi.
Munca cu ele este aceiasi si daca nu faci treaba cum trebuie cu ele, acestea nu-ti acopera esecul.
Image
User avatar
Cristian Marin
Imaginifer
 
Posts: 193
Joined: Wed Jun 26, 2013 10:09 am
Location: BUCURESTI

Re: Cum sa pictezi un butoi! Mic experiment cu nuante de lem

Postby Nicu Mihai » Mon Jul 07, 2014 2:38 am

Multumesc, Cristi! Inseamna ca voi prefera sa caut nuante echivalente si pentru celalalt set si sa experimentez. Daca vor fi colegi interesati, am sa incerc, cu ajutorul lui Bogdan, care-i mai priceput decat mine la tehnica fotografica, sa facem un tutorial sau un SBS (Step by step) cu vopsirea diferitelor obiecte de lemn (butoi, gard, caruta) doar cu acrilice de la Vallejo. Asta pentru ca si eu m-am izbit de problema aceasta si ma gandesc sa fie de folos si altora.
Calde salutari!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Cum sa pictezi un butoi! Mic experiment cu nuante de lem

Postby alexie » Mon Jul 07, 2014 9:12 am

Categoric un alt articol ar fi binevenit, la un moment dat fiecare dintre noi va lucra în "lemn".
:hi: good job!

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Next

Return to Tehnici generale

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron