Epibionţi 1/35

Secţiune rezervată postării de articole, recenzii, tutoriale, etc. de interes general

Epibionţi 1/35

Postby alexie » Sat Jul 05, 2014 10:58 pm

În anul 2003 când am descoperit comunitatea modeliştilor româi, entuziasmul a fost atât de mare încât figurinele vopsite cu acuarele nu reuşeau să îmi stăvilească entuziasmul. Astfel am căşunat pe o navă de bazar, navomodel din placaj natur pirogravat. I-am refăcut toată velatura şi l-am vopsit, visul era să o transform într-o epavă (nu că nu ar fi fost deja).
Image

Nava a putut fi admirată la Marea Expoziţie din 2004, ulterior s-a pierdut dimpreună cu masa lui Wurger (ce pionerat îndepărtat tumultos).
Această introducere nu este chiar off-topic deoarece aspectul de epavă este conferit şi de epibioza de pe chila navei, la acea oră am considerat că singura variantă posibilă este recoltarea de scoici parazitate şi decuparea cochiliilor de epibionţi. Printr-un concurs de împrejurări dorinţa mi-a fost îndeplinită şi am ajuns la malul mării :whistle: Ulterior am descoperit că cochiliile sunt bine ancorate şi deosebit de fragile (faptul că sunt ieşite din scară fiind astfel ultima dintre probleme).
Acum când s-a ivit ocazia am căutat să găsesc o soluţie pentru 1:35.
Din chit alb Milliput am făcut biluţe de 1-2 mm, iniţial lipirea acestora pe navomodel şi modelarea ulterioară a decurs bine, ulterior, cu trecerea timpului, milliputul îşi pierdea proprietăţile adezive şi, în plus, apăreau probleme cu amprentarea biluţelor fixate în locuri greu accesibile. După câteva experimentări s-a dovedit că varianta optimă este aceea de a confecţiona o sumă de epibinoţi şi apoi fixarea cu cianoacrilat a acestora.

Tehnică :smiley-laughing021:

Cu o scobitoare se fixează centrul biluţei de milliput, cu vârful unui ac de seringă sau cu o lamă se fac 4-5 crestăruti convergente.


Presiunea pe scobitoare trebuie să fie moderată astfel ca la final centru să fie amprentat cu canula unui ac de seringă (fără vârf). Cu superglue se punctează pe navomodel şi apoi se fixează scoica confecţionată din chit. Ulterior se mai pot face detalieri, inclusiv remodelări cu o pensetă pentru cazul în care piesa aduce mai mult cu o doughnut. După întărirea chitului, vopsirea sau spălarea v-a scoate în evidenţă detaliile.


După repetarea manoperei, de zeci de ori, rezultă o epibioză acceptabilă. Evident că aduce oarecum cu originalul şi nu este tocmai la scara 1:35 iar scara 1:35 nu-i tocmai idealul pentru navomeodelism dar sper că acest articol să ajute cumva (măcar la rubrica : Aşa Nu!) şi să nu fiu trecut pe sub chilă pentru el.





Vânt din pupa !
:pirate2: alexie


P.S. Deja întrevăd aplicabilitatea în rândul figuriştilor...vezi băieţii de pe Flying Dutchman.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Epibionţi 1/35

Postby Nicu Mihai » Mon Jul 07, 2014 5:41 pm

Interesant, Alexie, de retinut.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Epibionţi 1/35

Postby Kamikaze » Fri Oct 24, 2014 9:12 pm

Si ca sa vedeti cum arata in realitate epibiontii, desi cam tarziu. Pietroiul a facut parte din digul de nord al portului constanta. Incercati sa faceti asta la 1/35. :jester:
Image

Image
User avatar
Kamikaze
Cornicen
 
Posts: 108
Joined: Thu Jan 17, 2013 10:31 am
Location: Romania
Prenume si nume: Dragos Stirbu

Re: Epibionţi 1/35

Postby alexie » Sun Oct 26, 2014 10:13 pm

Parcă macrameul ăsta m-ar tenta doar la un 1/72 :suicide:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan


Return to Tehnici generale

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron