Geam fumuriu

Secţiune rezervată postării de articole, recenzii, tutoriale, etc. de interes general

Geam fumuriu

Postby Olaf The Viking » Thu Oct 30, 2014 11:51 pm

Am de vopsit o masca pentru copii, geamul e transparent si ar trebui sa fie inchis la culoare, fumuriu, dar totusi sa se poata vedea prin el. Ceva sfaturi de vopsea? Ma gandeam la Tamiya smoke. Nu prea pot sa fac probe ca nu am pe ce.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Geam fumuriu

Postby alexelu_marinelu » Fri Oct 31, 2014 12:51 am

Poti sa faci probe pe orice bucata de acetat transparent. Eu as incerca future amestecat cu tus negru - futush-ul branduit de osutanoua. :)
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Geam fumuriu

Postby George Bacaoanu » Fri Jan 02, 2015 5:55 pm

o varianta incercata dar cu alta culoare, este sa amesteci vopsea neagra sau alta culoare inchisa cu future si sa scufunzi cupola in acea solutie.

Personal am incercat aceasta varianta sa creez lampile de semnalizare de pe aripi.

Bafta,
George
User avatar
George Bacaoanu
Tiro
 
Posts: 5
Joined: Sun Jan 19, 2014 11:23 am
Location: Bucuresti

Re: Geam fumuriu

Postby Dan Dutescu » Sat Jan 03, 2015 7:05 pm

Salut, ai rezolvat ceva?

Spor.
User avatar
Dan Dutescu
Vexilifer
 
Posts: 207
Joined: Tue Jan 15, 2013 11:00 am
Location: Bucuresti

Re: Geam fumuriu

Postby Purice Valentin » Sat Jan 03, 2015 7:08 pm

Si eu zic tamiya culori transparente...gasesti albastru ,rosu , portocaliu,smoke si parca verde...
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: Geam fumuriu

Postby Olaf The Viking » Sun Jan 04, 2015 2:11 pm

Dupa teste vederea era ingreunata asa ca am vopsit doar partea de jos. In partea unde veneau ochii am lasat transparent.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Geam fumuriu

Postby Alexandru Zanca » Fri Jan 16, 2015 3:44 pm

Pe suprafete transparente mari, vopsirea este destul de dificila deoarece stratul nu iese uniform in densitate. In aceste cazuri se prefera "vopsirea" in masa, adica utilizarea de plastic transparent colorat.
Forumul nu este o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs. A. Plesu.
User avatar
Alexandru Zanca
Immunis
 
Posts: 27
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:13 am
Location: Sebes-Alba


Return to Tehnici generale

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron