Suport vopsele

Secţiune rezervată postării de articole, recenzii, tutoriale, etc. de interes general

Suport vopsele

Postby Olaf The Viking » Mon Dec 08, 2014 9:30 pm

Ce faci cand nu mai ai loc pe masa de lucru?



Simplu: incepi alt proiect.

Manat de dorinta de a-mi face in sfarsit (dupa vreo 2 ani) curat pe masa ca sa ma pot apuca de alte proiecte (pai cum altfel?) mi-am dat seama ca eu tot cumpar dar spatiul de depozitare ramane la fel. Asa ca m-am hotarat sa imi revendic si spatiul pe verticala. Mai ales ca tot baleam la tot felul de standuri vazute pe la diversi.

Asa ca m-am apucat sa ma uit si pe la altii ce si-au facut. Marturisesc ca unele solutii mi s-au parut de-a dreptul hilare:

Image

Image

Image

Image

Image

Pana la urma am optat pentru clasici:

Image

Image

Dar bineinteles ca trebuia sa imi pun amprenta originala asupra operei. Daca ei au facut un raftulet pe care incape un singur rand de vopsea eu m-am gandit sa il fac mai lat. Daca vreau, pun un singur rand. Daca nu imi ajunge, o sa pun mai multe.

Dupa ce mi-am aprobat proiectul am trecut la cercetarea pietei. La marlanii de la Brico Depot am gasit niste sipci, groase de 1 cm, late de 8.7 cm si lungi de 220 cm. Dibluri am folosit de 3x3, mm x cm. Adica groase de 3mm, ceea ce inseamna ca in fiecare parte mai raman 3 respectiv 4 mm din grosimea de 1 cm si lungi de 3cm, ceea ce inseamana ca daca e stramba gaura (si bineinteles ca sunt foarte putine drepte) trebuie mare atentie sa nu iasa prin laterale sau prin polita.

Scule necesare:

Image

1. Doua burghie, unul pentru dat gaura iar celalalt (mai lat) pentru a largi putin gaura la suprafata ca sa se ingroape frumos capatul holțșurubului (da, l-am cautat in DEX, cica asa s-ar scrie).
2. Surubelnita evident pentru holțșuruburi.
3. Bormasina pentru dat gauri.
4. Rigla, ruleta pentru masurat.
5. Fierastrau pentru debitat sipcile la dimensiunea dorita (nu am pendular).
6. Creion pentru trasat.
7. Echer pentru a ne asigura ca vom taia drept (desi tot ca pisatul boului iese).

Ca dimensiuni mi-am propus sa le fac de 80 cm lungime, adica dintr-o sipca tai 2 rafturi si pierd 60 cm. Mai putin mi se parea ca nu e suficient si oricum odata in viata il faci, mai bine sa nu te zgarcesti.

Dupa ceva transpiratie:




Pentru spate as fi preferat carton presat dar imi era scarba sa tot tai asa ca am optat tot pentru sipci, asa iese si mai solid:


Pentru fata o sa pun o bagheta mai subtire. Am vazut azi in Brico Depot. Initial vroiam una mai lata, cam de 3 cm. Nu aveau decat vreo patru si alea strambe, ca vai de lume. In schimb sub ele erau altele, e adevarat unele facute pachet de cate 10 dar si vreo 3 aruncate, neprinse in nici un pachet.

Evident ca la casa era codul de 10 bucati, nu de o bucata, a chemat "baiatul de la lemn" care nu stia decat un singur lucru: "Nu se poate". I-am propus sa schimbe etichetele, cu alea 4 de pe raftul de sus, sa faca un proces verbal prin care sa intre in stoc sau orice altceva. Nu s-a putut ca alea nu se vand decat cate 10. Enervat l-am intrebat ce o sa faca cu alea 3. Raspunsul m-a descumpanit: "O sa le arunc" . Le-am zis ca daca sunt atat de dobitoci incat sa arunce ceva in loc sa-l vanda eu nu mai cumpar nimic de la ei si am iesit pe usa.

Evident ca dupa jumatate de ora ma intorceam sa imi iau macar sipcile pentru rafturi ca doar eram la jumatatea proiectului si primele cumparate se terminasera. Dar daca nu era inceput, jur ca nu mai calcam acolo.

Din nefericire, probabil o sa ma duc si maine ca imi mai trebuie o sipca, holtsuruburi si bagheta pentru fata rafturilor. Asta ar avea rol doar sa tina vopselele sa nu cada de pe raft cand le mai imping eu, deci nu ar fi supuse la mari forte, ma gandesc doar sa le lipesc cu un aracet, sa nu mai bag holtsuruburi ca se vede urat in fata. Ce parere/solutie aveti?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Suport vopsele

Postby alexie » Tue Dec 09, 2014 3:12 pm

Bagheta cu hoțșurub holțșuruburi, ca altfel cade si vopseaua si bagheta... devine si palpitant, fiind sanse ca bagheta sa crape la insurubare.
Sa zicem ca reusesti sa constuiesti raftul :blum3: , unde il amplasezi ?

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Suport vopsele

Postby Bill » Tue Dec 09, 2014 4:18 pm

Credeam ca o sa faci draperia cu vopsele si vei folosi o draperie brodata cu tapiri muscand vikingi :smiley-laughing021:
Arata fain ce faci dar daca o pui in pod e prea departe de workbench
Spor,
Bill :smiley-laughing021:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Suport vopsele

Postby Olaf The Viking » Wed Dec 10, 2014 11:18 am

alexie wrote:Sa zicem ca reusesti sa constuiesti raftul


Sa zicem ca am reusit: :blum3: :blum3:



I-am pus si o baza de care l-am fixat. Nu ma incanta ideea sa imi gauresc peretii si sa-l ancorez de zid.

alexie wrote: unde il amplasezi ?


Eu nu ma gandesc asa de departe.



Baghetele din fata le-am lipit. Daca vor cadea voi incerca si cu hotsurubu' ala. Am avut mari emotii la fixarea pe baza. Holtsuruburile sunt de jos in sus, am bagat unele subtirele, prin baza direct in peretii laterali. Am masurat bine avut noroc ca nu au iesit intr-o parte sau alta. Baza are 5 cm, astfel ca o mica gaura data stramb peste 5 cm iese in laterale. In rest am pus holtsuruburi mai mari, de lungime 6 cm (5 cm baza mare + 1 cm baza standului), avand grija sa pilesc putin varful ca sa nu iasa in sus prin baza.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Suport vopsele

Postby Bill » Wed Dec 10, 2014 11:44 am

Sers,
Arata fain ! dac afaci la comanda ma inscriu si eu :woodcho:
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Suport vopsele

Postby Cristian Marin » Thu Dec 11, 2014 10:50 pm

Tin sa te felicit, Alexandru, pentru initiativa, proiect si realizare.

Imi aduce aminte de felul cum mi-am gandit eu asezarea in atelier in jurul mesei de lucru, masa la care ultelior s-a adaugat una extensibila ... apoi una mobila care poate fi mutata pe un balansoar (singurul ramas mai liber) ... apoi cutii depozitar de toate marimile si formele in care sa incapa cate o lucrare cu piesele ei si care a ramas nefinalizata din cauza de inceput alt prioect entuziast care a trecut si el temporar intr-o cutie depozitar (nu pentru mult timp, ci dor pana revine entuziasmul) ... si asa cum ai vazut la un moment dat mi-am cumparat cutia cutiilor depozitar care este cat cateva rafturi la un loc.
Cel mai trist lucru in toata treaba asta este totusi faptul ca ... :cray2: tot n-am loc pe masa mesele de lucru. N-am idee de ce! :blink: Poate pentru ca n-am mai terminat nimic?! :threaten:
Image
User avatar
Cristian Marin
Imaginifer
 
Posts: 193
Joined: Wed Jun 26, 2013 10:09 am
Location: BUCURESTI

Re: Suport vopsele

Postby Olaf The Viking » Thu Dec 11, 2014 11:51 pm

Bre, multumesc de felicitari. Povestea ta imi aminteste de un banc:

Ea (naiva, cu speranta in voce): Adica vrei sa zici ca pana la Craciun masa ta de lucru va fi goala?
El (cu o sclipire diabolica in ochii si un ranjet mefistofelic): Nici vorba, pana la Craciun am timp sa o umplu la loc!

Constructia a durat mai putin decat ordinea si curatenia.



La sfarsit curateania si ordinea arata deprimant:



Parca nici nu iti mai vine sa te apuci de lucru:





Bilule , nu ma apuc sa fac pentru ca:

1. Nu cred ca mai gasesc materiale. Sipcile aveau codul de bare deja decolorat si nu se mai vedeau cifrele. Ma gandesc ca stau de ceva vreme si prea curand nu vor veni stocuri noi.

2. Sunt atat de strambe, pe toate directiile, incat pana la urma l-am facut la ochii. Cand masuram iesea stramb. Asa ca l-am facut stramb ca sa dea bine la privit. Ce vrei, eu si cu Fidias.

Dar e usor de facut, o joaca de copil:




"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Suport vopsele

Postby Olaf The Viking » Fri Dec 12, 2014 12:51 am

Si o poza gen reclama la chestii de slabit, cu inainte si dupa:


"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Suport vopsele

Postby alexie » Fri Dec 12, 2014 10:56 am

Olaf The Viking wrote:Si o poza gen reclama la chestii de slabit, cu inainte si dupa:


Sa mai faci si o a treia poza, cand scapa (dupa dieta de success) la oala cu sarmale si colierul de shaorma :)

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Suport vopsele

Postby Bill » Fri Dec 12, 2014 1:25 pm

Ce-ti lipseste acolo este o lumina adevarata nu lampasul(urile) al(e)a de citit romane siropoase :giani:
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Next

Return to Tehnici generale

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron