Tactica si strategie nr. 1

Secțiune rezervată postării de articole, recenzii, tutoriale etc. cu privire la informațile scrise pe teme modelistice, militare etc.

Tactica si strategie nr. 1

Postby Olaf The Viking » Thu Sep 11, 2014 9:17 pm

A aparut revista "Tactica si strategie", nr. 1, septembrie 2014, 26 lei, 98 pagini, editura Marist.
Din sumar:
Anexarea Crimeei
Interviu Botus Volumiu - batalionul 7 vanatori ww2
Vanatorii de munte ww1 - batalii, harti, arme
Vanatorii de munte ww2 - batalii, harti, arme Sevastopol, Caucaz, Ungaria, Cehoslovacia
Vanatorii de munte astazi
Vanatorii de munte in perioada comunista
Fallujah 2004
Halhlin Gol - Rusia vs. China
Idei geopolitice romanesti - Statele Unite ale Orientului
Baia 1467 - Stefan cel Mare
Rhodos 1522 - Soliman vs. Ospitalieri
Dumitru C. Badulescu - Asul Romaniei Mari
Euro drone
RAV-RS cea mai avansata racheta romaneasca
Arme, munitii si calibre

Dupa cum se poate vedea, numarul este dedicat in majoritate vanatorilor de munte, probabil si pentru a ne face pofta sa cumparam cartea despre ei, scoasa la aceeasi editura.
La "Arme si munitii" am aflat lucruri interesante, Rhodos 1522 este tratat bine, totusi nu foarte amanuntit, Baia 1467 este bine prezentat, sunt harti cu combatantii si directiile de atac.
Calitatea hartiei foarte buna, culorile bine alese, articolele bine incadrate in pagina, are harti, diograme, poze. Pe mine personal m-a convins sa-i dau o sansa si sa cumpar si numarul doi.
O gasiti si pe facebook.com/tacticasistrategia sau http://www.tacticasistrategia.ro

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Tactica si strategie nr. 1

Postby alexie » Fri Sep 12, 2014 7:53 am

Este un cost destul de strong (evit să îmi amintesc faptul că am dat 19.90 pe patru pagini și o jucărică ) dar pe "praful " ăsta editorial s - ar putea să merite. Mă decid după ce o frunzăresc la muzeu, nu?

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Tactica si strategie nr. 1

Postby Olaf The Viking » Fri Sep 12, 2014 7:13 pm

Musai.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu


Return to Recenzii carti

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron