Harbour tug boat

Impresii despre kituri

Harbour tug boat

Postby Cristian Marin » Fri Jan 31, 2014 9:40 pm

Harbour tug boat sau mai pe scrut remorcher portuar este o nava cu o arhitectura frumoasa.
Probabil ca functionalitatea i-a dat si frumusetea, frumusete care s-a pastrat de-a lungul timpului pana in zilele de azi.
Fara sa fac o istorie a remorcherelor ma aplec catre un remorcher care are la origine (caci nu m-am prins inca daca informatia este 100% corecta) un tip de remorcher american.
Asa cum scriam, placandu-mi arhitectura, am achizitionat kitul de remorcher produs de Revell de-a lungul a multi ani si imbuteliat in mai multe tipuri de ambalaje si cu mai multe feluri de nume.
Scara de executie este 1:108, destul de reala si total diferita de 1:87 cum se incearca sa se vanda pe diverse siteuri de vanzari de prin Internautia.
Image
Image Image
La acest moment kitul este zugravit de catre Revell intr-un altfel de desen.
Image
Image
In cutie se afla piesele, piesele imprastiate pe diverse rame ... sau nu, instructiunile de montaj si coala cu decaluri.
Coala cu decaluri pare bine facuta dar ramane de vazut cand le voi folosi. De regula decalurile de la Revell nu dau probleme deosebite. Cele livrate cu acest kit sunt printate in Italia.
Image
Instructiunile de montaj sunt destul de clare atat din punct de vedere al montajului cat si din cel al piturarii (vopsirii) navei.
Image
Kitul find unul destul de vechi are piesele insirate pe rame destul de ciudate fata de ceea ce se vede in ultimii 15 ani in domeniul machetelor.
Image
Image
Asa cum se vede in imagini, coca este injectata dintr-o singura bucata chestie care creaza un avantaj.
Exista insa o sumedenie de alte dejavantaje peste care se poate trece cu ceva munca si rabdare.
Dintre dezavantaje pot enumera o multime de pini din plastic ce trebuiesc piliti cat si o multime de goluri si adancituri ce trebuiesc cituite. Un exemplu in imagine
Image
Daca treci peste diverse capcane intinse de catre producator, remediezi problemele de turnare, faci ceva modificari pe ici pe colo, vei constata ca se poate scoate ceva foarte bun din acest kit mai ales ca piesele se potrivesc destul de bine in subansamble si subansamblele destul de bine intre ele.
Image
Kitul n-a fost scump si l-am achizitionat contrar tuturor lucrurilor proaste pe care le-am auzit despre el.
Dimensiunile ii permit sa fie prezentat intr-o diorama, ruginit tare, pe "apa" sau pe cavalet.
Am facut deja cateva modificari si voi mai face dar acestea vor fi, probabil, subiectul unui topic dedicat constructiei.
Image
User avatar
Cristian Marin
Imaginifer
 
Posts: 193
Joined: Wed Jun 26, 2013 10:09 am
Location: BUCURESTI

Re: Harbour tug boat

Postby Dan Dutescu » Fri Jan 31, 2014 10:27 pm

Salutare,
simpatic asta micu'. Abia astept sa vad cum il faci.

Spor la modelit,
User avatar
Dan Dutescu
Vexilifer
 
Posts: 207
Joined: Tue Jan 15, 2013 11:00 am
Location: Bucuresti

Re: Harbour tug boat

Postby Olaf The Viking » Sun Feb 02, 2014 6:28 pm

Si eu auzisem ca e un kit nasol. Abia astept sa vad ce scoti din el.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Harbour tug boat

Postby Bill » Sun Feb 02, 2014 8:13 pm

Sers,
Fain subiectul intotdeauna m-au pasionat navele mici. Scoti tu ceva fain si din kitul ala mai vechiut.
Vopsirea o faci ca si in boxart?
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Harbour tug boat

Postby Cristian Marin » Mon Feb 03, 2014 11:17 am

Dan Dutescu wrote:Salutare,
Abia astept sa vad cum il faci.

Si eu! :mosking:

Olaf The Viking wrote:Si eu auzisem ca e un kit nasol. Abia astept sa vad ce scoti din el.

Nu este chiar nasol. Se putea si mai si.

Bill wrote:Vopsirea o faci ca si in boxart?

Interesant este ca instructiunile de vopsire sunt oarecum diferite de boxart.
Cred ca voi merge totusi pe boxart dar mai am pana acolo.
Image
User avatar
Cristian Marin
Imaginifer
 
Posts: 193
Joined: Wed Jun 26, 2013 10:09 am
Location: BUCURESTI

Re: Harbour tug boat

Postby alexie » Mon Feb 03, 2014 1:30 pm

Are o silueta ce atrage atentia, astept cu nerabdare topicul cu etapele de vopsire.
Si aceasta va avea inmatriculare de GL ?

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Harbour tug boat

Postby Cristian Marin » Mon Feb 03, 2014 3:49 pm

alexie wrote:Are o silueta ce atrage atentia, astept cu nerabdare topicul cu etapele de vopsire.
Si aceasta va avea inmatriculare de GL ?


Va avea inmatriculare de GL, dar nu cred ca va fi gata pana la prima cursa.
Constructia la adresa: http://tapir-models.ro/viewtopic.php?f=7&p=11434#p11434
Image
User avatar
Cristian Marin
Imaginifer
 
Posts: 193
Joined: Wed Jun 26, 2013 10:09 am
Location: BUCURESTI


Return to Kit Review

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron