46 Maquis Fighter

46 Maquis Fighter

Postby Olaf The Viking » Tue Jun 18, 2013 7:07 pm

Ma vad nevoit sa sparg eu gheata la SF asa ca mi-am luat toporul corespunzator.

Probabil ca stiti cine si ce erau maquis-ii in WW2: un fel de rezistenta sau, daca vreti poetic, luptatori pentru libertate.
MAQUIS


In Star Trek apar prima data in seria Deep Space Nine (apoi si in The Next Generation si Voyager) si sunt cetateni ai Federatiei. Care Federatie in intelepciunea ei si dornica de pace cu Cardassia a cedat anumite teritorii in schimbul altora. Astfel ca oamenii s-au trezit ca berlinezii sau basarabenii, ca peste noapte s-a tras o granita si ei apartin de altcineva. Pentru a se proteja de cardassieni si abuzurile lor o parte a cetatenilor au devenit maquis. Din pacate acestia au fost vanati atat de cardassieni cat si de Federatie, care se temea sa nu strice pacea.

Mi-a placut ideea de "maquis", mai ales ca punea o problema interesanta: cu cine tin? Cu ofiterii Federatiei, demni si incoruptibili, care respecta legile si tratatele sau cu cei care isi aparau casa si familia?

Probabil ca asta s-a si vrut pentru ca in seria Voyager e vorba de USS Voyager care trebuia sa prinda o nava maquis, clasa Peregrine, numita Val Jean (nu stiu daca dupa Jean Valjean). Amandoua sunt prinse de un fenomen inexplicabil si transportate in cuandrantul delta iar echipajele trebuie sa coopereze pentru ca sunt singuri, fara resurse, la mama naibii (adica la 75 de ani distanta cu maxim warp). Pana la urma nava maquis e sacrificata pentru a salva Voyager-ul.

Si asa am ajuns si la macheta care cica e un Raider, care are deja 40 ani cand se intalneste cu Voyager, probabil si de asta arata a nava si nu a fier de calcat, uscator de par, aparat de incarcat acumulatorii, etc. si probabil tot de asta imi place cum arata.

Sper sa arata cand e gata asa:

Image

Zic sper pentru ca am studiat planurile si sunt dezarmante.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 46 Maquis Fighter

Postby Olaf The Viking » Tue Jun 18, 2013 7:46 pm

Si dovada:

Image

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 46 Maquis Fighter

Postby Olaf The Viking » Tue Aug 20, 2013 6:30 pm

Am incercat sa convertesc culorile recomandate de Revell, alea cu combinatii si procente in ceva Vallejo, unde sa am deja doua nuante cu care sa lucrez, stiut fiind ca a doua oara nu mai bunghesc amestecul, respectiv nuanta.

Ce vedeti pictat, direct pe instructiuni, sunt nuantele obtinute din amestecarea culorilor Revell, iar ce vedeti pe biletele cu numere sunt Vallejo. Nici urma de potriveala intre ele, chiar ma gandeam ca Vallejo duce lipsa de nuante de gri.

Pun doua poze, una facuta cu blitz, una fara:





Eu as merge pe 70601 si 70615.

Voi ce parere aveti?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 46 Maquis Fighter

Postby Olaf The Viking » Thu Aug 22, 2013 9:06 pm

Intentionez sa imi dau doctoratul in chipping pe acest model astfel ca i-am tras, de proba, un strat de Revell email 91. Mi-a placut ca nu s-a infundat deloc, asa cum pateam cu acrilicele, deci e posibil sa il lucrez tot in emailuri.


"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 46 Maquis Fighter

Postby Ovidiu Socaciu » Fri Aug 23, 2013 12:03 pm

Frumos subiect. Astept continuarea.
User avatar
Ovidiu Socaciu
Cornicen
 
Posts: 120
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:03 pm

Re: 46 Maquis Fighter

Postby Olaf The Viking » Wed Sep 25, 2013 4:39 pm

Nu am abandonat cursa desi alerg singur. Sper sa nu ies al doilea. :2handed:

Am dat toate piesele cu email 91:





Am pregatit suprafata pentru vopsea sarita, adica am pozitionat sarea. Vreau sa vopsesc cu email si am fost sfatuit sa folosesc sare nu produse specifice pentru chipping.


"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 46 Maquis Fighter

Postby Olaf The Viking » Wed Sep 25, 2013 5:41 pm

O ora mai tarziu:



Am incercat sa fac un fel de postshadig sau modulatie in culoare, ma rog, cum naiba i-o zice, adica am insistat cu mai multa culoare pe marginile panourilor. Acum e pusa in tava, asteapta imbaierea dar o mai las o ora, nici sa se usuce de tot dar nici sa fie moale.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 46 Maquis Fighter

Postby Olaf The Viking » Wed Sep 25, 2013 9:52 pm

Si rezultatul:



Tinand cont ca:
- era o nava de generatie veche deci folosita destul
- ajungea frecvent in Badlands, unde erau furtunile de plasma
- asta e intradosul
-vor fi si alte efecte pe ea

ma gandesc sa o las asa, desi pare ca e foarte uzata.

Partea de sus va fi mai putin uzata.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 46 Maquis Fighter

Postby alexie » Wed Sep 25, 2013 10:42 pm

Olaf The Viking wrote:Si rezultatul:


....

ma gandesc sa o las asa, desi pare ca e foarte uzata.

Partea de sus va fi mai putin uzata.

Nu cred să fie probleme, după uleiuri şi alte efecte, părţile metalice se vor integra în peisaj.
Vânt din pupa părţi !

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: 46 Maquis Fighter

Postby Nicu Mihai » Thu Sep 26, 2013 3:26 pm

Hai sa vedem si restul, Olaf!
Alexie are dreptate, dupa ce aplici si restul de efecte, va arata si mai bine.
Imi place cum ti-a iesit tehnica cu sare aplicata, am utilizat-o si eu, o singura data, dar la avioane WWII e o poveste, la nave SF, ratacite prin Badlands si lovite de furtuni de plasma, cred ca-i alta mancare de peste.
Spor si inspiratie! :drinks:
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Next

Return to SF 2013

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron