Kit Makett Klub Bekescsaba

Informatii si poze despre expozitii si evenimente modelistice sau legate de modelism.

Kit Makett Klub Bekescsaba

Postby Olaf The Viking » Sun Oct 06, 2013 9:12 pm


"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Kit Makett Klub Bekescsaba

Postby alexie » Sat Aug 23, 2014 8:55 pm


Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Kit Makett Klub Bekescsaba

Postby Olaf The Viking » Mon Sep 01, 2014 9:16 pm

Se pare ca am fi invitati la Bekescsaba pe 20-21.09.2014.

Din cate am stabilit cu google Translator, ca altii nu si-au dat osteneala (iar cuvinte ca repulok, annal nu vreau sa le iau in intelesul lor adevarat) categoriile sunt:

Felnőtt / Adulti :
Repülő / Aviatie I: FR1 - 1/72 es annal kisebb legcsavaros repulok - avioane cu elice la 1:72 si mai mici
Repülő / Aviatie II: FR2 - 1/48 es nagyobb legcsavaros repulok - avioane cu elice mai mari ca 1:48
Repülő / Aviatie III: FR3 - 1/72 es annal kisebb modern repulok - avioane moderne la 1:72 si mai mici
Repülő / Aviatie IV: FR4 - 1/48 es nagyobb modern repulok - avioane moderne 1:48 si mai mari
Repülő / Aviatie V: FR5 - feljavitott - imbunatatit?? sau scratchbuilt?

Deci ce e intre 1/72 si 1/48 unde se baga?

Helikopter / Helicoptere FHE

Harcjármű I/Veh. Milit. FHJ1 - 1/35 gumikerekes - 1:35 pe roti
Harcjármű II:/Veh. Milit. FHJ2 - 1/35 lanctalpas, 1950 elotti - 1:35 taratoare inainte de 1950
Harcjármű III:/Veh. Mil FHJ3 - 1/35 lanctalpas, 1950 utani - 1:35 taratoare dupa 1950
Harcjármű IV/Veh. Mil FHJ4 - 1/35 nel kisebb - mai mici ca 1:35

Deci lumea blindatelor se imparte in 1:35, care se jurizeaza dupa 3 categorii, si ceilalti, care nu conteaza. Dar alea chiar din 1950 unde intra?

Figura I./Figurine FF1 - 65mm nel kiseb - mai mici ca 65mm
Figura II. ./Figurine FF2 - 65mm es nagyobb - 65 mm si mai mari

Sci-fi FSC

Hajó I /Navo FHA1 - fabol - din furnituri? scratch sau lemn?
Hajó II /Navo FHA2 - vitorlas muanyagbol - plastic cu panze
Hajó III /Navo FHA3 - gephajo muanyagbol - Plastic gephajo ????

Autó (utcai) Auto str. FA1

Autó(verseny) Auto curse FA2

Motor / Moto FM
Kamion / Camioane FK

Saját makett / machete constructie proprie FSA
Saját vasúti jármű / ferióviare constructie proprie FSV
Papírmakett / Carton FP

La diorame e simplu: ceva ce nu gasesc ce inseamna si altele
Dioráma I. FD1 - harcjarmuves - ???
Dioráma II. FD2 - egyeb - altele

Kiemelt1. Categ.speciala 1 K1 - a varsoi Szerzodes orszagainak szarazfoldi harceszkozei - the Warsaw Pact countries by land harceszkozei ???

Kiemelt2. Categ.speciala 2 K2 - polgari jarmuvek - vehicule civile 1:87



Inteleg ca din Bucuresti suntem 3 care vrem sa mergem pana acum. Care se mai baga? Care nu stie sigur?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Kit Makett Klub Bekescsaba

Postby alexie » Tue Sep 02, 2014 9:42 pm

Eu nu sunt sigur....aproape mă convinsese lista cu categoriile dar nu te -ai străduit destul.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Kit Makett Klub Bekescsaba

Postby Olaf The Viking » Tue Sep 02, 2014 10:43 pm

Speram sa se straduiasca si un vorbitor de maghiara.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Kit Makett Klub Bekescsaba

Postby Tibi Keresztely » Fri Sep 05, 2014 12:38 am

Salut baieti,

Nu inteleg ce vreti sa spuneti. De mai bine de o luna vam trimis invitatia si documentele. Formularul tradus si in limba romana are toate categoriile si codurile trecute sub tabel.
Daca nu va aduceti aminte de emailul pe care vi l-am transmis in 30 iulie, imi pare rau!
Va salut cu respect...
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: Kit Makett Klub Bekescsaba

Postby Olaf The Viking » Fri Sep 05, 2014 1:02 am

Daca citeai ce am scris ti-ai fi dat seama ce nu am inteles. Ai trimis ceva tradus partial, din care nu inteleg in ce categorie sa imi inscriu machetele.

Olaf The Viking wrote:Hajó I /Navo FHA1 - fabol - din furnituri? scratch sau lemn?
Hajó II /Navo FHA2 - vitorlas muanyagbol - plastic cu panze
Hajó III /Navo FHA3 - gephajo muanyagbol - Plastic gephajo ????


Intrebarile sunt clare: FHA1 ce pizda masii e? Scratch sau din lemn? Ce ma-sa inseamna "gephajo muanyagbol"? Am dedus, nu stiu daca bine sau nu, ca "muanyagbol" ar insemna plastic.

Mergem inainte si dam de diorame, alta frumusete:
Olaf The Viking wrote:Dioráma I. FD1 - harcjarmuves - ???
Dioráma II. FD2 - egyeb - altele


"Egyeb" am gasit ca inseamana "altele". Dar, cu riscul de a ma repeta: ce pizda masii inseamna "harcjarmuves"? Ca sa stiu ce intra la "mucles" si ce intra la "altele".

La categoriile speciale, nu ma freaca prea tare grija, dar nici acolo nu am gasit ce inseamna sau ce ar trebui sa intre:
Olaf The Viking wrote:Kiemelt1. Categ.speciala 1 K1 - a varsoi Szerzodes orszagainak szarazfoldi harceszkozei - the Warsaw Pact countries by land harceszkozei ???

Kiemelt2. Categ.speciala 2 K2 - polgari jarmuvek - vehicule civile 1:87



Tu ai trimis doar traducerea categoriei mari, in sensul sa nu imi pun figurina la tancuri sau avionul la copii, dar mai departe, in cadrul categoriei, nu ai mai tradus. Eu a trebuit sa iau formularul tradus de tine, sa iau cacatul ala de pdf al lor cu categoriile explicate si sa copiez grupuri de 3-4 litere, ca la clasa 1, ca mai mult nu tineam minte din pasareasca asta si sa bag in google translate dupa care sa copiez si denumirea originala si traducerea, asta in cazul fericit, unde am putut sa gasesc o traducere, unde nu, am folosit si termeni in engleza si in pasareasca originala. Uite ce ai trimis tu:

Kategóriák / Categorii :

Gyermkek / Copii
2002-ben vagy utána születettek Nascuti in 2002 si dupa...

Repülő / Aviatie: GYR
Harcjármű/Veh.mi litare GYH
Egyéb / altele : GYE

Junior / Juniori
2000-2001-ben, születtek / nascuti in 2000 – 2001
Repülő/ Aviatie JR
Harcjármű / Veh. Militare JH
Egyéb /altele: JE


Ifjúsági / Tineret:
1997-99 között születettek / Nascuti intre 1997 - 1999
Repülő / Aviatie IR
Harcjármű / Veh. Militare IH
Egyéb/ Altele IE
Dioráma / Diorame ID

Felnőtt / Adulti :
Repülő / Aviatie I: FR1
Repülő / Aviatie II: FR2
Repülő / Aviatie III: FR3
Repülő / Aviatie IV: FR4
Repülő / Aviatie V: FR5
Helikopter / Helicoptere FHE

Harcjármű I/Veh. Milit. FHJ1
Harcjármű II:/Veh. Milit. FHJ2
Harcjármű III:/Veh. Mil FHJ3
Harcjármű IV/Veh. Mil FHJ4

Figura I./Figurine FF1
Figura II. ./Figurine FF2
Sci-fi FSC

Hajó I /Navo FHA1
Hajó II /Navo FHA2
Hajó III /Navo FHA3

Autó (utcai) Auto str. FA1
Autó(verseny) Auto curse FA2

Motor / Moto FM
Kamion / Camioane FK

Saját makett / machet e constructie proprie FSA
Saját vasúti jármű / ferióviare constructie proprie FSV

Papírmakett / Carton FP

Dioráma I. FD1
Dioráma II. FD2

Kiemelt1. Categ.speciala 1 K1
Kiemelt2. Categ.speciala 2 K2

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Kit Makett Klub Bekescsaba

Postby Tibi Keresztely » Fri Sep 05, 2014 1:06 am

Pai ai numarul meu si ma puteai suna site lamuream. Ma uit maine de la servici si te lamuresc!

Noapte buna!
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: Kit Makett Klub Bekescsaba

Postby Olaf The Viking » Fri Sep 05, 2014 1:10 am

Pai da, bre, dar suntem cel putin 3 care vrem sa participam, asa cum scriam mai sus. Vrei sa te sunam toti? Esti nevorbit sau ai prea mult timp liber? :happy_swordman:

Asta ca sa nu mai zic ca s-a gasit un bou care sa zica ca mergem in secret, sa ne umplem doar noi de premii. Scrie acilea sa vaza tot "boboru'".

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Kit Makett Klub Bekescsaba

Postby Olaf The Viking » Fri Sep 05, 2014 9:19 am

Dupa ce am vorbit cu Tibi s-a stabilit:

FD1 - diorame vehicule
FD2 - altele, sau mai bine zis restul

K1 - vehicule militare apartinand tarilor participante la Pactul de la Varsovia
K2 - vehicule civile 1:87

FHA1 - nave lemn
FHA2 - nave din plastic cu panze
FHA3 - nave din plastic fara panze

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Next

Return to Expozitii si evenimente

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron