Admiral Graf Spee

Nave maritime si fluviale, de lupta sau de transport, corabii sau vapoare, tot de la pluta la submarine nucleare

Admiral Graf Spee

Postby Daniel Stan » Tue Feb 05, 2013 11:20 pm

Salut tuturor,in urma cu ceva vreme am primit un cadou,cei drept impachetat imi aducea ceva intrebari.Cutie destul de mare si oarecum grea.nerabdator desfac .privesc si nu ma dumiresc.in sfarsit ma lamureste cel care m-a cadorisit: este o macheta! Aaaaaa! :ohmy:
Si uite asa am luat microbul,si de ceva vreme ma tot documentez cum sa incep,continui si bineinteles sa si termin triumfal.
am deschis acest thread pentru ca am nevoie de niste sfaturi:
-ce este primer-ul si cand se foloseste
-ce thinner se foloseste pt. vopseaua Humbrol enamell sau un inlocuitor
-ce imi recomandati ca adezivi

Va multumesc anticipat
User avatar
Daniel Stan
Tiro
 
Posts: 2
Joined: Tue Feb 05, 2013 11:18 pm

Re: Admiral Graf Spee

Postby Hartman » Tue Feb 05, 2013 11:21 pm

Salut,acest forum nu este pentru initiere in modelism.
Mai autodocumenteaza-te din surse libere,internetul este mare.
Apoi revii cu poze si intrebari punctuale pe masura ce te
lovesti de probleme in timpul constructiei.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Admiral Graf Spee

Postby Tibi Keresztely » Tue Feb 05, 2013 11:22 pm

Salut Daniel!

Iti raspund pe scurt la intrebarile tale, sfatul meu este ca incepi cu ceva greu pentru a te initia in arta modelismului! Ar fi bine ceva mai simplu pentru inceput! Iti urez totusi succes!

- Primer (in engleza) sau grund ( in germana ) inseamna vopsea de baza. Se aplica pe plastic, metal sau alte materiale ca baza pentru vopseaua care urmeaza sa fie aplicata. Iti recomand spray Tamyia fine alb.
- Humbrol are diluant dedicat pentru vopselele lor. Ar fi bine sa folosesti asta inainte sa folosesti alt diluant!
- Ca adezivi poti folosi de la Tamiya, Gunze Sangyo, Revell, Model Master si mai sunt si alte marci. Gasesti si cumparaind din magazine sau gasesti si pe sit-urile de profil din Romania.
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: Admiral Graf Spee

Postby Purice Valentin » Tue Feb 05, 2013 11:22 pm

daca vrei sa vopsesti cu acrilice trebuie sa ai ca baza primer,daca vopsesti cu email nu mai trebuie sa folosesti primer- primerul sa foloseste pentru a avea o aderenta mai buna in cazul acrilicelor
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: Admiral Graf Spee

Postby Olaf The Viking » Tue Feb 05, 2013 11:23 pm

In numarul doi al TMr va apare un articol despre grundurile Vallejo.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Admiral Graf Spee

Postby Daniel Stan » Tue Feb 05, 2013 11:24 pm

va multumesc tuturor,stiu ca incep cu ceva f greu,dar parca acest lucru ma inversuneaza si mai tare,ma motiveaza si mai mult.am deja vreo 2 saptamani de cand orice secunda libera o petrec documentandu-ma.
Stie cineva cum pot face rost si de celelalte numere din TMr
Multumesc tuturor pt sfaturi
User avatar
Daniel Stan
Tiro
 
Posts: 2
Joined: Tue Feb 05, 2013 11:18 pm

Re: Admiral Graf Spee

Postby Marhaba » Tue Feb 05, 2013 11:24 pm

Celelalte numere "e" doar unul: Tmr1 si se downloadeaza din prima pagina a acestui sait.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse


Return to Nave

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron