Revell 1:720 USS ENTERPRISE CVN-65

Nave maritime si fluviale, de lupta sau de transport, corabii sau vapoare, tot de la pluta la submarine nucleare

Revell 1:720 USS ENTERPRISE CVN-65

Postby Sorin Learschi » Mon Mar 25, 2013 10:04 pm

Bine v-am gasit dragi modelisti!
De cateva luni m-a apucat si pe mine microbul modelismului si fiind constantean cu niscaiva legaturi puternice cu marea am ales navomodelele.

In decembrie 2010 am achizitionat primul meu kit, un USS Enterprise 1:720 de la Revell, un portavion cu o istorie remarcabila. A fost primul portavion nuclear lansat la apa si isi face din plin datoria de 50 de ani. Momentan se afla in ultimile misiuni pentru ca va fi inlocuit curand de unul mai "rafinat" dar Big-E va ramane in istorie pentru numeroasele misiuni la care a participat si pentru puterea si profesionalismul sau.

Alaturi de kit, pe parcurs am mai achizitionat urmatoarele:
- 6 vopsele email (negru, gri deschis, gri inchis, alb, bronz)
- banda de mascare 6mm Tamiya
- vopsea spray Tamiya (black rubber, light grey, dark grey, matt red)
- grund spray Tamiya
- diluant D509
- pensule (cea mai uzuala a fost 00 pentru mine)
- smirghel
- chit epoxy Tamiya (aici am facut alegerea gresita, trebuia sa aleg unul mai pastos gen White Putty)
- adeziv Revell Contacta Professional

Montajul nu este deloc greu la acest kit, eu ca novice m-am descurcat destul de usor. In schimb sunt unele probleme cu suprafetele de contact intre piesele mari care iti dau mari batai de cap. Spre exemplu la zona de contact intre babord si fundul navei nu a iesit chiar bine se vede un luft care spre norocul meu e acoperit de linia de plutire care mascheaza destul de bine zona. Mai sunt probleme si cu gaurile de prindere pentru carme care nu sunt patruse mai deloc si nu au forma corespunzatoare piesei.

Fiind o scara destul de mica pentru un portavion se observa lipsa detaliilor dar nu e un impediment important pentru mine avand in vedere lipsa de experienta si frica de faptul ca in orice moment pot da o buleala devastatoare care sa strice tot.
Ghidul de la Revell cam lasa de dorit in privinta detaliilor. Vopseaua nu este indicata la toate piesele si nu se arata exact cum se traseaza linia de plutire si alte elemente. Am folosit mai mult ghidul de la Tamiya de 1:350 care este realizat absolut exceptional cu indicatii pentru toate piesele inclusiv cele extrem de mici si toate dungulitele si urmele de vopsea de pe punte si corpul navei.

Avioanele au o problema monumentala. Centrul de greutate se afla prea in spate si majoritatea stau cu nasul in aer. A trebuit sa le lipesc bobite mici de chit ca sa stea cu toate cele 3 roti pe punte pentru ca lipirea lor de punte a fost scoasa din discutie. Ca fapt divers, adezivul Revell Contacta Professional dizolva instant vopseaua Tamiya. Am aflat asta la montarea unei carme cand s-a luat serios din vopsea in zona de lipire.
Pentru prima data in viata am lipit decaluri soaked pe macheta. Am aflat de ce e nevoie de o suprafata cat mai neteda si cum se muta ele. Cel de pe punte a fost mai anevoios dar la cele de pe insula deja am prins miscarea si mi-au iesit mai bine zic eu.

Pe data de 25 Martie am reusit sa lipesc insula si sa finalizez toata macheta, cel putin la nivel tehnic. Am incercat cateva efecte de weathering dar ar mai trebui lucrat la punte. Nici nu va inchipuiti ce bine se aseaza pudra de talc si tonnerul de imprimanta pe punte, zici ca sunt facute special pentru asa ceva. Am facut si cateva scurgeri fine de rugina pe babord si tribord folosing Camo Facepaint autentic.

Per ansamblu m-am distrat enorm construind aceasta macheta si am invatat o groaza de chestii. Cum se monteaza piesele, tehnici de vopsire, simularea invechirii, adaugarea detaliilor fine, etc. Urmatoarea macheta as vrea sa fie ceva din WW2 la 1:350 de la Tamiya, preferabil un Bismarck sau ceva de la aliati, nu m-am decis inca.

Va las in continuare cu cateva poze facute dupa finalizarea proiectului. Spor la modelit!

ImageImageImage
ImageImageImage
ImageImageImage
ImageImageImage
ImageImageImage
ImageImageImage
Image
Image
User avatar
Sorin Learschi
Tiro
 
Posts: 2
Joined: Mon Mar 25, 2013 10:03 pm

Re: Revell 1:720 USS ENTERPRISE CVN-65

Postby Tudor Solcan » Mon Mar 25, 2013 10:05 pm

E frumoasa mai ales ca e asa mica enterprise ul meu e ceva mai mare si mai usor de prelucrat .... de aia e demn de apreciat ce ai facut iar daca doresti ceva de la tamiya ww2 iti recomand missouri e o nava foarte frumoasa din clasa Iowa.
User avatar
Tudor Solcan
Immunis
 
Posts: 27
Joined: Tue Feb 05, 2013 11:25 pm


Return to Nave

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron