Santa Maria 1/75 Heller

Nave maritime si fluviale, de lupta sau de transport, corabii sau vapoare, tot de la pluta la submarine nucleare

Santa Maria 1/75 Heller

Postby Dan Schiopu » Sun Mar 31, 2013 11:26 pm

Buna,

Un din lucrarile mele finalizate de curand, e nava lui Columb si anume Santa Maria.
Despre istoria navei nu are sens sa vorbim ca stie toata lumea ce e cu ea, dar despre kit-ul navei care e produs de Heller prea multe vorbe nu se pot spune. E un kit bun pentru incepatorii in domeniu, e destul de bine realizat, fara bavori vizibile la o prima privire, planurile de asamblare sunt foarte clare. Eu am ales ca nava sa fie intr-o diorama marina, si sa reprezint nava undeva langa tarm cu panzele stranse.Cat de bine sau nu, am reusit sa reprezit totul in aceasta diorama o sa va puteti da seama din pozele urmatoare


Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Dan Schiopu
Gregalis
 
Posts: 13
Joined: Sun Feb 10, 2013 9:46 pm

Re: Santa Maria 1/75 Heller

Postby alexie » Sun Mar 31, 2013 11:26 pm

Salut,
Eu cu navele nu [strike]prea[/strike] am multe în comun, această dioramă navală este Superbă. Mi-ar place să aflu povestea (ca pentru neiniţiaţi) care să explice poziţionarea navei perpendicular pe valuri, prezenţa bărcilor goale etc.
Cel mai mult mă roade baza, polistiren extrudat ? adeziv faianţă ? Future ? efecte de apă ?
În cazul în care sunt prea multe de povestit m-aş mulţumi şi cu un link.
Sincere felicitări,
alexie

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Santa Maria 1/75 Heller

Postby Dan Schiopu » Sun Mar 31, 2013 11:27 pm

Alexie vin cam tarziu cu raspunsul, dar....povestea suna cam asa...

De cand mi-au cazut in mina flota lui Columb, mi-am propus ca toate navele sa fie intr-o diorama marina. Prima varianta a fost ca sa fie toate trei pe o singura diorama, ceia ce ducea la niste dimensiuni prea mari ai dioramei. Atunci m-am hotarat sa fac 2 diorame
una in care sa fie Santa Maria, si una cu Nina si Pinta.
Am vrut sa fac simultan amandoua dioramele, si am facut cele trei nave pana la nivelul de coca asamblata punti puse, si toate vopsite la culorile, nuantele finale fara catarge si alte piese montate pe punte, cu alte cuvinte corpul nave era complect. Santa Maria mi-am propus sa o repezint in diorama ca, undeva acorata la tarm cu panzele stranse si barcile lasate la apa simbolizand acel dute-vina intre nava si tarm. cat de bine mi-a reusit asta, puteti spune voi. Nina cu Pinta e preconizat ca diorama sa le reprezinte in mars, dar cu o mare ceva mai agitata.....
Pentru ralizarea dioramei am folosit polistiren extrudat in care am sapat, decupat corpul lui Santa Maria, ca nava sa-mi intre cat mai perfect pana aproape de linia de plutire. Dupa aceasta operatiunie am venit cu niste banda din aia pentru rigips, si am pus pe poliztiren, am invelit nava in folie de protectie din aia alimentara, am asezat-o in locasul ei si intradevar am venit cu kit de gresie, fainata albastru si am facut marea, valurile. Aici au fost mai multe tentative de constructie pana sa-mi iasa marea asa cum se vede in diorama. Dupa uscarea acelui kit, am scos nava din locas, si fara a strica aproape deloc din kitul de faianta care reprezenta marea. dupa aceasta operatiunie am inceput sa vopsesc apa...sa-i dau dioramei un efect cat mai natural al mari, si la sfarsit am folosti efect de apa transparent.....de la vikingul nostru procurata....
Cu nava scoasa din diorama si pusa pe suportul din kit am continuat lucru la ea...pana la final, si tot pe suport i-am facut si panzele. In momentul cand nava a fost gata din toate punctele de vedere am mai dat un strat de efect de apa dar in acel locas in care intra nava, pe margin am pus un strat ceva mai gros, iar cand am asezat nava pe pozitie in diorama putin din acel efect de apa s-a asezat si pe nava dand ...spun eu un efect ca si cum ar fi uda, dar a si fixat nava in locasul ei definitiv. Aceiasi operatiunie am facut si la cele 2 barci....

Cam asta ar fi povestea primei mele diorame ...
User avatar
Dan Schiopu
Gregalis
 
Posts: 13
Joined: Sun Feb 10, 2013 9:46 pm


Return to Nave

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest