SMIT Houston – 1.200 Revell

Nave maritime si fluviale, de lupta sau de transport, corabii sau vapoare, tot de la pluta la submarine nucleare

SMIT Houston – 1.200 Revell

Postby Kamikaze » Thu Apr 04, 2013 8:22 am

Nu o sa scriu prea multe despre nava, se gasesc destule pe NET. A avut o istorie foarte interesanta: a inceput ca remorcher, apoi a fost folosit de Greenpeace, si in final a ajuns nava de salvare pana in 2009 cand a fost casata din cauza unui incendiu in sala masinilor. De altfel Revell a scos si versiunea de salvare, singura diferenta notabila ( in afara culorilor si decalurilor) fiind heliportul, adaugat inca de cand era folosit de Greenpeace.
Calitatea este destul de buna, insa sunt destul de putine detalii, iar cele care sunt sunt prost facute. Am facut gratarele propulsorului prova (bowthruster), am adaugat cateva detalii pe puntea pupa, am refacut chilele de ruliu, am slefuit ramele hublourilor( in kit sunt in afara, in realitate erau la nivel cu corpul). Mai sunt multe de adaugat si de refacut dar asa arata acum.
Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
Kamikaze
Cornicen
 
Posts: 108
Joined: Thu Jan 17, 2013 10:31 am
Location: Romania
Prenume si nume: Dragos Stirbu

Re: SMIT Houston – 1.200 Revell

Postby Hartman » Thu Apr 04, 2013 8:22 am

Salut Dragos,pe 33 de centimetri de nava chiar e mare provocare sa scoti ceva .Mai ales ca piesele sunt foarte mici 1/200.Asta nu ar fi o scara mica pentru o nava care este mare in realitate ,dar cand reduci un remorcher de doua sute de ori iese o chinezarie.Poate mai la final ii tragi o linie de plutire alba din autocolant.Ar delimita mai bine culorile corpului.Spor la treaba .
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: SMIT Houston – 1.200 Revell

Postby Kamikaze » Thu Apr 04, 2013 8:23 am

Salut Paul. Da, ai dreptate. De asta ma si chinui sa scot ceva frumos. Insa merge greu. Bineinteles ca va avea linia de plutire, daca nu ma insel e data ca si decal, dar trebuie sa vopsesc corpul mai intai. Adica sa revopsesc rosul si apoi deasupra liniei de plutire va fi negru. Dar trebuie sa-mi fac timp. Spor si tie.
User avatar
Kamikaze
Cornicen
 
Posts: 108
Joined: Thu Jan 17, 2013 10:31 am
Location: Romania
Prenume si nume: Dragos Stirbu

Re: SMIT Houston – 1.200 Revell

Postby Hartman » Thu Apr 04, 2013 8:23 am

Ideal ar fi sa dai un Revell mat 36 carmin red,pentru partea imersa.Arata foarte bine ca grund de corp.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: SMIT Houston – 1.200 Revell

Postby Kamikaze » Thu Apr 04, 2013 8:23 am

Probabil ca este mai inchis decat ce am dat eu, nu-i asa? Din pacate nu-l am si oricum azi am aflat ca poimaine plec, asa ca iar o sa ia pauza proiectele. Cand vin o sa caut sa iau vopseaua de care zici.
User avatar
Kamikaze
Cornicen
 
Posts: 108
Joined: Thu Jan 17, 2013 10:31 am
Location: Romania
Prenume si nume: Dragos Stirbu


Return to Nave

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron