U.S.S. Constitution cross section

Nave maritime si fluviale, de lupta sau de transport, corabii sau vapoare, tot de la pluta la submarine nucleare

U.S.S. Constitution cross section

Postby Mihai Cianu » Thu Apr 04, 2013 8:24 am

Ca mi-am adus aminte de schimbul de replici din "Operatiunea Monstrul",ala cu;"da o tuiculita nu gustam?;gustam cum sa nu",si m-a intrebam daca tapiru' gusta lucrari de lemn.Ca sa lamuresc aceasta problema postez aceasta lucrare inceputa de ceva vreme si continuata printre picaturi dar inca viabila.
Kit-ul e produs de Mamoli,si reprezinta o sectiune la cuplu maestru prin nava U.S.S. constitution.Nu am sa vorbesc aici despre nava reala ca ci informatii sunt cu duiumul pe www,unde mai pui ca desi nava e retrasa din activitate se poate si vizita.

Desi la prima vedere piesele din cutie frumos aranjate nu iti pot ridica probleme lucrurile nu stau chiar asa.Povestea aia ca daca esti incepator,in navomodelism e bine sa iti iei un kit ca sa "iti faci mana" nu sta in picioare.Daca nu ai notiuni de constructie peste medie risti sa ramai cu sectiunea...sectionata si neterminata.Pe de alta parte poate de aici vine si placerea unui astfel de kit.Din rezolvarea problemelor pe care le ridica.Uneori materile insuficiente,alteori planuri incalcite, si explicatii vagi,desene ale stagiilor de lucru asa cum ar trebui sa iasa in final fara a prezenta pasii necesari,etc.Solicita imaginatia si indemanarea.

ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
Mihai Cianu
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Tue Jan 22, 2013 12:23 am

Re: U.S.S. Constitution cross section

Postby alexie » Thu Apr 04, 2013 8:25 am

Gustă şi lemn (şi nu neapărat mânat de foame) dar porţiile (fotografiile) sunt prea mici pentru pofta lui porcească :p;

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: U.S.S. Constitution cross section

Postby Marhaba » Thu Apr 04, 2013 8:25 am

Pentru fotografiile gazduite de picasa, daca nu se copiaza adresa fotografiei la marimea reala, picasa iti baga in url ceva de genul s128 (sau s320, sau s...) unde 128 este una din dimesiunile (in pixeli) ale fotografiei, deci o poza micsorata la dimensiunea de 128 px.
Pentru a posta fotografia la dimensiunea originala, trebuie taiat din adresa url portiunea cu s128 (sau s...)
Exemplu:

Fotografia
Image

are adresa url de forma: ht tps://lh3.googleusercontent.com/-GNi0Z8 ... U8GGkNlKw/s128/DSC06373.JPG
Este o fotografie mica, cu una din dimensiuni de 128 px.
Fotografia originala (taiem portiunea scrisa cu rosu), are adresa de genul:
ht tps://lh3.googleusercontent.com/-GNi0Z8 ... C06373.JPG

si este la dimesiunea originala (pe care forumul o aduce automat la latimea coloanei)

Image

Scuze de poluare Mihai. Am editat eu postarea ta pentru a vizualiza fotografiile mai mari.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: U.S.S. Constitution cross section

Postby Mihai Cianu » Thu Apr 04, 2013 8:26 am

Multumesc,nu mi-am dat seama de eroare.
User avatar
Mihai Cianu
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Tue Jan 22, 2013 12:23 am


Return to Nave

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron