Petrolier clasa Histria ,1:200

Nave maritime si fluviale, de lupta sau de transport, corabii sau vapoare, tot de la pluta la submarine nucleare

Petrolier clasa Histria ,1:200

Postby Hartman » Thu Apr 04, 2013 9:25 pm

Cu avioanele mai greu anul asta. :) Asa ca m-am hotarat sa va arat si voua cel mai recent vapor construit.Este realizat 99% din comatex ca material de baza.Marea provocare a fost ca aveam toate fisierele cu planul de santier dar nu si cel cu planul de forme al corpului.Din studiul unor fotografii am reconstituit forma corpului in zona prova si pupa ,ajutat un pic si de cate o coasta gasite ratacite,dar si de forma dreapta a bordajului si fundului.Dar doar una din macar 10 necesare pentru fiecare capat de vapor.Iar pentru ca morcovu' nu era suficient de subtire ,desi trebuia sa ma apuc teoretic de treaba pe data de 12 octombrie pentru a avea cat de cat speranta ca il termin pentru 12 decembrie care era batut in cuie,din anumite motive care sunt din alta poveste m-am apucat abia pe 1 noiembrie.Groaza era ca stiam ca petrolierele in general sunt nave grele ,avand tot felul de tevi,pasarele de trecere cu o gramada de balustrada de montat plus structura puntii principale la exterior.Apoi din cele 40 de zile calendaristic ramase mi-am mai rapit cam 10 pentru diverse evenimente la care am participat de placere,botez copilul cel nou al sorami,Alba Iulia etc.Sper sa nu va suparati ca ma descarc aici dar simteam nevoia sa povestesc voua modelistilor .Cu ajutorul Domnului a fost gata pe 12 in jur de ora 12.

Tehnica realizarii corpului este aceiasi cu cea descrisa deja in celelalte doua postari cu nave ale mele.Balustrazile sunt din sarma de cupru 0,3mm sudate cu letconul.Tevile de pe punte sunt din conductor de cupru de 0.5 1,5 si 2 mm.Intariturile longitudinale de pe punte sunt sarma de 0,5mm,lipite pe un sant trasat inainte. Gaselnita care ma scutit de o mare bibileala,aceasta ar fi fost lipirea individual cu penseta intre traversele mari a fiecarei bucatele.Catargele n-am fost pe faza sa le fac poze nevopsite,sunt din sarma de cupru diverse grosimi.Cabina mare comatex de 3mm.Cabina mica din cartela de telefon.Am vrut sa vopsesc vaporul cu vopsele Revell semimate,dar asteptarea curieratului 2 zile m-ar f sabotat rau de tot.Asa ca am luat vopsele auto lucioase ,dar de foarte buna calitate(din pacate nu am gasit si agent de matuire in acel moment).

Poze cu principalele etape constructive:





Cabina mica din cartela de telefon,taiata cu traforajul si finisata cu smirgel de 360 :



Cam de pe aici incepusem sa devin mai optimist :



Pasarela montata si corpul izolat pentru vopsirea puntii principale:



Cateva poze cu detalii si cele realizate din aluminiu la strung (vinciuri,babale,etc) :



Puntea principala vopsita :



Si vitrina ,sticla de 5mm lipita cu silicon :

User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Petrolier clasa Histria ,1:200

Postby Hartman » Thu Apr 04, 2013 9:26 pm

Si poze de final:





































User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Petrolier clasa Histria ,1:200

Postby Bill » Thu Apr 04, 2013 9:26 pm

Paulica,
Ca de obicei ai toata admiratia mea. Munca multa si mai ales maini indemanatice la maxim.
Modelistul din mine spune ca macar un wash sau ceva sa evidentiezi detaliile merge, dar stiu ca astfel de machete sunt alta poveste.
Respect si spor !
Craciun fericit !
Bill :b: :kk: ;g;
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Petrolier clasa Histria ,1:200

Postby Marhaba » Thu Apr 04, 2013 9:30 pm

Bravo Paulica. Sper sa mai postezi si altele.
Cred ca e un alt fel de modelism asta. Adica nu cred, ci sunt sigur. Sa-i mai faci si weathering ar fi posibil prea mult. Oricum avind in vedere ca-l faci pentru clienti, de obicei ei nu stiu ce-i ala.
Spor la treaba si cit mai multe comenzi sa ai.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Petrolier clasa Histria ,1:200

Postby Vasile Bratu » Thu Apr 04, 2013 9:34 pm

Bravo Paul!
Ai reusit inca o lucrare grozava; jos palaria.
Sarbatori fericite si mult spor sa ai si de acum incolo!
Vasile
User avatar
Vasile Bratu
Immunis
 
Posts: 23
Joined: Thu Apr 04, 2013 9:33 pm

Re: Petrolier clasa Histria ,1:200

Postby Hartman » Thu Apr 04, 2013 9:35 pm

Multumesc oameni buni,ma bucur ca va place. :)

Singurul mod in care pot apropia astfel de machete mai mult de modelismul nostru fara sa deranjeze beneficiarul,este sa le vopsesc mat sau semimat(asa si fac in majoritatea cazurilor,nu imi plac lucioase).Dar cum spuneam ,de data asta asteptarea vopselelor mate prin posta mi-ar fi rapit doua zile decisive pentru termenul de finalizare.Putinele firme sau companii care solicita machete,vor ca modelul respectiv sa reprezinte cat mai fidel nava reala nou nouta la lansare.Sunt pentru ei sunt un fel de cadouri "tehnico-art deco" modern sau bibelouri scumpe.Sau un mod mai explicit de a-si prezenta proiectele.

Craciun fericit tuturor tapirilor!!
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Petrolier clasa Histria ,1:200

Postby Georgel Musat » Thu Apr 04, 2013 9:35 pm

Salutare Paule. Habar n-aveam ca esti un navalist in miniatura . FELICITARI pt "scula" credeam ca vrei sa o dai carmaciului ce plange dupa <Biruinta> sa. Deci Daewoo are o subsidiara la matale . Pai sa fie comenzi fara numar, fara numar. E foarte faina ,macheta. Nu inteleg de ce iti faci probleme ca ai folosit vopsele luciose , in naval astfel de vopsele se folosesc . Ele folosesc un agent special (noi ii spuneam intaritor) care se amesteca si ii dadea o rezistenta mecanica (nu se uza si nu sarea usor la loviri dar si pt mediul sarat ,dar era lucioasa . A, si de ce n-ai pus parame pe vinciuri si placute de zinc pe opera vie :lol: . Inca o data bravo si spor cu sanatate si vant din pupa.
AK-12 The BEST IS THE BEST
User avatar
Georgel Musat
Cornicen
 
Posts: 121
Joined: Mon Jan 28, 2013 7:29 pm

Re: Petrolier clasa Histria ,1:200

Postby Olaf The Viking » Thu Apr 04, 2013 9:35 pm

Tu bagi rar machete pe aici dar si cand te apuca rupi gura targului. Inteleg ca de fapt tot pe 13 ai predat-o de fapt, nu? :laugh: :laugh: :laugh:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Petrolier clasa Histria ,1:200

Postby Hartman » Thu Apr 04, 2013 9:36 pm

Nu. :) Pe 12 am terminat-o si apoi am du-so imediat.Slava Domnului.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Petrolier clasa Histria ,1:200

Postby Alexandru Gherban » Fri May 03, 2013 5:30 pm

Cu parere de rau nu pot vedea pozele acestui model. Precizez ca la celelalte nave vad. Poate ma ajuta cineva. Multumesc anticipat
User avatar
Alexandru Gherban
Tiro
 
Posts: 5
Joined: Thu Apr 04, 2013 9:00 pm

Next

Return to Nave

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron