HMS WARSPITE 1942

Nave maritime si fluviale, de lupta sau de transport, corabii sau vapoare, tot de la pluta la submarine nucleare

HMS WARSPITE 1942

Postby Dan Schiopu » Thu Apr 04, 2013 9:37 pm

In primul rand "La multi ani ! "

Kit-ul este HMS WARSPITE 1942 premium edition de la Academy, scara 1/350.
Este un kit complex si aproape perfect. Despre nava realala nici nu stiam ca a existat, dar wikipedia spune destule despre aceasta nava.
Cand am inceput sa lucrez acest model mi-a venit foarte greu , asta pana cand m-am dezmeticit, luminat... :)
Kit-ul la baza e un kit obisnuit din plastic, iar cel premium edition are la baza acel kit cu instructiunile, planurile de asamblare a pieselor din plastic si 2 coli de PE-uri, tunuri, catarge, antene si altele , chiar si puntea din lemn. Toate acestea vin cu niste planuri frumoase, chiar colorate in care explica pe indelete cum se fac, dar la unele nu arata unde se monteaza....
In final, dupa ore si ore de privit in planuri si zeci de ore de asamblat si vopsit a iesite ce se poate vedea in pozele de mai jos

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Dan Schiopu
Gregalis
 
Posts: 13
Joined: Sun Feb 10, 2013 9:46 pm

Re: HMS WARSPITE 1942

Postby Zeno » Thu Apr 04, 2013 9:37 pm

Super Dane! :woohoo:
Eu nu ma pricep la nave, dar arata foarte, foarte fain. Am doar o singura intrebare de om nepriceput. Tevile tunurilor, balistrazile, scarile, etc. nu se vopsesc?
O lucrare de mare anvergura!
Felicitari!
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: HMS WARSPITE 1942

Postby Tibi Keresztely » Thu Apr 04, 2013 9:37 pm

Salut Dane! Frumoasa lucrare, felicitari! Academy devine o marca tot mai serioasa in ale modelismului, asta din ce vad ce modele si cu ce prezentare le scot in ultimul timp!
Am remarcat si eu exact acelasi lucru ca si Zeno, la balustrazi cred ca nu este tirziu sa le vopsesti cu pensula nici acum. Tevile in schimb trebuie sa le dai cu aerograful!
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: HMS WARSPITE 1942

Postby Dan Schiopu » Thu Apr 04, 2013 9:38 pm

Multumesc pentru apreciere !

La acest model tot ce este PE, sau accesori sunt la culuarea " natur " si asa vor ramane, asta din 2 motive :

1. i-mi place mai mult nava asa ca scoate in evidenta accesorii.....mi-a placut mult cum arata in pozele din planul kit-ului

2. am incercat sa vopsesc anumite repere la inceput, dar vopseaua astupa detaliile de pe PE-uri. Un exemplu bun pote fi acea sita de pe cos, care e atat de fina facuta. in cat dupa vopsire nu se mai vedea clar ca e sita.... :dry: si altele....e drept faptul ca acele detalii nu le vezi cu ochiu liber ( cel putin eu ) nici de la 20-30 cm.....dar ele sunt.... :)

am sa incerc sa fac o poza macro la unul din PE-uti ca sa se vada cat se faine sunt si atunci pote am sa fiu iertat ( inteles de ce nu le-am vopsit ) :whistle:
User avatar
Dan Schiopu
Gregalis
 
Posts: 13
Joined: Sun Feb 10, 2013 9:46 pm


Return to Nave

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron