Santa Maria

Nave maritime si fluviale, de lupta sau de transport, corabii sau vapoare, tot de la pluta la submarine nucleare

Santa Maria

Postby Cristian Marin » Sun Aug 03, 2014 6:42 pm

Mi-am dorit mai demult sa refac cateva dintre lucrarile pe care le-am lasat in patrimoniul Mini Model Club Bucuresti doar ca de data asta am preferat Santa Maria in locul Ninei de la Revell pe care am facuto pentru expozitia Revell din 1993. Mi s-a parut o lucrare cu mai multe detalii decat cele ale Ninei si in plus de asta am achizitionat ceva produse de la AK Interactiv pentru imitarea lemnului, produse pe care vreau sa le testez direct pe o lucrare.
Kitul nu pare a fi unul deosebit de complicat desi gradul de dificultate afisat este 4 (intr-o scara de la 1 la 5), numarul de piese find relativ mic. Piesele sunt fixate pe cateva rame, fiecare avand cateva piese.
Image
Piesele sunt asezate pe mai multe rame
Image
Image
Image
Pe una dintre rame sunt si sapte figurine
Image
Corpul navei a fost creat din doua jumatati
Image
Instructiunile sunt destul de bine facute si explicite
Image
Coala de decaluri contine desenele de pe scuturi si de pe panze
Image
Pavilioanele sunt imprimate pe hartie
Image
Pentru vele, Revell a ales sa le faca din plastic vacuformat
Image
Pentru manevrele fixe si mobile, producatorul pune la dispozitie o papiota cu ata mai groasa si o "steluta" pe care se afla infasurata ata ceva mai subtire.
Image
Imi place la acest kit faptul ca spatiul dintre scanduri este in negativ permitand realizarea lejera a calfatuirii
Image
Bavurile sunt relativ OK avand in vedere ca nici nu lipsesc, dar nici nu sunt prea urate.
La o montare de proba imi pare ca piesele se monteaza relativ bine dupa debavurare singura parte unde pare a fi o problema mai mare este imbinarea cocii cu oglinda pupa unde piesele nu se suprapun prea bine.
Image
La prima vedere kitul pare unul cam de nota 7,50-8 dar eu sper ca utilizand corect vopselele AK sa realizez o lucrare draguta.
Cateva ore libere mi-au permis sa dau culorile de baza pe cele doua jumatati ale cocii, oglinda pupa si pe elementele ce formeaza puntile.
Image
Asa cum mi-am propus, am folosit acrilicele de la AK Interactiv, cele din setul "Old & weathered wood", volumul 1. A fost si prima mea intalnire serioasa cu vopselele de la AK si trebuie sa recunosc ca cel putin la pensula mi se par mai bune decat cele de la Vallejo. Adera mai bine la plastic si nu se imprastie mai mult decat este cazul astfel ca in zonele cu unghiuri nu urca peste cealalta vopsea lucru care face ca delimitarea intre culori asezate in planuri diferite sa fie foarte clara.
Image
Continuarea va depinde de timpul liber sau mai exact, de existenta lui.
Image
User avatar
Cristian Marin
Imaginifer
 
Posts: 193
Joined: Wed Jun 26, 2013 10:09 am
Location: BUCURESTI

Re: Santa Maria

Postby Olaf The Viking » Sun Aug 03, 2014 7:54 pm

Fara primer? In cazul asta clar sunt mai bune.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Santa Maria

Postby Bill » Sun Aug 03, 2014 8:38 pm

Excelent ! Voi urmari constructia, este un subiect drag mie.
Spor !
Bill :icon_frown:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Santa Maria

Postby Cristian Marin » Thu Aug 07, 2014 5:20 pm

Olaf The Viking wrote:Fara primer? In cazul asta clar sunt mai bune.

Fara grund. Si chiar fara degresare, spalare, ...
Bill wrote:Excelent ! Voi urmari constructia, este un subiect drag mie.

Ma bucur ca va urmari cineva subiectul. :drinks:

Subiectul va fi intins destul de mult in timp avand in vedere ca timpul liber care s-a cam redus cam pe la 2-3 ore pe saptamana. Ma bucur insa ca exista si acestea.
Cu siguranta ca in acest sfarsit de saptamana voi mai avansa cu vopsitul respectiv ceva modulatii de culoare , dar timpul va fi tot asa de scurt. :cry:
Image
User avatar
Cristian Marin
Imaginifer
 
Posts: 193
Joined: Wed Jun 26, 2013 10:09 am
Location: BUCURESTI

Re: Santa Maria

Postby Nicu Mihai » Fri Aug 08, 2014 11:31 pm

Salut Cristi!

Vad ca ai demarat operatiunea de lansare la apa a vasului. Intr-adevar, vopsirea cu nuantele de la lemn de la AK arata f. bine si daca ai facut-o fara primer, o nota in plus. Spor, am sa urmaresc si eu cu placere continuarea!
Nicu
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Santa Maria

Postby alexie » Sun Aug 10, 2014 7:40 am

Interesant subiect, dar eu speram ca până în Sfântă Mărie să aflu vești despre Harbour tug boat.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Santa Maria

Postby Cristian Marin » Sun Aug 10, 2014 1:32 pm

Salut baieti!
Nicu Mihai wrote:Vad ca ai demarat operatiunea de lansare la apa a vasului.

Nicu, curiozitatea mi-a depasit ratiunea asa ca m-am dat la Maria cu tupeu. Am achizitionat si "Floare de mai" unde Revell are o alta reprezentare a lemnului. Voi incerca si pe aceasta vopselele din set, dar spre final va fi nevoie de alte tehnici fata de Maria.

alexie wrote:Interesant subiect, dar eu speram ca până în Sfântă Mărie să aflu vești despre Harbour tug boat.

La tug am ajuns la etapa unde trebuie mai muta atentie si mai mult timp pentru executie si cum asta ... timpul... nu prea este :cry:
Timpul, insa, nu este depasit pentru ca mi-am propus ca Tugul, Power boat si Santa Maria sa fie gata in primavara cand vor merge catre "Campionatul National de Navomodele" unde li se va alatura Dana si cuplu maestru - Constitution, de data asta sub culorile Sportul Studentesc. Dana (si probabil ca nu doar ea) va merge care juniori.
Image
User avatar
Cristian Marin
Imaginifer
 
Posts: 193
Joined: Wed Jun 26, 2013 10:09 am
Location: BUCURESTI

Re: Santa Maria

Postby Olaf The Viking » Mon Aug 11, 2014 10:50 pm

Daca doar 25% o sa iasa va fi rupere.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Santa Maria

Postby eddie » Thu Aug 28, 2014 2:34 pm

Salutare! Mai ai un abonat la topic. Mereu am avut o reticenta vis-a-vis de corabiile din plastic. Daca ma poate cineva convinge, doar tu poti fi acela :eatdrink004:
Foarte fain a iesit "lemnul" cu acel set.
Spor!
eddie
Tiro
 
Posts: 3
Joined: Tue Aug 19, 2014 6:31 pm
Prenume si nume: Eduard Olaru

Re: Santa Maria

Postby Cristian Marin » Tue Sep 23, 2014 10:27 am

In timpul liber existent am reusit sa mai avansez, dar nu prea mult la barcuta.
Duminica, la muzeu, profitand de timpul petrecut acolo mi-am luat barcuta cu mine si am mai lucrat la punti.
Dupa mai multe nuante de lemn si un filtru am procedat la tehnica spalarii pentru a imita calfatuirea puntilor.
N-am fost deosebit de incantat de rezultat asa ca, ieri seara, m-am intors la vechile obiceiuri.
Am scos trusa Rotring
Image

si cu stiloul de 0,25mm am inceput trasarea spatiilor dintre file. Operatiunea a fost usurata de faptul ca spatiile respective sunt in negativ.
Image
Image
Image
User avatar
Cristian Marin
Imaginifer
 
Posts: 193
Joined: Wed Jun 26, 2013 10:09 am
Location: BUCURESTI

Next

Return to Nave

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests

cron