North Sea Trawler 1/142 Revell

Nave maritime si fluviale, de lupta sau de transport, corabii sau vapoare, tot de la pluta la submarine nucleare

North Sea Trawler 1/142 Revell

Postby Kamikaze » Thu Mar 10, 2016 1:10 pm

Si pentru ca am revenit in forta, m-am apucat sa-l chinui si pe asta. Kitul e destul de vechi, deci fara pretentii. L-am montat acum ceva timp, dar vroiam sa-i refac vinciul folosit la plase si la biga. Si asa a ramas. Acum vreau sa incerc sa-i redau efectul de tabla infundata pe coca, din cauza valurilor sau a ghetii. Ideea mi-a venit dupa ce am vazut acelasi efect la un u-boot VII, iar rezultatul e uimitor ( pentru cei interesati http://modelshipwrights.kitmaker.net/modules.php?op=modload&name=SquawkBox&file=index&req=viewtopic&topic_id=241853&page=1). Plus ca voi putea sa experimentez cu zgarieturi, rugina si altele. Voi vedea ce iese. Scobirea am facut-o cu diverse lame de bisturiu curbate( 10, 15, 22).
rsz_img_20160310_100706.jpg

rsz_1img_20160310_100714.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Kamikaze
Cornicen
 
Posts: 108
Joined: Thu Jan 17, 2013 10:31 am
Location: Romania
Prenume si nume: Dragos Stirbu

Re: North Sea Trawler 1/142 Revell

Postby alexie » Fri Mar 11, 2016 8:43 am

Onorabile intentiile tale, sper sa fie vizibile aceste efecte (ca tot nu sunt dumirit de marimea navei...este, macar, cat un Nokia 3110 ? ).
Poate ar merge experimentat si un atac cu Nitro pentru deformarea panourilor, cu conditia sa prinzi un 209 nebotezat.
P.S. Daca ai probleme te pun in legatura cu Bobonete a lu' Calimara :smiley-laughing021:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: North Sea Trawler 1/142 Revell

Postby Kamikaze » Fri Mar 11, 2016 11:33 am

:drinks: Am si eu o calimara, sa vad ce iese. Oricum trebuie "netezit" cu ceva ca raman urme de la scobit, nu iese chiar perfect. Efectul e deja vizibil, daca privesti de unde trebuie. Asta inseamna ca o sa ma chinuie putin vopsirea ca sa pot sublinia efectul, sa se vada de oriunde. La submarinul care m-a inspirat, au fost de ajutor si liniile de nituri, se vedea efectul mai usor. Experimente.... Sa stii ca nu sunt chiar asa chinez batran ( sau japonez), barcuta are in jur de 37 cm, dupa Revell. :moil:
User avatar
Kamikaze
Cornicen
 
Posts: 108
Joined: Thu Jan 17, 2013 10:31 am
Location: Romania
Prenume si nume: Dragos Stirbu


Return to Nave

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron