Ruszkik Haza !

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Ruszkik Haza !

Postby alexie » Tue Aug 09, 2016 10:38 am

In septembrie are loc concursul de la Bekescsaba, desi aceasta informatie este greu de gasit pe internet (poate mai usor pe facebook) trebuie sa ma credeti pe cuvant. Ideea este ca la aceasta editie exista o categorie speciala (exista doua dar una este cu avioane deci neinteresant) : Budapesta 1956
Se pare ca aceasta veste a produs o serie de reactii cu finalizare machetistica asa incat
back to business




Departe de mine intentia de a redeschide discutia despre avantajele unor "Categorii speciale" pentru concursurile si expozitiile autohtone. Stiu ca este extrem de greu :smiley-laughing021: pentru a realiza acest deziderat si nici nu indraznesc sa ma gandesc la efortul logistic. Greutatea incepe inca de la a identifica si nominaliza un subiect demn de un asa eveniment.............in fine asa se face ca am inceput lucrul la o diorma, sper ca pana in septembrie sa fie gata (dimpreuna cu un articol despre Revolutia din 1956 :blum3: ).

Image
Intentionez sa reprezint 5-6 civili pe langa un zid de cladire, ceva mixaj dupa zecile de fotografii existente.
Közel maradni

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Ruszkik Haza !

Postby alexie » Wed May 30, 2018 1:54 pm

alexie wrote:... sper ca pana in septembrie sa fie gata (dimpreuna cu un articol despre Revolutia din 1956 ).....

Septembrie 2018, off :knight: (əv 'kours)

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Ruszkik Haza !

Postby Kamikaze » Mon Jun 18, 2018 9:43 pm

Interesant subiectul ( si cand te-ai apucat de el si acum..:)) despre care trebuie sa recunosc ca nu stiam mai nimic. Asta pana de curand cand am urmarit un documentar si, cu toata raca romano-ungara, mi-au castigat admiratia. Adica iti trebuie niste multe OO sa te iei de piept cu ditamai invingatorii, eliberatorii si cuceritorii estului. Asta in timp ce la noi, o mana de oameni se ascundeau in munti sa se bata cu securitatea sovietica, vanduti de propriile familii. Si culmea, injurati chiar si in ziua de azi ca sunt burghezi si se lupta sa-si apere averile. Mai nou am auzit ca toate crimele si atrocitatile comise in perioada aceea ar fi inventate de cia.....poftim.... Revenind, chiar daca nu au rezolvat prea multe, macar ungurii au aratat ca au coloana vertebrala.
Sper sa avem ce vedea in septembrie, chiar daca si 2018. Mult spor
User avatar
Kamikaze
Cornicen
 
Posts: 108
Joined: Thu Jan 17, 2013 10:31 am
Location: Romania
Prenume si nume: Dragos Stirbu

Re: Ruszkik Haza !

Postby alexie » Wed Jun 20, 2018 9:18 am

Sunt sanse mari sa se finalizeze acest proiect, cat priveste articolul .... este in plin avant. Da, iti dau dreptate si sa stii ca Revolutia din 56 a avut un rol important.
Sunt sanse ca lucrarea (si articolul) mea sa pice in plina revolutie romaneasca si astfel sa isi piarda din impact (ca filmele lansate impreuna cu Star Wars- A New Hope).
:butcher:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Ruszkik Haza !

Postby Dan Dutescu » Fri Jun 29, 2018 12:53 pm

Sa inteleg ca cineva le va marca la partea dorsala..... :smiley-laughing021: ... daca este un articol scris de tine va fi grav...dragostea este mare !!! :dance2: Despre proiect ce sa zic..asteptam cu interes ca de fiecare data.
User avatar
Dan Dutescu
Vexilifer
 
Posts: 207
Joined: Tue Jan 15, 2013 11:00 am
Location: Bucuresti

Re: Ruszkik Haza !

Postby alexie » Tue Jul 03, 2018 11:25 pm

Se făcea că lipeam o figurină, moment de relaxare când mintea-mi zburdă prin Valhalla (veste proastă pentru :dwarf: , că cică pet-urile rezistă sute de ani). Mai prin Valhalla, mai pe la noi, timpul trece repede când lucrezi cu superglue.
relax.jpg


Ceva nu suna cum trebuie, în apărarea mea trebuie spus că în 2016 (când s-a inaugurat acest topic) nu știam limba maghiară. Ruszkii Haza ! Ruszkii Haza ! Ruszkii Haza ! Ruszkii Haza ! Ruszkii Haza !
Fuga la dicționar internet, tastez și ce să vezi : Singurul găsit de google este topicul de pe Tapir-models.ro . Bă, ești prost ? Bă, ești nebun? Mr. Bean la examen era pistol cu apă.
Evident că tot rusul era divină di vină, mai exact BTR-ul 40, pe care (dacă nu știi maghiară, cum nu știam eu în 2016) scria clar :
Image

În fine, corect este ”Ruszkik Haza!”, înarmat cu un ”dremel” m-am aruncat în luptă.
Apoi, relaxat, am efectuat modificările în topic.
BP56 28.JPG

:hi:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Ruszkik Haza !

Postby alexie » Fri Jul 13, 2018 10:45 am

Așa cum bine știți, revoluția a revenit cu ceva întârziere atât la noi cât și la vecini noștri și la fel de bine ar trebui să știți că primele revoluții nu sfârșesc niciodată bine. Bunăoară și eu am avut revoluțiile mele, că aici vroiam să ajung. Pentru azi la meniu este „Gropa de nisip” ;)

Vă invit să panoramați acest frumos cartier din Nisipari, pentru un plus de comfort fotografiile sunt însoțite de mici crâmpee (crampe pentru cei cu tastatura ENG) ce încă n-au văzut lumina tiparului.


Image
”..... deschid focul împotriva luptatorilor AVH, situația degenerează rapid, populația civilă se vede prinsă între cele două tabere …”

Image
”… ăștia micii s-au gândit că Ursul este prins cu mierea de pustă iară Vulturului i se fâlfăie prin zonă …”


Image
”…… semn că ungurii nu au iertat distrugerea unei biserici vechi de două sute de ani pentru a se face loc grandomaniei staliniste, bucăti din el ajungând în diferite zone ale orașului …”

Image
”…… ba chiar își permit să regizeze o butaforie (cuvânt de origine rusă deci musai de utilizat în context) de negociere pe tema retragerii ……”

Image
”.... momentul izbucnirii protestelor maghiare, Gheorghe Gheorghiu-Dej, nu se afla în ţară plecat fiind pentru o întrevedere ……”

Image
....care aflăm că ratonul Bobby este mazilit. Buster scapă la méz...

Image
”… hotărârea de a înăbuși revoluția, are loc relocarea trupelor sovietice de pe teritoriul țărilor aflate sub incidența Tratatului de la …”

Image
”… ivirea zorilor zilei de 4 noiembrie, tancurile rusești aflate la periferia capitalei primesc ordinul de a pătrunde în forță …”

Image
”… grup al rezistentei maghiare era prins în menghină și este limpede că rușii nu sunt dispuși să lase supraviețuitori …”

Image
”....Reacțiile individuale și de gloată pot părea grotești pentru cei care nu au simțit opresiune, comunistă sau neocomunistă....”


Pentru cei încrâncenați avem și vești bune : Im Nordwesten Nichts Neues
”....OTP s-a luptat direct cu Banca Transilvania....”
http://www.zf.ro/banci-si-asigurari/decizie-fara-precedent-bnr-a-respins-cererea-grupului-ungar-otp-de-a-cumpara-banca-romaneasca-17064942 :sw1:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Ruszkik Haza !

Postby alexie » Sun Jul 22, 2018 1:36 pm

Image

Atenție banc național - șovin
Spoiler: show
„Cum strângi ungurii la grămadă ?
Presari niște pământ din Ardeal” Copyright by alexie


Image

Mai trebuie ramuri de măslin
Image

Am construit un dispozitiv de ghidare după o idee a lui Camil Petrescu (apropo, am aflat că personajul a inspirat până și mitologia greacă). Cele două fante mi-au permis să obțin un grup tricolor omogen cromatic :blink:
Image
Image
Image

Cum te cheamă pui de ...
Image

Kashai româ...
Image

Bea încet că-i rece !
Image

Ulterior am aplicat un lac amestecat cu tuș negru....
Image

... că doară nu mi-s prost să zic „Future”
Image

Atenție banc național -șovin
- Ieri am gasit-o pe nevastă-mea cu un ungur în pat.
- Și ce i-ai spus?
- Păi, ce să-i spun? Eu sunt român, nu știu ungurește!

Image

:hi:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Ruszkik Haza !

Postby alexie » Tue Jul 24, 2018 3:21 pm

Dragă jurnalule ... stai că suntem în U.E. și trebuie să înțeleagă și restul lumii :
Dragă diary, azi am să îți destăinui câte ceva din tainele arhitecturii, că poate nu degeaba fiul cel mare este anul V la Mincu (Vai, vă mulțumesc :medal: ).

Stați așa că până la facultate trebuie să treceți cu bacul.

Care este locul și timpul desfășurării acțiunii operei „Ruszkik Haza !” ?
Barem
a.Pentru o notă de trecere este suficient : Ungaria , 1956
b.Pentru o notă de trecere și un cico de la Funar : București, 1956
c.Pentru o notă bună și accedere, fără examen, la Facultatea Hyperion din Copșa Mică : Budapesta, toamna lui 1956
d.Pentru o notă de top și accedere (cu șanse de 88% finalizare studii și licențiere) la o facultate ”bazată” : Budapesta, Muzeul Etnografic, 25 octombrie 1956
e.Pentru a produce un minim de 5.000 euro /zi, fără să fii prins : Budapesta, Ministerul Agriculturii, atemporal dar cu accent pe 25 octombrie 1956.

Tancurile ce păzeau cladirea Parlamentului deschid focul, deși populația încearcă să se adăpostească după arcadele Departamentului de Agricultură și dupa cele de la Muzeul de Etnografie, se înregistrează zeci de morți și sute de răniți, printre victime numărându-se și …*
* fragment din articolul (hotărât) „Revoluția Maghiară din 1956” prin care autorul face o analiză … lasă că apare mintenaș.



Image

Consider că marea majoritate a surselor ce atribuie aceste arcade muzeului etnografic, greșesc grosolan și doar autorul are dreptate
Interesantă este abordarea din capitala ungară, locul unde proiectilele au lovit zidurile de la Ministerul Agriculturii, a fost imortalizat prin fixarea unor măciulii din bronz.* (pentru asterix vezi mai sus, pentru O belix vezi mai jos)

În fine, că nu-s plătit la cuvânt..

Fiind prins cu naveta Constanța – Cernavodă (și retur) mi-a fost cam greu să mă abat pe la Budapesta pentru un studiu cu
Spoiler: show
ruleta
în mână. Așa că a trebuit să mă bazez pe fotografiile din mediul online.
Metodă de lucru
(dacă doriți încropesc un articol numa bun pentru „Tehnici generale”)


- S-a căutat o fotografie frontală cu personaj umanoid, de preferat turist
- S-a căutat o fotografie frontală fără personaj umanoid, de preferat ungur
BP56 C1.JPG


- S-au găsit cele două fotografii , s-a tras de aia mică până s-a suprapus peste aia mare :blink:
BP56 C2.JPG


- S-a decupat umanoidul și s-a suprapus pe noua fațadă
Manevra asta este cu schepsis, deoarece mi-a permis să efectuez mai multe printuri după diferite dimensiuni, până când individul și-a acceptat statutul de 1/35
BP56 C3.JPG

Odată stabilită dimensiunea peretelui la 1/35, s-a redimensionat o fotografie fără individ și gata proiectul

Dacă proiectarea s-a făcut de firma Seismogrăfeanu & Replici era absolut normal ca lucrarea să fie subcontractată de Dorel Doar Dorel.

Caseta s-a făcut din komatex de 3 mm, apoi am început aplicarea fațadei din komatex de grosimi variabile, dar în prealabil trecută prin mașina de dat strop … fiind matriță veche, este în negativ :icon_wink:
Image

Image

:hi:

P.S. Găurile simetrice din primul strat de komatex nu au nici un fel de rol, provin de la material reciclat (placa pe care s-au înfipt bețe de bambus pentru proiectul Chokoku )
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Ruszkik Haza !

Postby alexie » Wed Jul 25, 2018 12:38 am

Lumea mă știe, când intru în vrie ... cum zicea un camarad mucalit : „Dai iama prin garderobă, iar noi, ceilalți, trebuie să le suportăm șifonate” , evident că el s-a exprimat mult mai plastic, deh, boem. Apropo, colega, sper să-ți fie bine așa la patru ace printre spilcuiți.
Deci, să revenim, la oile noastre zidărie.
Am băgat la mistrie de aproape am consumat un tub de bison :moil:
Image

Păi ce numai chinezii să baxeze ?
Image

În concordanță cu normarea muncii (la negru) am decis ca „plinta” să fie piesă separată.


Păi dacă tot am scăpat la komatex, baza dioramei este musai să fie confecționată din acest material.
Nu vreau să vă plictisesc (peste) cu detalii matematico-deficientdecupatoare, este știut faptul că pentru a obține o cartelă telefonică (este vorba de o cartelă pentru telefon public, să nu creadă generația PRO că vorbesc de SIM, Vezi acilea ) am nevoie de un metru pătrat de komatex, sau mai bine cub. Într-un final am înfrânt.
Image

Evident că am trecut la filigranare, sculptură în bob de orez și șpagat pe două scaune (de preferat tari și fără sâmburi).
Marmoră maidein Buzescu și niște amărăștene de piatră cubică de pe Lipscani.


:hi: Ne vedem mâine, după ce le boiesc.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Next

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron