Macheteca

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

30 Aprilie 1945

Postby alexie » Tue May 12, 2020 9:03 am

Dată la care era cucerit Reichstag-ul iar „Mein Führer” încinsese un grătărel.

Lucrarea prezintă ofensiva rusă (poate chiar rusul cu două ceasuri pe mână) vs. piticul de grădină (Gartenzeweng)
Iar în postamentul de plexiglas o medalie banală.
Din păcate, deși bunicul meu a luptat pe ambele fronturi, decorațiile acordate de armata germană n-au supraviețuit comunismului.
Decorația „Pentru Victoria asupra Germaniei în Marele Război pentru Apărarea Patriei din 1941-1945” a fost acordată în 5 mai 1945 confirmând participarea la înfrângerea Germaniei Naziste.
Avers: Bustul lui Iosif Stalin și textul : CAUZA NOASTRĂ ESTE DREAPTĂ(НАШЕ ДЕЛО ПРАВОЕ) / AM CÂȘTIGAT(МЫ ПОБЕДИЛИ)
Revers: PENTRU VICTORIA ÎMPOTRIVA GERMANIEI (НАШЕ ДЕЛО ПРАВОЕ)/ central ÎN MARELE RĂZBOI PENTRU APĂRAREA PATRIEI DIN 1941-1945 (В ВЕЛИКОЙ ОТЕЧЕСТВЕННОЙ ВОЙНЕ 1941—1945 ГГ.)
O gândisem ca o serie, combatanții din WW2 și decorațiile lor....proiect abandonat, rămas la stadiul de pereche (vezi și viewtopic.php?f=8&t=1044#p14647)
Image

Image
Image
Image
Image
Image

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://mewe.com/group/5c46d56bf06c932db44bbd5a
alexie
Imperator

Prenume si nume: Lucian Milosan

Omaha `44

Postby alexie » Thu May 28, 2020 9:48 am

„Debarcarea din Normandia” o potecă intens bătătorită în lumea dioramelor.
Aici vă prezint un vintage, pe când la adresa clip-trade locuia o familie destul de zgomotoasă, la scara 1/32 (nu 1/35 cum am crezut eronat ani de zile). Această reuniune a figurinelor Airfix și Matchbox are loc într-o farfurioară de ghiveci (marea-mi descoperire a acelor zile), pe malul francez al Canalului Mânecii (plin cu ipsos scobit și vopsit).

viewtopic.php?f=62&t=1049
viewtopic.php?f=62&t=1051
plus un Timpo Toys (sfârtecatul)

Este vorba de o dioramă pentru bătrâni nostalgici, contextul și emulația creată fiind cu mult peste opera propriu-zisă.
Din păcate cel mai mare partizan al dânsei nu mai este printre noi iar textele s-au pierdut dimpreună cu anticul forum dar pentru a păstra o minimă veridicitate vă prezint fotografiile luate direct de pe discheta originală.
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Aici sunt foto mai recente, ca să nu creadă publicul mai pretențios că sunt foto din același calup.
Image

Image
Image
Image
Image
Image
Aici se poate vedea fileul de pe câști, o altă inovație a vremii (fără a pomeni despre „decalul” făcut din încheietură)
Image
În prim plan un afro-american, o altă inițiativă salutară într-o perioadă când era oarece apartheid (zile demult apuse când se credea că Fiul Lui era alb și bălai)

Image
Aici chiar credeam că eu îl inventasem pe Tom Hanks, apoi am avut procesul cu Spielberg unde deși s-a demonstrat că la noi abia intrase în top noutăți „Quantum Leap” tot n-am primit decât compensații morale.

Image

....n-am mai avut răbdare până în luna a VI-a sau a XII-a

A trebuit să revin cu o reeditare a postării deoarece am uitat să las cuvintele cheie aka #
Nisipul plajei Omaha fiind nisip de pe plaja din Sulina (de unde Dunărea se varsă în Marea Negră)
Talazul iscat de barcă este ceva adeziv uscat pe o folie de celofan
Eticheta este un segment de tablă ce se folosește la ranforsarea lădițelor din lemn pentru fructe
Rucsacul și stația de emisie recepție confecționate din Poxilină iar antena din ac pentru acupunctură

În plus, pentru fanii pasionați de istoria artei, două instantanee cu opera nenăscută (imortalizări produse cu ocazia EXPO
Image

Image

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://mewe.com/group/5c46d56bf06c932db44bbd5a
alexie
Imperator

Prenume si nume: Lucian Milosan

Previous

Return to Diorame si figurine