Bungee Jumping / Diorama 1/35/ Reloaded

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Bungee Jumping / Diorama 1/35/ Reloaded

Postby alexie » Tue Aug 15, 2017 12:32 am

Este vorba de o lucrare din 2009, varianta originala (scriptic) ar trebui sa fie inca pe cartula.

Eroina principala este slazenger
Asamblarea a debutat cu decuparea trapelor laterale, cu ajutorul komatexului de 1mm am croit pereti laterali iar fundalul l-am realizat din carte de joc plastifiata, am "descuiat" cate un lacat pe fiecare parte iar trapele decupate le-am lipit in pozitia deschis. Pentru mitraliere am utilizat doua ace de seringa de 0,6 mm, respectiv 0,9 mm).
Dupa asamblarea finala am montat diverse bagaje si unelte, am fixat turela si trapele acesteia (pe interior cu patafix).
Image
Am administrat un strat metalic Gunze H18, dupa uscare cu patafix am protejat zonele unde urma sa fixez rotile cat si fata interna a trapelor decupate, pentru protejarea niselor am folosit hartie igienica.A urmat un strat de Dark Yellow Tamiya XF-60, mascare cu patafix, apoi Dark Green Tamiya XF-61.
Image

A urmat o serie de pete si filtre acrilice pe toata suprafata, dupa indepartarea patafixului am vopsit uneltele si nisele in care am indesat tot felul de resturi si piese. Am folosit un ac de acupunctura pe post de antena. Turela am fixat-o in pozitia optima, cu o singura trapa in pozitia deschis si am tras un strat de future.
Image


Am studiat schema oferita, am consultat net-ul si am decis ca prea este lumea plina de 415 si 1111
O noua inmatriculare s-a nascut din mixarea decalurilor:
Crucile de la folia originala si numerele albe de la ASU-57 (AER Moldova)
Spalare cu future si tus brun apoi un nou strat de future si am asteptat uscarea.
Image

Dupa uscare am efectuat o spalare cu ulei (Raw Umber - Winton) diluat cu benzina Zippo.
Pana la uscarea uleiurilor mi-am gasit de lucru cu rotile (asamblat si vopsit) pentru roata de rezerva am confectionat prelata din Kit repair Moment. Ulterior deoarece efectul de uzura imi parea prea pronuntat am indepartat o parte din vopseaua de ulei si am sigilat cu lac mat.
Image

Pentru echipaj am ales un kit Dragon iar interventiile au fost minime asupra celor trei figurine .
Dupa asamblare le-am vopsit cu aerograful folosind un amestec din doua acrilice tamiya (flat brown si earth). Primele pete de camuflaj le-am trasat cu pensula Tonitza 00, folosind XF-60 (dark yellow).
Urmatoarele pete au fost RLM 81 (brown violet) de la Gunze.
A urmat vopsirea accesoriilor si o spalare cu uleiuri.
Doar figurina nr.3 a pastrat capul original pentru restul am descompletat niste kituri Dragon (Stalingrad Inferno si Commandera Conference).
Capetele au fost vopsite cu aerograful folosind vallejo Dark Flesh.
Dupa fixarea capetelor pe pozitie si vopsirea ochilor, am fixat chipiurile si tigara, am pregatit armamentul si binoclul. Fetele au fost spalate cu ulei (Burnt Sienna), la final sigilare cu lac mat.

Image
Image

Pentru comandant am ales o figurina primita cadou, gata vopsita, l-am scurtat pantalonii si i-am tras un camuflaj.
Image


Final pe 2009
ImageImage
Cat despre barlogul pumei, ai detaliile pe aici :http://www.tapir-models.ro/viewtopic.php?f=46&t=1015#wrap


Revenind in zilele noastre...
Dupa concursul din toamna de la Bekescsaba, diorama s-a gandit sa efectueze un Dublu Salchow :ireful1:
Image

Daca tot m-am apucat de reparat m-am gandit ca n-ar strica sa folosesc o nuanta mai deschisa pentru piatra podului. Si daca tot mi-am suflecat manecile sa schimb si eticheta care nu respecta intru totul limba lu' Shakespeare.
ImageImageImageImageImage
ImageImageImage

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Bungee Jumping / Diorama 1/35/ Reloaded

Postby Dan Dutescu » Fri Sep 08, 2017 6:47 pm

:punish: ... Pai aicilea ??? De ce nu ai continuat dincolo, ca era mai ieftin :P
User avatar
Dan Dutescu
Vexilifer
 
Posts: 207
Joined: Tue Jan 15, 2013 11:00 am
Location: Bucuresti

Re: Bungee Jumping / Diorama 1/35/ Reloaded

Postby alexie » Sun Sep 10, 2017 12:11 pm

Dan Dutescu wrote::punish: ... Pai aicilea ??? De ce nu ai continuat dincolo, ca era mai ieftin :P

Dincolo estem TM Cultural subramura Tehnici generale adicalea un fel de rubrica "Asa DA !".....aici e' si cu "Asa NU!" :dirol:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan


Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron