Macheteca

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

30 Aprilie 1945

Postby alexie » Tue May 12, 2020 9:03 am

Dată la care era cucerit Reichstag-ul iar „Mein Führer” încinsese un grătărel.

Lucrarea prezintă ofensiva rusă (poate chiar rusul cu două ceasuri pe mână) vs. piticul de grădină (Gartenzeweng)
Iar în postamentul de plexiglas o medalie banală.
Din păcate, deși bunicul meu a luptat pe ambele fronturi, decorațiile acordate de armata germană n-au supraviețuit comunismului.
Decorația „Pentru Victoria asupra Germaniei în Marele Război pentru Apărarea Patriei din 1941-1945” a fost acordată în 5 mai 1945 confirmând participarea la înfrângerea Germaniei Naziste.
Avers: Bustul lui Iosif Stalin și textul : CAUZA NOASTRĂ ESTE DREAPTĂ(НАШЕ ДЕЛО ПРАВОЕ) / AM CÂȘTIGAT(МЫ ПОБЕДИЛИ)
Revers: PENTRU VICTORIA ÎMPOTRIVA GERMANIEI (НАШЕ ДЕЛО ПРАВОЕ)/ central ÎN MARELE RĂZBOI PENTRU APĂRAREA PATRIEI DIN 1941-1945 (В ВЕЛИКОЙ ОТЕЧЕСТВЕННОЙ ВОЙНЕ 1941—1945 ГГ.)
O gândisem ca o serie, combatanții din WW2 și decorațiile lor....proiect abandonat, rămas la stadiul de pereche (vezi și viewtopic.php?f=8&t=1044#p14647)
Image

Image
Image
Image
Image
Image

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Omaha `44

Postby alexie » Thu May 28, 2020 9:48 am

„Debarcarea din Normandia” o potecă intens bătătorită în lumea dioramelor.
Aici vă prezint un vintage, pe când la adresa clip-trade locuia o familie destul de zgomotoasă, la scara 1/32 (nu 1/35 cum am crezut eronat ani de zile). Această reuniune a figurinelor Airfix și Matchbox are loc într-o farfurioară de ghiveci (marea-mi descoperire a acelor zile), pe malul francez al Canalului Mânecii (plin cu ipsos scobit și vopsit).

viewtopic.php?f=62&t=1049
viewtopic.php?f=62&t=1051
plus un Timpo Toys (sfârtecatul)

Este vorba de o dioramă pentru bătrâni nostalgici, contextul și emulația creată fiind cu mult peste opera propriu-zisă.
Din păcate cel mai mare partizan al dânsei nu mai este printre noi iar textele s-au pierdut dimpreună cu anticul forum dar pentru a păstra o minimă veridicitate vă prezint fotografiile luate direct de pe discheta originală.
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image


Aici sunt foto mai recente, ca să nu creadă publicul mai pretențios că sunt foto din același calup.
Image

Image
Image
Image
Image
Image
Aici se poate vedea fileul de pe câști, o altă inovație a vremii (fără a pomeni despre „decalul” făcut din încheietură)
Image
În prim plan un afro-american, o altă inițiativă salutară într-o perioadă când era oarece apartheid (zile demult apuse când se credea că Fiul Lui era alb și bălai)

Image
Aici chiar credeam că eu îl inventasem pe Tom Hanks, apoi am avut procesul cu Spielberg unde deși s-a demonstrat că la noi abia intrase în top noutăți „Quantum Leap” tot n-am primit decât compensații morale.

Image

....n-am mai avut răbdare până în luna a VI-a sau a XII-a

A trebuit să revin cu o reeditare a postării deoarece am uitat să las cuvintele cheie aka #
Nisipul plajei Omaha fiind nisip de pe plaja din Sulina (de unde Dunărea se varsă în Marea Negră)
Talazul iscat de barcă este ceva adeziv uscat pe o folie de celofan
Eticheta este un segment de tablă ce se folosește la ranforsarea lădițelor din lemn pentru fructe
Rucsacul și stația de emisie recepție confecționate din Poxilină iar antena din ac pentru acupunctură

În plus, pentru fanii pasionați de istoria artei, două instantanee cu opera nenăscută (imortalizări produse cu ocazia EXPO
Image

Image

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Salutări din OMAHA

Postby alexie » Sun Jun 07, 2020 10:44 pm

În acest an festivitățile de comemorare au fost spartane, pe motiv de distanțare socială (COVID-19) în schimb lumea s-a călcat în picioare la „Nu pot să respir!”...să sperăm că nu urmează un episod la propriu.
Image
Pe 10.11.2008 această lucrare a văzut lumina zilei monitorului pe răposatul (pentru mine, evident) forum cartula.ro
Baza este reprezentată de o oglindă Faciba, în jargonul adolescenței mele „faciba” însemna geacă cu două fețe cum „adidas” însemna pantofi sport etc. deci oglindă cu două fețe, acea oglindă care oferă o față cu lupă, zonă unde este foarte ușor să-ți pierzi mințile. Bunăoară te trezești că storci și smulgi tot felul de chestii, iar mintea îți fuge la capodopera lui Jonathan Swift „este știut că pielea cea mai netedă și mai albă văzută cu lupa este aspră, grosolană și urâtă la culoare”.
Image

Apropo dacă n-ai citit scrierea ( made in 1726)...nașpa!
Image

Am păstrat postamentul și sistemul de rotire, pe acesta am fixat placa de fundal, komatex cu segment azuriu. Aici fac o paranteză, prietenii care cunosc talentul meu EMTs (Emergency Medical Tehnicians Estimat, Măsurat, Tăiat..stricat) pot avea o privire de ansamblu asupra dublelor trase.

Privită din lateral, placa are aspectul unui „Z” în oglindă* (fără legătură cu „Ziua Z”, cu „oglinda” sau cu unul din brațele zvasticii... specificație necesară celor pasionați de biografia lu` alexie) talpa din stânga, situată în plan inferior, făcând parte din poveste în timp ce fața externă a tălpii din drepta, aflată la nivel superior, servind doar ca suport pentru etichetă. Din câte-mi amintesc există două astfel de etichete (macheta face parte din marele lot aflat în custodie, pe str. Ispravnicului) 06.06.1944 respectiv 06.06.2000

Deși nu pare (ca la toate operele mele), preludiul a constat în căutarea asiduă de material (cu referire la cercetare istorică, material aka gunoaie având oricând excedentar) așa încât buncărul este confecționat pe baza unor referințe fotografice.

Dar să revenim la prima fațadă:
Image

Image
Peste placă am adăugat și lipit o succesiune de plăci din komatex pentru a reda intrarea într-un buncăr, intrarea propriu-zisă fiind un material cu aspect plușat de culoare neagră. Grinzile de susținere („de susținere a ușilor din oțel” n.a.) sunt confecționate din carte de joc plasticată iar armătura (segment sub grinda transversală) realizată din plasă de șmirghel.
Image

Tanchistul american, ceva rășinos din lotul „Danus Maximus” iar cablul căștilor un fir de pă.
Pe sol, pe un fond mocirlos, o serie de resturi metalice sau plastice.
Image

*„Z” în oglindă – dacă te-ai uita dinspre faianță, normal


Legat de a doua față „După 56 de ani” adică aproape toate cele trei volume Aldumas din bpt :rofl:
Image

Se remarcă eficiența celor 3 R, dar și încercarea celor din Sintești de a-și pune ouăle în cofraj. Apoi observăm cum natura (prin covorașul de la Noch) încercă să acopere rănile făcute de om, ulterior toată atenția ne este atrasă de acel original graffiti. Pentru anul 2000, chiar și 2020 mesajul transmis cu can-ul este absolut corect dat, din păcate, viitorul se anunță unul extrem de pufos (vezi transgender, flat earth etc.) și permisiv.
Image
În fine, evident că nu-l putem ignora pe bunicul de 76 de ani, un individ care a avut pentru ce lupta (punctul de pensie, PSD-ul sau coada la plata dărilor neavând sinonim în limba lui).
Image

Refugees – Preiser 64007
Image

Să nu uit!
Image


Nu am putut să nu aduc un omagiu și felului în care statul Român a ales să protejeze astfel de vestigii de pe teritoriul tării, faptul că sunt construite de nemți și au pus mari probleme marinei sovietice oferă o explicație pentru soarta lor pe timpul lui Ceașcă.
Situație valabilă și acum (cu micile excepții reprezentate de, probabil, retrocedări :dash2: )
Image

Image
Image
Image

Image
Image

Image


Image

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Home Front

Postby alexie » Wed Jun 17, 2020 12:49 pm

Image

După șase luni de hărțuit insurgenți, Luis a venit în permisie.
Fetița lui, Ivon, se desprinde din grupul de copii și îi iese în întâmpinare.
Image

Ei se îmbrățișează, fetița strânge la piept jucăria de pluș abia primită.
Image
- Îți place „The Yellow Jerry?”
- Da tati, îmi place. Dar ieri, în dormitor, spuneați ceva despre „Winnie the Pooh”!
Image

- Winnie?! Yesterday?! Master Bedroom ?!


Indiscreții
1.Postament – doza Coca Cola 250 ml
2.Lest – ipsos + aracet
3.Gazon – covor iarbă Noch
4.Luis – US Elite Forces in Iraq ICM, 1:35, cod 35201
5.Ivon – Refugees Preiser, 1:35, cod 64007
6.Sac militar – poxilină
Image

7.Șoarece – poxilină
8.Balansoar cu arc – poxilină, arc pix și sârmă
9.Gheață pe doză – poxipol transparent și bicarbonat de sodiu
10.Vopsele: enamel Revell, aqua Revell, Agama, Marabu ceramică, lac mat Sinto Peinture spray
Image

Image
Image

Image

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Vine Moș Crăciun ?

Postby alexie » Sat Jun 20, 2020 12:17 am

Der Weihnachtsmann kommt? *
-Einakter-


(Teatrul înfățișează un peisaj hibernal, o stâncă, cu aspectul unui calup de brânză ce se ițește din omătul gros; pe această platformă naturală, pe burtă, doi ostași, echipați în camuflaj de iarnă supraveghează
linia orizontului. Din când în când se aude un zgomot înfundat, de sac cu cartofi căzut din pod ; zăpada ce cade de pe crengile lizierei din proximitate. Lumina se cerne printre norii grei iar geruiala se așează anonimă peste albul imaculat. Obligatoriu scena este montată pe o turnantă – în cazul de față o farfurie de ghiveci cu diametrul de 18 cm
)
Image

SCENA I
NARATORUL (o voce cu un timbru deosebit, ca a regretatului Florian Pittiș) : Decembrie 1943 – Frontul de Răsărit, post de observaţie german - Luther și Adolf (altu’ nu ăla!) discută. Mai sunt patruzeci de minute până la sosirea schimbului, Luther este veteran iar Adolf cel mult biban având două zile de cătănie, aici incluzând și instrucția.
Image

LUTHER, ADOLF echipați cu hanoracul din doc sunt puțin vizibili, singura pată de culoare este field gray-ul pantalonilor lui Luther și bermütze-le acoperite de promoroacă. Ei privesc către public, dialogul se poartă fără ca aceștia să miște capul, dar mimica este exacerbată așa încât să nu poată fi catalogați drept ventriloci.
Image

ADOLF (mirat, inocent, pe un ton ridicat): N-am văzut Roșii!(privire de Bambi pe gheață) Cum arată?

ECOUL (insistent): arată?... arată?

LUTHER (înecându-se de furie, printre dinţi): Nu mai urla! Când ai să vezi un „Roşu” ai să-l recunoști! (maliţios) Chiar şi tu!
Image

(Vântul răscoleşte zăpada, se aud corbii certându-se ) – zăpada este bicarbonat de sodiu, praf de marmură și sare fină – mirodenie hibernală fixată cu aracet

SCENA II
(Eroii nu și-au schimbat poziția însă scena este rotită la unghi de 180, acum publicul admiră tălpile ghintuite, uzura celor afișate de Luther fiind evidentă ** Astfel spectatorii beneficiază și de silueta unui arbust desfrunzit și cocârjat – rădăcină uscată de floarea-soarelui - situat în dreapta scenei dar au parte și de aparteul celui de-al treilea personaj uman)
Image
BEMOT echipat regulamentar, deplasându-se la adăpostul „brânzei” în mâna dreaptă bălăngănind un balot din care se ițesc bețele de schi și carabina Gewehr 33/40, – hârtie igienică croită și vopsită, bețe din sârmă cu puc din carte de joc plasticată, armă din set Dragon și mâner din ață chirurgicală - pe umărul stâng poartă, într-un echilibru perfect, o pereche de schiuri
Image

Image
Băi băiete, mi-am primit steluța de Obershütze (trist) în Kufra (înaintează încet cugetând adânc. Are tendința să scuipe dar se răzgândește, scuturându-și capul) Ne-am retras cu englejii-n coastă ca să ajung să-mi înghețe (o cioară croncăne agresiv acoperind prima silabă) ..iele în fața rușilor ! (oftează, cocosându-se ca și cum bagajul și-a înzecit greutatea ) Scheisse ! (ajunge în marginea dreaptă a scenei, aproape ieșit din cadru, întoarce fața către public) sper ca Das Orakel vom Berge să nu fie doar un praf în ochi (iese din cadru suduind neinteligibil)
Image


SCENA III
(Aceiași scenă cu cei doi combatanți culcați pe burtă, precum mirele și mireasa prăbușiți în frișca tortului trecut neglijent prin ușile batante al bucătăriei. O privire avizată poate să observe că omătul este mai tasat în dreptul lui Adolf, ca și cum a încercat să facă un „înger de zăpadă” fără de aripi) – stânca este din polistiren izolat cu aracet și șervețel, vopsit în alb și pudrat cu NaHCO3
Image

ADOLF (cu îngrijorarea unui orășean care-și întrebă, telefonic, ruda de la țară despre stadiul prașilei la porumb) : Dar Moșul are voie să treacă, nu?!

ECOUL (consecvent ***): NU? NU?

LUTHER (exasperat, reprimându-și o rabatată ****): Ți-am spus că nimic nu trebuie să treacă de noi! (oftează şi trage un vânt) Mai ales dacă este în troică şi miroase a (înghite-n sec) votcă.

ADOLF (vexat, pe un ton normal, chiciura limitându-i deschiderea gurii): Păi Moş Crăciun nu-i ARIAN? (înveselit brusc de conexiunea făcută, chicotește) Anul trecut mi-a adus Mein Kampf.

SCENA IV
( Scena este rotită cu încă 90 de grade, în sensul acelor de ceasornic, de așa manieră încât prim-planul este rezervat siluetei lui Luther. Lumina crește în intensitate, pentru a evita aspectul de morsă eșuată pe banchiză, iar croncănitul din fundal vine să întărească senzația „crăpatului de zi”) – MG43-iul are crăcanul confecționat din sârmă, manșonul de camuflare din șervețel vopsit iar banda de muniție este din hârtie embosată home made
Image

NARATORUL (voce nazală, de popă care-i la o înmormântare dar se gândește la nunta de după):

Cu pene albe, pene negre
O pasăre cu glas amar
Străbate parcul secular...
Cu pene albe, pene negre...


LUTHER (mirat, pe un ton mai ridicat, fără sa înceteze „salvele”): Şi acolo tot M` Kampf? (privindu-l pe Adolf) Adevărul este că toţi am primit Mein Kampf-ul (nostalgic) și o cană de bere..... (înghite în sec, baleind cu privirea linia orizontului de la dreapta la stânga) Ideea este că traseul Moşului nu-i pe aici, ruta lui a fost trasată la Reichtagsgebäude și sigur nimeni nu s-a gândit la noi.

(o pasăre butaforică străbate scena de la stânga la dreapta, la circa 60 cm deasupra cabinei sufleurului)
Image

SCENA V
(aranjament similar cu Scena II, doar luminatul este a giorno)

NARATORUL (voce de promovare pe teleshopping, după fiecare vers inspiră zgomotos) :
Partea de jos este compusă din:
partea de sus a părții de jos și
partea de mijloc a părții de jos și
partea de jos a părții de jos


ADOLF (curăţând zăpada din cutia cu muniţie, trist): Nu trece nimeni … (vocea devine cristalină, a la Alexandrina Halic ) dar pe mine mă trece…

(Adolf se ridică, Luther înjură. De departe se aude șuieratul cățelei lu` Degtyaryov )

ECOUL (se agită o placă de tablă zincată, 70/30cm și aerul este cravașat cu vârful unei undițe din bambus)

NARATORUL (vocea de la debut, vezi Pittiș style): Încă o dată s-a adeverit că pe Frontul de Răsărit (cortina începe să coboare) Moșul aduce doar brikenrute...

Image


* Vine Moș Crăciun ?
-piesetă într-un act –

** semn că nu este ca în Armata Română (1991) când din prima zi m-a trezit în bocancii gondolă ai veteranului Amariței iar după trei zile nu mai aveam nici măcar valiză...

*** aceasta este o greșeală de script din ciclul „Mama, Turnu Măgurele nu pot să mimez”

**** rabatată – aici cu sensul de „una după ceafă” deoarece ad litteram (în Armata Română 1991-1992 Crângul lu` Bot) însemna să te înclini ca un practicant Bushido și atunci când ajungeai la un unghi de 90 grade, veteranul îți trimitea „lopata” peste ceafa ta. Era de preferat să cazi în genunchi pentru a preaslăvi inteligența puterea bivolului , evident că în conformitate cu codul sus-menționat ar fi trebuit să spui :„Te rog să mă mai vizitezi. Am să număr clipele până ne vom întâlni din nou”
106.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Macheteca

Postby Kamikaze » Sat Jun 20, 2020 3:46 pm

Super, astept fiecare episod mai ceva decat cel mai tare serial de comedie.
In alta ordine de idei, nu stiu daca a fost strecurata doar ca sa ne verifici ca citim tot textul, dar cred ca MG-ul ar trebui sa fie 42, nu 43. Asta doar daca nu cumva Mosul le adusese ultimul prototip.
PS: Poza face toti banii... mergea lejer de un poster la Rambo sau ceva de genul. Bine, tu esti cam relaxat pentru compozitia generala dar se accepta :)
User avatar
Kamikaze
Cornicen
 
Posts: 108
Joined: Thu Jan 17, 2013 10:31 am
Location: Romania
Prenume si nume: Dragos Stirbu

Re: Macheteca

Postby alexie » Tue Jun 23, 2020 11:03 am

Kamikaze wrote:Super, astept fiecare episod mai ceva decat cel mai tare serial de comedie.
In alta ordine de idei, nu stiu daca a fost strecurata doar ca sa ne verifici ca citim tot textul, dar cred ca MG-ul ar trebui sa fie 42, nu 43. Asta doar daca nu cumva Mosul le adusese ultimul prototip.
PS: Poza face toti banii... mergea lejer de un poster la Rambo sau ceva de genul. Bine, tu esti cam relaxat pentru compozitia generala dar se accepta :)

Este vorba de teatru experimental, din aceia plini de făină, cu organele care zic replici...nu ne băgăm peste MG-u.
P.S. Problema este că eram încordat la maxim, tocmai se vindecase zgârietura a la Bruce Lee. Poanta din foto : cozonacul din dreapta mea era din Reghin .....și îl chema Regheni (ii) :mosking:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Operațiunea Schweinestall

Postby alexie » Tue Jun 23, 2020 11:47 am

1944, Aliații sunt în Franța iar germanii se retrag spre nord....

Fiind fan al scrierilor lui Sven Hassel (regretatul Sven Hassel la data postării pe Tapir) era absolut normal să iau în calcul posibilitatea ca și tabăra aliată să fie garnisită cu o trupă specială (de altfel cinefilii au identificat oarece similitudini și în „Capcana Mercenarilor”).

Capcana Mercenarilor.jpg


În fapt este vorba de o dioramă care ne vorbește despre autogospodărirea din armată și nici nu se merită să zăbovim prea mult deoarece la această dată respectiva lucrare este.. de fapt nu este, dar mai bine mă citez pe mine dintr-o viață anterioară:
„Era pe când nu s-a zărit,
Azi o vedem, și nu e.”


Că așa cum se știe înainte de pandemia asta a fost un episod românesc de boală porcină cu potențial pandemic Pesta Porcină Africană .... bănuiesc, cât de curând, trebuie ruptă din cărți (așa cum dărâmăm acum la statui) dar decesul dioramei n-are legătură cu pandemia, are legătură cu obținerea de spațiu vital.
Image

Dar să ne vedem de oile noastre, de fapt nici asta cu văzutul nu-i cine știe ce deoarece singurele fotografii disponibile sunt cele originale, datând din 18.04.2004 și recuperate de pe o dischetă (într-o perioadă a secolului XXI când și CD-player-ul este arhaism). Să facem un efort.... totuși vorbim de creația cu numărul doi (știu că posibil considerați „creație” ca un termen pompos și lipsit de modestie dar „treabă” suna prea sugestiv).

Image

Postament – carton(cutie pantofi) presat 20x29cm;
Garda la sol - cinci capace de suc acidulat fixate pe intrados, precum celebrul semn lăsat de extratereștrii în lanurile de cereale ac pe pumnul pușcăriașului;
Strat de bază – pastă de aracet (aracet și șervețel);
Iarbă – ascuțitură de creion;
Pepeni – semințe enibahar;
Paie – câlți pentru instalații sanitare;
Coteț și zid – carton & pastă de aracet;
Image

Poartă și acoperiș - baghete din lemn (extrase dintr-o jaluzea tip rulou);
Copac (măr) – sârmă de cupru, hârtie igienică și vopsea;
Frunziș - pătrunjel uscat și vopsit;
Mere – semințe coriandru;
Plasă împletită de gard – plasă pentru ceapă;
Image

Stâlp gard – bețișoare (igienice) plastic;
Nuf-Nuf – set animale;
Image
Troc – carton pus scotch și pastă de aracet;
Aliații aka serg. Mc Joint & priv.Quick Drive – British Commandos Matchbox 1/32
Image

Fire de tort
*Mă uit acum prin niște notițe în care ziceam că pentru vopsirea copacului am folosit un spray Sinto Peinture nuanță ciocolatie iar prețul era de ...88.000 lei :)
*Scara folosită de soldatul Sveijk Quick este din setul British Commandos Matchbox 1/32 însă, în poveste, ea aparține țăranului așa încât aceasta (păcat că nu există dovezi fotografice) a fost șmirgheluită cu granulație mare și apoi vopsită cu maro nuanță „lemn bun de țară”.
Image

*Așa cum (posibil) ați observat, realismul zidului este dat și de pietrele ce fac notă discordantă de restul oilor rocilor. În fapt sunt firmituri din ziar fixate de carton cu scotch
Image

Și ca o ultimă indiscreție:
*Serge Mc Joint era dotat (de matrițerul Matchbox) cu un cuțit de comando în mâna dreaptă. Posibil în multitudinea de ambuscade de la Mocheta Roș, acesta s-a pierdut așa încât pentru acest film am fixat în teacă cuțitul regulamentar și l-am blagoslovit cu un ditamai iataganul ...nu-i problemă dacă utilizați un „Băi, Mc Rambo!”.
Image

Operatiunea SchweineStall (10).jpg

Image

:zomby:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Dama și Valetul ...de pică

Postby alexie » Sun Jun 28, 2020 12:26 am

Image

Image

Am să risc o traducere deși Tanti amestecă germana cu olandeza așa că există un procent de 2-3% să stâlcesc niște cuvinte


Domnule Șef,
Trimit această anonimă că sunt o susținătoare înfocată a cauzei, vârsta nu-mi permite dar tare aș vrea sa fiu Mädelringführein în BDM.
Ieri, septembrie 5, în gara Veendam, am văzut cum un grup de soldați ai Wehrmachtului a fost atacat de o patrulă a jandarmeriei.
Din câte am văzut, ca eram la ghișeu să-mi iau bilet, că am fost la cumnată-mea Eerdeny, trei soldați au fost urcați în dubă.
Sper că anunțul meu loial să contribuie la menținerea ordinii și disciplinei în al III-lea Reich.

Heil Hitler,
Mej. Theodore van Visser


Image


În timp ce traduc această depeșă nu pot să nu mă gândesc, raportat la pandemia care ne bântuie în 2020, oare a existat un Itzic care s-a trezit într-o dimineață, în ghetou, a deschis geamul și a strigat : Care război? Care Adolf ? Este o mare conspirație! # Muie Garda!


Către Stapo-Grenzpolizei-Kommissariate Groningen

Notă explicativă

În data de 5 septembrie 1944, la ora 13.21 a fost interceptat un grup de partizani echipați în uniforma Wehrmachtului; în urma confruntării s-a reușit reținerea a trei rebeli, unul fiind în stare gravă. Cu regret vă informăm faptul că ne aflam în imposibilitatea de a onora invitația dumneavoastră. Cei trei banditen au fost executați, considerându-se că au încălcat prevederile Convenției de la Geneva, respectiv punctul "f" al Articolului 23; SS-Onderschaarleider-ul responsabil de aplicarea acestei măsuri este acum în drum spre Erster Weltkrieg. În încercarea de a repara răul făcut vă trimitem, prin curier, armamentul şi efectele militare găsite asupra rebelilor.
SS-Opperstormleider Jurgy van Koit
Veendam 7 september 1944


Image

O ultimă încercare de a traduce acest limbaj cazon, lipsit de chestii cool, nu tu „gen„ sau „bro” „LGBT” sau măcar un amărât de teaser la chestia asta boring [/right]

[right]Stapo-Grenzpolizei-Kommissariate Groningen

Circulară


Și în posesia ultimului grup de rebeli s-a găsit armament german. Solicitam implicarea de forțe suplimentare în anchetarea personalului ce deservește Munitionlager Papeburg, în raziile din birturi, din casele cu potențial conspirativ (adică toate!), fabrici și uzine.
În speranța că rezultatele anchetei se vor ridica la nivelul așteptărilor, în gara din Papenburg s-au rezervat cinci vagoane cu destinația: Sibirien

Să se verifice proveniența :
Karabiner 98k s/n 7219
Karabiner 98k s/n 6901
Mp40 s/n 0579
Parabellumpistole s/n 9044

Schultz W. Kruup
Oberleutnant der
Geheime Staatspolizei Groningen




În urmă cu cinci zile…

Image
ImageImage

- Maine Feldlerche, ești o adevărată piesă de excepție, cred că se va merita fiecare marcă plătită grăsanei de la ghișeu!
ImageImageImage


- Voinicule, sunt convinsă că ai un ditamai bastonul de Generalfeldmarschall în ranița-ți măiastră!
ImageImage[/center]Image


Image


În același timp, câțiva metri mai adânc...

ImageImage
- Măi van Basten, cum se face că numai Gustinh este de planton în șifonier şi eu mă cârtițesc pe aici?
Image

Image Image
- Hai las-o Joopk, acolo la klerenkast trebuie să fii capabil ca în pauze să o dezmierzi pe Grendiko, ori după tine s-ar termina războiul până să-ți ridici fanionul.
ImageImage

Poate vă întrebați ce face Joopk cu foarfecele?
Ei bine, foarfeca face parte din trusa de intervenție/descarcerare, dacă un ostaș rămână blocat în … trapă ... adică știți voi ... rămâne în Heil Hitler...

Image

- Housse, mein Dummkopf! Ia uite ce am găsit…


Ghici ghicitoarea mea: Ce a găsit Joopk ?

Image


Până una alta, în viitorul apropiat, AICI o să fie un portal care te va duce la articolul dedicat nașterii acestei lucrări (atât ca dioramă cât și ca digiramă).
Image

Dar să nu rămân dator :

Image


A apărut și portarul portalul : http://www.tapir-models.ro/viewtopic.php?f=46&t=1098
Image

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Buturuga Mică ...

Postby alexie » Wed Jul 22, 2020 3:11 pm

Buturuga Mică...


În perioada pionieratului sălbatic materia primă era reprezentată de figurinele Airfix și Matchbox, datorită inocenței (ca să nu folosim cuvinte mai dure) și în situația de față s-au atribuit în mod eronat cotele de 1/35, aceste figurine fiind exclusiv la 1/32. Dar cum orice greșeală are tendința să se împuieze, ulterior (2019) aveam să descopăr faptul că eroul distribuit în scena : „Arnhem 1944” a fost o altă eroare majoră. Sergentul Dolt nefăcând parte din British Paratroops , simbrie primind de la Modern British Infantry. În apărarea mea îl chem, la bară, pe expertul în armament care o să demonstreze că aruncătorul de grenade nu poate fi catalogat ca L14A1. Iar dacă avocatul deschide subiectul despre camuflaj....atunci și eu îi zic de Mă-sa.
Image

Este absolut o minune cum a supraviețuit până acum într-un război care nu era al lui, dar poate este spion sub acoperire (îți poți imagina câta acoperire de praf a strâns în așteptarea tancului ?), apropo de chestii chicioase, îmi vine să vomit instant când mă gândesc la filmul Allied.
Image

1. SGT Dolt- Modern British Infantry 51472-9 Airfix
2. Zidărie – carton vopsit cu tempera și aracet
Image
3. Strat de bază – pastă din șervețel și aracet
4. Sol – furnir și praf de cărămidă
5. Cărămizi – baghete din ipsos
Image

6. Lemnărie – bețe chibrit
7. Postament – capac de borcan 400g
ImageImage
La tehnica vopsirii a rămas menționată rețeta succesului :
Humbrol cod 11 și 16
Revell cod 35, 45, 48, 66, 84, 85, 86, 89, 302 (cred că tot stocul de la aceea vreme)
După spălare cu tempera lucrarea s-a sigilat cu lac mat Sinto Peinture
Image

...ce ar mai fi de spus....

Image
Buturuga mică.... este un titlu care face referire la proverbul românesc, ăla cu carul mare :medal:
Image
Și doar pentru fidele și fideli :
dipi Carpulea.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

PreviousNext

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron