Батарея AA! Огонь!

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Батарея AA! Огонь!

Postby Teodor Belcin » Tue Jan 15, 2013 1:11 am

Acum o saptamana am primit bateria AA DShK cu echipaj de la Zvezda. La prima vedere tot este in regula. Nici o problema la imbinari sau chestii de genul asta. Singura problema ar fi faptul ca este prima data cand lucrez la scara 1/35.

Pana acum am ajuns in stadiul acesta:






Adevarul este ca nu stiu cat de bine mi-a iesit servantul. Asta este dilema care imi ucide materia cenusie

Today is the greatest
Day I've never known
Can't wait for tomorrow
I might not have that long
I'll tear my heart out
Before I get out
- Smashing Pumpkins -
User avatar
Teodor Belcin
Immunis
 
Posts: 36
Joined: Sun Jan 13, 2013 10:45 pm

Re: Батарея AA! Огонь!

Postby alexie » Tue Jan 15, 2013 1:11 am

Servantul este o.k. cu putina spalare, umbre si lumini il scoti perfect.
Problema majora este arma..in primul rand obligatoriu este (mai ales la un mega calibru de 12,7mm)sa faci o gaura in teava. Iti recomand ca unealta un ac de seringa.
Apoi optional (in functie de "muschi") prin gaurire si adaugire sau doar din lumini si umbre trebuie rezolvate "muzzle brake" si tinta.
Apoi, tot la arma, inchiderea nuantei cu gun metal si vopsea neagra, ulterior usor drybrush cu steel.

Acum obsev ca servantul a suportat ceva murdariri..nu-i suficient.
Experimenteaza diluare de "vopsea in ulei" Umbra Arsa in benzina de bricheta si apoi spalata figurina, stergerea a muchiilor cu un "betisor de urechi", este minim de tehnica si pricepere dar rezultatul te poate motiva sa vrei mai mult.
Concluzie : Pentru primul contact cu o figurina 1:35 (si Zvezda) te-ai descurcat bine.
Succes si tine-ne la curent cu evolutia.
alexie

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Батарея AA! Огонь!

Postby Teodor Belcin » Tue Jan 15, 2013 1:13 am

Iti multumesc pentru sfaturile date ;) . Cea mai grea sarcina din kit-ul acesta este sa fac muzzle brake-ul DShK-ului.

Today is the greatest
Day I've never known
Can't wait for tomorrow
I might not have that long
I'll tear my heart out
Before I get out
- Smashing Pumpkins -
User avatar
Teodor Belcin
Immunis
 
Posts: 36
Joined: Sun Jan 13, 2013 10:45 pm

Re: Батарея AA! Огонь!

Postby Marhaba » Tue Jan 15, 2013 1:14 am

Armele de fapt sunt in general negre, nu metalizate. Pentru asta se vopseste arma in negru (sau gun metal, in tot cazul o culoare metalizata foarte inchisa) si apoi se face un drybrush cu o culoare metalizata deschisa. Se vopsesc partile din lemn (paturile, etc) si cele din cauciuc (lunete, vizoare, etc) si apoi se face o spalare (tot cu negru sau umbra arsa)
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Батарея AA! Огонь!

Postby Zeno » Tue Jan 15, 2013 1:15 am

Recent am experimentat o nou tehnica pt. armele de foc moderne.
Am vopsit toata arma cu gun metal generos si am lasat-o sa se uste bine dupa care cu un creion 6B am aplicat un strat de grafit cu aceeasi tehnica ca si drybrush-ul. Se poate si modula stratul de grafit aplicand mai mult sau mai putin dupa care cu un creion argintiu am "atins" usor detaliile si partile de uzura. Nu iti place ce a iesit? Vopsesti din nou cu gun metal sau negru si o iei de la capat sau schimbi tehnica si mergi pe vopsele metalice.
Tehnica este aproape identica cu cea descrisa de Marhaba si pe care am folosit-o pana acum. Dupa acoperirea cu negru sau gun metal, urmeaza cam trei drybrush-uri f. usoare cu steel (asta ca sa texturez suprafata) dupa care aplic ultimul drybrush cu silver doar pe detalii si zone de uzura.
Noua tehnica mi s-a parut interesanta si rapida. Este o alterantiva intersanta.

Image
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Батарея AA! Огонь!

Postby Teodor Belcin » Tue Jan 15, 2013 1:16 am

Foarte interesant Zeno. O sa incerc aceasta tehnica. Norocul meu ca acest kit vine si cu un DShK de rezerva in caz de esec :laugh:

Today is the greatest
Day I've never known
Can't wait for tomorrow
I might not have that long
I'll tear my heart out
Before I get out
- Smashing Pumpkins -
User avatar
Teodor Belcin
Immunis
 
Posts: 36
Joined: Sun Jan 13, 2013 10:45 pm


Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests