Cavaleur teuton

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Re: Cavaleur teuton

Postby Nicu Mihai » Thu Jan 08, 2015 9:46 am

Ma apropii de final. Mai am ochiul stang de aranjat si sa vad daca mai sare ceva in evidenta. Pe urma baza de vopsit, lacuit si-l punem in vitrina.
Ce-am mai facut? Am mai aplicat putina solutie de la AK (acel Wet Fluid) pe pietre, in jurul petelor de zapada. Mi-a venit ideea sa dau putin si pe "labele" dumnealui. Apoi peste petele de sange de pe scut care ma tot scoteau din sarite. A fost o idee buna, le-am mai atenuat banalitatea.
Nu stiu daca v-am spus dacar mi se-ngalbenise putin zapada ultima oara. Asa ca am refacut amestecul de data trecute (aracet+apa+ Agama 23 L Clear Varnish+Snow de la Gale Force Nine) si l-am aplicat din nou:pe crengile arbustului, pe picioare si in jurul lor, in centrul petelor de zapada, care se ingalbenisera, putin pe muchiile scutului si, foarte discret, pe cateva margini ale vesmintelor teutonului meu.
Cam asta-i ce-am obtinut, sper sa va placa!
ImageImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Cavaleur teuton

Postby Nicu Mihai » Mon Jan 12, 2015 2:17 am

Ajunul Craciunului, 1247. Unul dintre cavalerii teutoni, care au luat parte la asediul si cucerirea uneia dintre ultimele fortarete pomerane (ulterior refacuta de Ordin si rebotezata Christburg), contempla campul de batalie. Este ultima lui campanie, de departe se vad sosind ajutoarele mult asteptate, conduse margraful de Meissen, Henri al III-lea.
Inca nu m-am lamurit de unde provine celebrul leu agresiv ("rampant lion") cu alb si rosu, armoariu pentru care am optat si eu, tinand cont ca celebrul personaj era si margraf de Lusatia si landgraf de Thuringia (http://en.wikipedia....ndrich_zeny.jpg).
Am mai lucrat putin la zapada, am mai dat cu niste gloss de la Vallejo. Am intervenit si asupra ochiului stang si cate ceva la fata. Nu sunt foarte multumit, dar am nevoie de niste ochelari-lupa, nu reusesc sa mai vad bine detaliile la 54 mm.
Sper sa va placa aceasta poveste, "O iarna rece pentru Teuton!".
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Cavaleur teuton

Postby Zeno » Mon Jan 12, 2015 11:25 pm

Felicitari Nicu! :hi:
Ai depus multa munca si se vede! Toata scena arata foarte bine! Sunt convins ca ai invatat si aplicat multe tehnici. Toate astea iti vor fi foarte folositoare la urmatoarele lucrari!
Iti doresc mult spor!
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavaleur teuton

Postby Nicu Mihai » Tue Jan 13, 2015 2:05 am

Draga Zeno,

Multam frumos, a fost o poveste lunga (cam ca cea a husarului), dar a meritat. Ma bucur ca l-am adus acolo unde am dorit, ca mi-a iesit interpretarea, pentru am vrut altceva decat traditionala combinatie de alb cu negru (altfel, doua culori foarte dificile). Si i-am gasit si un cadru istoric credibil.
In rest, mai sunt detalii care ar fi meritat mai cu atentie lucrate, a fost primul meu experiment cu pigment pe haine, primul cu zapada. Bogdan Papuse m-a ajutat foarte mult, ii sunt tare recunoscator.
Da, inveti din fiecare proiect, cand mai arunci cate o privire si vezi ca acum ai doua figurine in vitrina, parca altfel continui si la treia. Pe urma la a patra si tot asa. Parca usor, usor, incep sa se lege lucrurile. Dar si-ti dai seama mai bine de imperfectiuni, vrei ca urmatoarea sa fie si mai buna.
Numai bine!
Nicu
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Cavaleur teuton

Postby Dan Dutescu » Tue Jan 13, 2015 10:05 am

Salutare,
Ca sa fim perfect edificati, ar trebui sa-l vedem pe viu la intalnire :blum3: . Felicitari, a iesit super.

Spor la modelit,
User avatar
Dan Dutescu
Vexilifer
 
Posts: 207
Joined: Tue Jan 15, 2013 11:00 am
Location: Bucuresti

Re: Cavaleur teuton

Postby Nicu Mihai » Tue Jan 13, 2015 12:01 pm

Multam Dane! Cand s-o mai putea, o sa incercam sa mai ajungem. Doar ca va trebui sa fiu putin atent si sa pun niste suporturi sub bazele figurinelor. Pentru curiosi!
Nu de alta, dar ultima oara m-am trezit cu o amprenta simpatica pe baza si ma gandeam ca celebrii carnati ai lui Olaf...lasa urme! :D
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Cavaleur teuton

Postby Olaf The Viking » Tue Jan 13, 2015 8:04 pm

Nicu Mihai wrote:celebrii carnati ai lui Olaf...lasa urme! :D


Sa vezi muraturile...

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaleur teuton

Postby Nicu Mihai » Tue Jan 13, 2015 10:41 pm

Le-am vazut, le-am gustat si...nu le-am uitat. Asta din ciclul "veni, vidi, vici!".
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Previous

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron