Cavaleur teuton

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Re: Cavaleur teuton

Postby Olaf The Viking » Mon Jul 28, 2014 11:11 pm

Cu sangele de pe scut esti defavorizat de culoarea rosie care se regaseste si ea pe scut. E si cam mult si coltul e curat. Adica daca i-a sangerat atat pe scut inseamna ca i-a bagat un colt in gat sau ceva de genul asta, dupa culoare i-a taiat o aorta nu o vena.

Sigur ca nu am experimentat, voluntari se gasesc destul de rar :whistle: , dar cam asa ma gandesc ca ar fi.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaleur teuton

Postby Nicu Mihai » Tue Jul 29, 2014 9:46 am

Olaf, vezi corect, asa m-am gandit si eu. Sa vedem insa, poate mai incerc inca o data refacerea zonei atinse cu sange. Si pe coif e o pata care nu mi-a iesit. Dar trebuie sa-i pun o data capat, ca nu ma mai opresc.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Cavaleur teuton

Postby Nicu Mihai » Mon Dec 29, 2014 2:58 pm

Dupa un Craciun linistit, vizite pe la rude, prieteni, ne intoarcem si la micul nostru atelier. Ce-am facut la ultima noastra intalnire, clubul de duminica, cu Bogdan: refacut fata, lucrat terenul. Multumita lui Bogdan care m-a "consiliat" cu rabdare, am reusit sa aduc terenul la alt nivel, pietrele arata acum a pietre. Fata am incercat s-o mai bibilesc, totusi ochiul stang va trebui refacut. Sper ca in doua sedinte sa pun punct si acestui proiect, dar asta va insemna...2015.
ImageImageImageImage
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Cavaleur teuton

Postby Nicu Mihai » Mon Dec 29, 2014 6:13 pm

Am uitat sa adaug cateva detalii la fotografiile de mai sus, utile, poate, celor interesati: pentru pietre am facut la inceput o serie de drybrushuri cu Vallejo Model Color Light Grey, Deck Tan. Au urmat washuri cu Vallejo Game Wash Black+Sepia, apoi in acelasi amestec am introdus putin Reflective Green, foarte diluat, am revenit apoi la lumini, controlat, in anumite zone.
Pentru teren, la ceea ce era deja, am aplicat un drybrush cu pigment AK Dark Earth, apoi fixat totul cu solutia lor, revenit cu un dry brush bazat pe un amestec de Chocolate Brown+Khaky Grey pe care l-am tot deschis. Washuri cu acelasi amestec de mai sus (cele doua produse Game Wash), dar cu un mai pronuntat ton negru. Peste teren vor veni cateva tufisuri , ceva iarba, un arbust/tufis mai inalt/copacel. Si zapada, dar nu peste tot. Am refacut fata, din pacate insa ochiul stang necesita o revenire.
Daca voi avea spor, in doua sedinte ar trebui sa pun capat proiectului.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Cavaleur teuton

Postby Olaf The Viking » Sun Jan 04, 2015 2:18 pm

Arata bine, abia astept sa il vad gata. La ce te-ai gandit pentru zapada?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaleur teuton

Postby Nicu Mihai » Tue Jan 06, 2015 1:31 am

Cam asa arata, dupa aplicarea unor radacini, niscaiva buruienis din comanda din Australia, dar f. putin. Multumesc mult lui Bogdan ca, duminica, la atelierul nostru comun, a renuntat la timpul lui ca sa stam sa aranjam cat mai bine baza asta. In doi discutand scenariul si sucind figurina, parca merge mai bine, nu?
Olaf, am folosit o combinatie de aracet, apa, Agama 51 P Satin varnish (care-i un semigloss, va trebui sa fac experimente cu un gloss) si zapada de la Gale Force Nine.
ImageImageImageImageImageImage
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Cavaleur teuton

Postby Cristian Marin » Tue Jan 06, 2015 12:19 pm

Arata buine si baza este chiar realista.
Bravo!
Image
User avatar
Cristian Marin
Imaginifer
 
Posts: 193
Joined: Wed Jun 26, 2013 10:09 am
Location: BUCURESTI

Re: Cavaleur teuton

Postby Nicu Mihai » Tue Jan 06, 2015 3:15 pm

Multam Cristi! Am uitat sa precizez ca am mai atins zapada si pietrele cu un pic de AK Wet fluid. PE zapada am impresia ca s-a comportat putin ciudat, cel putin in fata a cam maronit-o f. f. usor. Nu-i rau, lasa impresia de zapada usor topita, murdarita, apoi inghetata. O sa mai fac niste experimente cu putin Gloss de la Agama si zapada de la GFN, pusa deasupra petelelor de zapada, sugerand zone curate.
Pe pietre si pe terenul uscat, solutia de la Ak arata foarte fain, lasa impresia de apa inghetata. Acum mi-a venit ideea, o sa incerc sa pun putina solutie si pe petele de pe sange si coif, poata asa voi aranja, cumva, mai decent petele alea rosii de care nu-s prea multumit.
Duminica sper sa fiu gata, poate mici verificari inca o sedinta.
Dupa care intentionez sa atac Normandul si apor sper sa stau linistit sa ma ocup de romanul meu.
Mai am ceva planuri pentru anul acesta (cu siguranta vor mai fi busturi, dar la o scara mai mica). Si sper sa incep si la 75 mm, unde vad mai bine fetele. Deja la 54 mm e cam chin.
Un inceput de an cat mai bun, tuturor!
Nicu
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Cavaleur teuton

Postby Olaf The Viking » Tue Jan 06, 2015 7:12 pm

Poate putina zapada si pe picioare? Sau macar noroi, apa?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaleur teuton

Postby Nicu Mihai » Tue Jan 06, 2015 7:41 pm

Da, voi atinge si picioarele stai linistit. Si ceva efect AK pe piatra pe care sta cu piciorul rezemat. Din pacate, unele rezultate sunt mai greu de prins in fotografii, poate Bogdan reuseste ceva mai mult la viitoarea sedinta foto.
Numai bine!
Nicu
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

PreviousNext

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest