Hey...Taxi ! diorama cu Focke-Wulf FW 190 S-8

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Re: Hey...Taxi ! diorama cu Focke-Wulf FW 190 S-8

Postby Bill » Tue Jan 15, 2013 10:43 am

Srs,
Va multumesc pentru idei/observatii/etc
M-am gindit si eu ca e undeva la inceputul miscarii, e posibil.
Si la faptul ca racanul sa fie cu un picior pe lemn(cum de fapt se sta la plug, sa fie sigur ca lama e in brazda) dar cu celalalt picior ce facea?
Cit despre unghi e si el posibil. Avionul are 3 tone gol si probabil se remorcheaza destul de usor, mai ales ca e atelaj dublu. Vad acolo in poza cam in dreptul piciorului care calca pe jos, ceva ca o gilma...? Poate chiar este vreun lest sa creasca greutatea birnei.
Multe variante posibile. Oricum eu il voi reproduce aproximativ la fel. Boii mei sunt in pozitie mai relaxata si chiar la inceputul unei miscari asa ca am justificare sa fie jos si chiar lanturile sa faca un pic de burta.
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Hey...Taxi ! diorama cu Focke-Wulf FW 190 S-8

Postby Olaf The Viking » Tue Jan 15, 2013 10:44 am

Totdeauna am fost de parere ca trebuie un pic de burta.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Hey...Taxi ! diorama cu Focke-Wulf FW 190 S-8

Postby Calin Ungureanu » Tue Jan 15, 2013 10:45 am

Zic si eu daca mai e cazul ca e ca atunci cand remorchezi o masina, ba mai rau.
Cand pleci de la semafor, tu remorcatorul, bagi de seama ca proasta din spate da sa-ti rupa bara ca ea nu s-astepta sa plecati pe verde.
Dar dupa ce o zmucesti si vine dupa tine, se face o burta....Numai in cazul in care e vorba de shtanga nu se face burta.
Acum stiind noi ca un avion din asta prea greu nu era, si frane se punea doar cand era pilotul in carlinga, suna (se vede) logic cum ca s-a lasat drugu in jos.
Si pentru ca eu am deschis televizoarele mai tarziu, pot sa-ti mai spun ca eu as schimba diferenta de nivel intre cele 2 pavaje cu una zero. Cum asta e greu, incearca sa faci o bordura ceva ca prea se vede pavaj normal pe un plan vertical.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Hey...Taxi ! diorama cu Focke-Wulf FW 190 S-8

Postby Bill » Tue Jan 15, 2013 10:46 am

Multam Caline de ajutor. Foarte interesanta ideea cu bordura. In poza nu se vede nimic de aceea am facut la acelasi nivel tot. Dar ma voi gindi serios la o bordura acolo, lucru deloc dificil de facut...
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Hey...Taxi ! diorama cu Focke-Wulf FW 190 S-8

Postby Bill » Tue Jan 15, 2013 10:46 am

Sers,
Ultimele adaugiri la diorama.
In prima poza boii cu curelusele de dupa urechi si cureaua de piele ce ii leaga la bot:
Image
Apoi am dat jos vechea cupola de pe FW 190 S-8 si am taiat geamul de la cupola noua. Mascare cu banda subtire Micron si Maskol in interior. Apoi suflare cu RLM 66 si ulterior cu RLM 74.
Iata rezultatul, intr-unele dintre poze se vede si elevul pilot.
Image
Image
Image
Dupa demascare voi incerca lipirea ei pe pozitie.
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Hey...Taxi ! diorama cu Focke-Wulf FW 190 S-8

Postby alexie » Tue Jan 15, 2013 10:49 am

Bill Master, se intrevede o diorama deosebita cu sanse mari de recunoastere internationala ;) .
Nu are mare importanta dar, elevul pilot are ceva indatorii la acest marsarier?
Daca n-are ocupatie atunci este mare pacat de pozitia adoptata, este prea putin intors pentru a privi ceva din cadrul dioramei, n-am pretentia sa fie insusi Hartman Erich si sa se uite in strafundurile boilor :P dar preferam sa nu fie un teuton asa ingamfat.
Image
Sursa foto TMA-Aircraft

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Hey...Taxi ! diorama cu Focke-Wulf FW 190 S-8

Postby Bill » Tue Jan 15, 2013 10:50 am

Zici tu ceva master Alexie van Kenobi.... ma gindeam ca fiind o scena in miscare, tocmai acum elevul pilot isi misca miinile. Dreapta de pe mansa, unde fixase directia de deplasare a hardughiei, si stinga tinuta cu cotul pe marginea canopiei. Capul tocmai era in miscare spre stinga. Daca era gata intors spre stinga era un pic prea mult....sau totul o fi in capul meu.....
Multumesc si spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Hey...Taxi ! diorama cu Focke-Wulf FW 190 S-8

Postby Bill » Tue Jan 15, 2013 10:50 am

Serus,
Dupa un mic incident cu vechea cupola, care mi-a crapat usor din cauza subtirimii plasticului, desi crapatura era greu de vazut, am hotarit sa o folosesc pe cealalata care era tot dreapta si anume una vacuumformata. Aceleasi operatiuni, taiere-mascare-vopsire-lipire. Bineinteles ca geamul a ramas cel de la prima cupola, el fiind chiar mai bun un pic mai gros decit cel din plastic subtire de la vacuumformata. :)
Pilotul a fost pus inauntru si am lipit cupola dreapta cu Gator Glue si apoi geamul deschis doar putin dupa cum se vede si in poza.
Image
Image
Image
si din partea opusa
Image
Acum pot trece la asezarea finala a figurinelor, avionului, accesoriilor si a atelajului, la care mai vin puse haturile in mina libera a racanului ce ii mina.
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Hey...Taxi ! diorama cu Focke-Wulf FW 190 S-8

Postby Bill » Tue Jan 15, 2013 10:52 am

Paulica, iar nu ai fost atent :laugh:
Cu citeva postari mai sus ai o poze cu cupola fara masti, una cu masti(linga avion) si apoi una cu ea vopsita linga vechea cupola.
Pe marginea ramelor am pus banda subtire Micron si in interior Neo-Sol care e de fapt maskolul fabricat de Gunze. Cind am vopsit am pus banda Tamiya si in interior pentru ca sa nu suflu si acolo vopsea.
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Hey...Taxi ! diorama cu Focke-Wulf FW 190 S-8

Postby alexie » Tue Jan 15, 2013 10:52 am

Ce chestie, am incercat cu Google translate si m-a surprins cat de haios suna "Hey ...Taxi!" in ungureste. (Nagyon szép ... dioráma !).

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

PreviousNext

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron