Un subiect mai Romanesc

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Un subiect mai Romanesc

Postby Dan Dutescu » Mon Apr 08, 2013 9:17 pm

Salutare tuturor,
acum ca am scapat de "chinul" cu micul Yoda am inceput lucrul la un subiect nou. Tinand cont de unele pareri aparute prin comentariile facuta la figurinele aparute aici si " dincolo " am zis sa incerc sa ma ocup de un subiect ceva mai Romanesc. Rasfoind netul am dat peste unul dintre cele mai Roamnesti subiecte - Badea Cartan. Din pacate pe net nu exista decat o fotografie a marelui patriot.

Image

Dupa ceva pregatiri am inceput sa lucrez cate putin la corp si in urma sfaturilor si observatiilor primite de la Silviu si Zeno am ajuns la stadiul asta :

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Daca aveti comentarii sau observatii le astept cu interes, pentru ca vreau sa iasa cat mai bine.

Spor la modelit,
User avatar
Dan Dutescu
Vexilifer
 
Posts: 207
Joined: Tue Jan 15, 2013 11:00 am
Location: Bucuresti

Re: Un subiect mai Romanesc

Postby Marhaba » Mon Apr 08, 2013 9:18 pm

Avem. E foarte tare si ideea si executia. Felicitari pentru ambele! Esti foarte talentat.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Un subiect mai Romanesc

Postby Nicu Mihai » Mon Apr 08, 2013 9:19 pm

Salve Dane,

Felicitari pentru alegere, subiectul e nemaipomenit! Ceea ce ai facut pana acum arata foarte bine. Am unele mici retineri fata de raportul dintre marginile camasii si posterior care mi se pare cam prea lasat. Cred ca aici ai mai putea interveni putin. Altfel, spor in continuare. Se anunta un topic f. interesant!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Un subiect mai Romanesc

Postby Zeno » Mon Apr 08, 2013 9:19 pm

Marhaba wrote:
Avem. E foarte tare si ideea si executia. Felicitari pentru ambele! Esti foarte talentat.

Sunt complet de acord. Felicitari si de la mine.
Acum ca ai postat fotografii mai mari pot vedea mai bine unele detalii.
Am mai vorbit noi de faldurile camasii de pe piept, partea din dreapta a figurinei. Directia lor este buna, dar mi se par prea adanci. Asa cum arata pe partea stanga sunt okie-dokie!!! :)
Am sa mai revin cu cateva chestiuni de care sa tii cont in continuare. :)
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Un subiect mai Romanesc

Postby Zeno » Mon Apr 08, 2013 9:20 pm

Prima este desaga. Cureaua trebuie sa "taie" in umar. Desaga este "plina de carti". Camasa se muleaza de-o parte si alta a curelei. Desaga s-o faci in aceeasi idee.

A doua este suba. Daca vrei sa sculptezi suba, va trebui sa iei bine din spatele umerilor, umeri si din maneci, acolo unde acopera suba. Daca n-o faci, suba va "cadea" nenatural.
Ai obtiunea sa lasi figurina asa cum este. Adica fara cojoc. Sa-l prezinti pe Badea Cartan numai in camasa si itari, incaltat in opinci, cu desaga pe umeri si toiagul in mana. Ceea ce, dupa parerea mea este OK.
Va trebui sa iei cateva decizii. Iti doresc succes si mult spor. :)

Ah, inca o chestie. Acolo unde se aseaza desaga (pe soldul drept), va trebui sa razi aproape complet faldurile camasii si o parte din brau.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Un subiect mai Romanesc

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 08, 2013 9:20 pm

Marhaba wrote:
Esti foarte talentat.


Si rapid. Felicitari.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Un subiect mai Romanesc

Postby alexie » Mon Apr 08, 2013 9:21 pm

Subiectul fiind atât de mioritic există riscul ca produsul finit să fie perceput ca un kitsch. În plus badea are un echipament mai mult sau mai puţin alb.
În concluzie, ai viaţă grea ! :P
Opincile sunt bestiale, succes !

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Un subiect mai Romanesc

Postby Florin Silaghi » Mon Apr 08, 2013 9:21 pm

Foarte tare. Probabil cel mai original subiect vazut in ultima vreme. Rupe-ne gura.

Florin
User avatar
Florin Silaghi
Signifer
 
Posts: 74
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:15 am

Re: Un subiect mai Romanesc

Postby alexelu_marinelu » Mon Apr 08, 2013 9:21 pm

Foarte, foarte tare. Cand am citit titlul, am crezut ca procentul de alcool inca e mai mare decat cel e sange.
Am copilarit pe strada cu acest nume din Constanta (pana prin 1982).
Legat de figurina, ce sa zic. Bravo si spor in continuare. Parca opincile sunt prea masive - gen clapari, prin comparatie cu imaginea de referinta.
Eu n-as renunta la mitoasa, pentru ca iti va usura etapa finala (vopsitul). E mult mai greu sa obtii un rezultat acceptabil pe o singura textura, un singur material, si ala camasa alba de in.
Bravo inca o data.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Un subiect mai Romanesc

Postby Dan Dutescu » Mon Apr 08, 2013 9:22 pm

Va multumesc foarte mult pentru aprecieri si o sa ma chinui sa ma ridic cu micul Cartan la nivelul acestor aprecieri.

Spor la modelit,
User avatar
Dan Dutescu
Vexilifer
 
Posts: 207
Joined: Tue Jan 15, 2013 11:00 am
Location: Bucuresti

Next

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests