Un subiect mai Romanesc

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Re: Un subiect mai Romanesc

Postby Bill » Mon Apr 08, 2013 9:22 pm

Foarte realist, felicitari !
Spor,
Bill ;g;
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Un subiect mai Romanesc

Postby Dan Dutescu » Mon Apr 08, 2013 9:23 pm

Salutare tuturor,
multumita lui Olaf, la intalnirea de sambata am reusit sa fac un set de fotografii noi lui Badea. L-am modificat de cateva ori, ca era disproportionat si acum cred ca arata ceva mai bine:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Astept orice fel de sugestii si mai ales critici.

In special de la Alexelu - cu privire la cutele pantalonilor :unsure: .

Va multumesc anticipat tuturor,

Spor la modelit,
User avatar
Dan Dutescu
Vexilifer
 
Posts: 207
Joined: Tue Jan 15, 2013 11:00 am
Location: Bucuresti

Re: Un subiect mai Romanesc

Postby alexelu_marinelu » Mon Apr 08, 2013 9:23 pm

Zi tu daca nu arata opincile alea mult mai bine acum. :P
Pantalonii mi se par super ok si astept mitoasa cu interes.
O sugestie, totusi, gasesc. Incearca mai multe variante pentru acoperis, adica nu te crampona de gravura.
Gandeste-te la o palarie mai smecheroasa, sau o caciula blanoasa, sau chiar cu capul gol. Asta de-o poarta cu mandrie pare cam caterinca.
Nu ca sa-l faci mai agresiv, doar un pic mai al dracu, mai shucar.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Un subiect mai Romanesc

Postby Dan Dutescu » Mon Apr 08, 2013 9:23 pm

Salutare tuturor si multumesc de aprecieri, am mai lucrat un pic la el....palaria si desaga sunt asezate provizoriu ( oricum palaria este detasabila, urmeaza sa verific si varianta cu caciula, asa cum m-a sfatuit pe mine cineva ) :whistle: .

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Ca de obicei astept comentariile si mai ales criticile.
@Alex...incet incet ma apropii si de [strike]flocoasa[/strike] mitoasa ;fg;

Spor la modelit,
User avatar
Dan Dutescu
Vexilifer
 
Posts: 207
Joined: Tue Jan 15, 2013 11:00 am
Location: Bucuresti

Re: Un subiect mai Romanesc

Postby Gurbanescu Silviu » Mon Apr 08, 2013 9:24 pm

Bravo Dane! In special imi place cum ai realizat fata (stiu din proprie experienta ca nu-i usor sa ajungi la un rezultat care sa te multumeasca). Este adevarat ca i se pot aduce modificari pentru a arata mai bine dar eu zic ca ai cu ce te mandri. Ce as mai adauga ( nu stiu insa daca esti in stadiul final, sau mai ai de lucru) "capacul" traistei care ii atarna de gat, fa-l , daca nu l-ai facut, iar daca l-ai facut, contureaza-l mai bine. Despre brau, puteai sa-l mai lucrezi. Din cate stiu corpul este copt...inainte de a-l fi copt cred ca trebuia sa mai lucrezi putin antebratele, pentru ca raman la vedere, nu sunt acoperite de suba. Una peste alta se contureaza o figurina expresiva. Bravo!
User avatar
Gurbanescu Silviu
Imaginifer
 
Posts: 152
Joined: Thu Apr 04, 2013 8:59 pm

Re: Un subiect mai Romanesc

Postby alexie » Mon Apr 08, 2013 9:24 pm

Regret că am văzut,live, figurina că acum ştiu cât de mică şi fină este.
Prin urmare acest tip de postări ar trebui să grăbească contactul meu cu boţul de Fimo dar efectul este pe invers (că sunt şi invidios dar şi panicos).
Felicitări !
P.S. Tare ideea cu sfoara.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Un subiect mai Romanesc

Postby Dan Dutescu » Mon Apr 08, 2013 9:25 pm

Salutare tuturor,
cum se zice, incet incet tot acolo ajungi, asa ca sa va arat ce am mai bibilit la Cartanul cel mic. Dar sa lasam imaginile " sa vorbeste "..

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Si ca un baiat cuminte ce sunt am facut si o varianta conform sugestiei lui Alexandru:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Si ca de obicei ca sa va dati seama de cat de grandios este...:

Image

Am reusit sa-l fac complet demontabil ca poate cine stie, cu putin noroc reusesc sa-i fac o matrita asa ca am picioarele, torsul cu bratele, capul, palaria, traista si evident suba. Traista am refacut-o complet si zic eu ca asta arata mai bine, acum trebuie sa-i gasesc un maner mai de doamne-ajuta.
Astept parerile si comentariile voastre ca sa-l apropii pe cat se poate de modelul real.

O zi buna tuturor si spor la modelit,
User avatar
Dan Dutescu
Vexilifer
 
Posts: 207
Joined: Tue Jan 15, 2013 11:00 am
Location: Bucuresti

Re: Un subiect mai Romanesc

Postby Gurbanescu Silviu » Mon Apr 08, 2013 9:25 pm

Dane, figurina prezentata arata un real progres. Din punct de vedere al posturii , as spune ca este aproape identica cu modelul dupa care te-ai inspirat, si asta nu-i lucru chiar lesne de realizat. Cu palarie mi se pare mai Cartan decat cu cusma, dar asta este doar o parere proprie, chestie de gust. In privinta carcotelilor...as avea. As incepe cu poalele subei care din punctul meu de vedere ar fi trebuit sa coboare pe langa corp..asa dupa cum arata si in poza dupa care te-ai inspirat....dar, poti invoca o adiere de vant care-i vantura poalele subei, asa ca prea mare buba n-as zice ca e...dupa care as urca cu parerile la suba, mana dreapta, desaga, chimir ...cap, dupa cum am zis si in postarea anterioara....
Dar is probleme de amanunt pe care sunt convins ca mai devreme sau mai tarziu o sa le depasesti. Bravo pentru lucrare, astept urmatoarea tema!
User avatar
Gurbanescu Silviu
Imaginifer
 
Posts: 152
Joined: Thu Apr 04, 2013 8:59 pm

Re: Un subiect mai Romanesc

Postby alexie » Mon Apr 08, 2013 9:26 pm

Arată foarte bine, mîinile sunt tip-top (ca să folosec un citat ;) ), însă din câte ştiu miţoasa este mult mai groasă (căptuşită cu 1-2 straturi de blană) în poză Cârţan pare că a trecut la vestimentaţia de oraş dar parcă şi la el este căptuşit cu o blană de ..miel ? ... oricum ceva căptuşeală este desprinsă înspre polele din stânga personajului.
Image
Oricum parcă-i prea ţăran cu astrahanul.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Un subiect mai Romanesc

Postby Marhaba » Mon Apr 08, 2013 9:26 pm

Foarte frumos. Cu palarie imi place si mie mai mult.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

PreviousNext

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron