War and peace - Fw 190 A8 diorama

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Re: War and peace - Fw 190 A8 diorama

Postby Bill » Thu Nov 21, 2013 6:15 pm

Si mie-mi pare foarte rau ca nu apar nici anul asta, doream sa povestim mai ales ca avem si gusturi muzicale asemanatoare :cray2:
Iata o poza a dioramei finalizate aproape de tot. Doar magarul si lazile sunt neatasate/nelipite. Ce voi mai face sigur inainte de a-i gasi cutia potrivita pentru transportul la Alba este sa pudrez usor unele tufe de iarba cu pigment Agama grass green.
Image
Am adaugat cateva boabe de mac pe post de cacareze si ceva cioburi de sticla pe sub geamurile sparte.
Spor si ne vedem la Alba ! :drunk:
Bill :plain:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: War and peace - Fw 190 A8 diorama

Postby Olaf The Viking » Thu Nov 21, 2013 10:06 pm

Abia astept sa o vad.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: War and peace - Fw 190 A8 diorama

Postby Gurbanescu Silviu » Fri Nov 22, 2013 12:22 am

Pana acum am tacut ca un peste pentru simplul motiv ca neavand nici un fel de experienta in construirea dioramelor si nici in pictura, nu as fi stiut ce sa spun pe parcursul lucrarii (ce este bine si ce este rau). Acum odata finalizata, pot spune ca este o lucrare care merita toata stima si respectul atat pentru munca depusa cat si pentru rezultat. Felicitari Bill! :hi:
User avatar
Gurbanescu Silviu
Imaginifer
 
Posts: 152
Joined: Thu Apr 04, 2013 8:59 pm

Re: War and peace - Fw 190 A8 diorama

Postby alexelu_marinelu » Fri Nov 22, 2013 12:47 am

Nu-mi vine decat o replica in cap: you are full of shit :rofl:
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: War and peace - Fw 190 A8 diorama

Postby Bill » Fri Nov 22, 2013 12:41 pm

Multumesc Silviu si Alex :butcher:
Mai fac poze mai bune si din pozitii diverse cand revine de la Alba, poate pana atunci imi mai vin idei.
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: War and peace - Fw 190 A8 diorama

Postby Zeno » Fri Nov 22, 2013 9:00 pm

Fekicitari Bill! Imi place foarte mult!
Cand ai timp, pune niste fotografii cu detalii. Merita admirata mai de aproape.
Uite o idee, pt. o diorama viitoare. Incearca sa construiesti pe suprafete neregulate ca forma. Evita dreptunghiuri, patrate, etc. Sigur, depinde si de subiect, dar vorbesc in general.
Mult succes la Alba!
Zeno
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: War and peace - Fw 190 A8 diorama

Postby Dani Chirila » Sun Nov 24, 2013 12:47 am

Felicitari in fata frontului,Bill!!!!
User avatar
Dani Chirila
Signifer
 
Posts: 86
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:35 pm

Re: War and peace - Fw 190 A8 diorama

Postby Bill » Mon Nov 25, 2013 11:39 am

Multumesc Zeno si Dani !
Ai dreptate cu bazele deocamdata m-am rezumat la ramele foto, in viitor ma voi gandi si sa fac una la comanda. Chiar fara rama. Ceea ce ma face sa fiu retinut este sa gasesc un material dur si usor ca pe un blat de lemn ajung la niste greutati ale dioramei prea mari. Insa o chestiune de studiat serios pentru diorame viitoare.
Diorama va fi in Salonul de la Alba Iulia si voi mai face poze la intoarcerea acasa din sfarsitul lui Ianuarie. Inspirat de o idee a unui "prieten" de FB ii voi zice: " Peace and War, a Wulf amongst sheep" sau numai " A Wulf amongst sheep" si nu exclud sa apara cateva noi ovine, sa vedem daca reusesc sa gasesc.
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: War and peace - Fw 190 A8 diorama

Postby Olaf The Viking » Mon Nov 25, 2013 5:34 pm

Sunt de parere ca baza in general arata mai bine cu rama decat fara, mai ales pentru un subiect serios. Sigur ca pentru figurine e altceva, acolo se preteaza neregulat.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: War and peace - Fw 190 A8 diorama

Postby Dan Dutescu » Tue Nov 26, 2013 10:24 pm

Salutare Bill,
fain ti-a iesit. Nu pot sa zic decat ca in realitate arata mult mai bine decat in fotografii..
Spor si la cat mai multe. :hi:
User avatar
Dan Dutescu
Vexilifer
 
Posts: 207
Joined: Tue Jan 15, 2013 11:00 am
Location: Bucuresti

PreviousNext

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron