War and peace - Fw 190 A8 diorama

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Re: War and peace - Fw 190 A8 diorama

Postby Bill » Thu Nov 14, 2013 11:52 pm

Salutare,
Cateva variante de pozitii ale accesorilor:
prima cu carutul de bombe in fata, magarul stanga si berbecii dreapta:
Image
A doua cu carutul in spatele avionului si cricul cu mielul mutati mai in fata:
Image
A treia aceeasi cu a doua cu deosebirea ca magarul a facut rocada cu berbecii adrenalinici :dwarf:
Image
Va rog(adica te rog Olaf :smiley-laughing021: ) sa/sa-ti dai cu parerea care e mai ok. In faza asta mie-mi place a treia.
Accept si propuneri de alte mis-en-place.
Va/iti multumesc :headgear: si spor,
Bill :plain:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: War and peace - Fw 190 A8 diorama

Postby Olaf The Viking » Fri Nov 15, 2013 10:24 am

Pai, in primul rand eu as inlocui oile cu vikingi, pentru mai multa naturalete, realism si dramatism. :smiley-laughing021:

As prefera 3 deoarece la celelalte ai pe diagonala un caine negru intr-o parte si un magar aproape negru in cealalta si pot zice unii ca e simetrie. Dar astea deja sunt subtilitati foarte subtile, ca sa zic asa.

In rest e faina rau. Super misto a iesit iedera. La restul buruienilor ai renuntat?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: War and peace - Fw 190 A8 diorama

Postby Zeno » Fri Nov 15, 2013 6:44 pm

A 3-a imi place si mie. Nu este mare diferenta intre ele pt. ca modificarile nu implica "jucatorii" principali. Modificarile sunt la periferie. Centrul focal nu este modificat semnificativ.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: War and peace - Fw 190 A8 diorama

Postby Bill » Fri Nov 15, 2013 7:24 pm

Multumesc Olaf si Zeno ! :roman:
Te crezi in "Les visiteurs" mai Jacquouille la Fripouille ce esti :smiley-laughing021:
Acum ma ocup cu amanuntele- ingropatul partial al rezervorului, tufele de buruieni si ferigi, alte maruntisuri si apoi incep sa fixez/lipesc avionul si oile. Cred ca varianta 3 a castigat, vor mai exista doar mici modificari de pozitie si coafa avionului care-i la vopsit si vine trantita pe jos pe-undeva spre zid.
Vor urma si poze.
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: War and peace - Fw 190 A8 diorama

Postby alexelu_marinelu » Sat Nov 16, 2013 3:58 pm

Salut, ma' frend.
Daca zici ca 3-ul e castigator, atunci aia e. Eu as mai trage personajele adiacente spre usa hangarului putin, pentru ca in planul principal sunt avionul si oile lui. Poate si avionul putin mai in fata.
Daca faci o chestie pe ideea de parasit, vechi, cam toate accesoriile merg afundate in pamant. Poate chiar schiop de-un picior FW-ul. Poate niste urme de roti pe sol.
Poate cateva mioare s-ar fi inghesuit si sub copacel, ca e mai mult aer. Poate chiar si niste cacareze de oaie, tip boabe de mac? :icon_biggrin:
Astept sa o vad in wknd.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: War and peace - Fw 190 A8 diorama

Postby Vasile Bratu » Sun Nov 17, 2013 1:40 am

Salut Tudor,
Arata super! Astept s-o vad 'live' peste cateva zile.
Ideea lui Alex cu cacarezele e beton! Ar parea si mai realist decat oricum e. Ma gandesc ca daca sub copacel nu vor fi oi macar oarece cacareze sa fie. Putem presupune ca acolo, la umbra, se aduna mai des ptr. rumegat.
Numai bine!
Vasile
User avatar
Vasile Bratu
Immunis
 
Posts: 23
Joined: Thu Apr 04, 2013 9:33 pm

Re: War and peace - Fw 190 A8 diorama

Postby Bill » Sun Nov 17, 2013 12:20 pm

Excelenta ideea cu macul ! :acordeon:
O sa vad cum fac cu oile nu am destule in poza apar foarte multe. Pe de alta parte asa cand ma uit la diorama prea s-ar aglomera cu inca vreo 10 oi, insa vreo 3-4 mi-ar prinde bine. Limitat la ovine voi incerca sa insist pe umbra avionului sa fie mai stransa legatura intre "pace si razboi", titlul dioramei.
Scena e ciudata e la mai putin de 6 luni dupa sfarsitul razboiului de aceea am insistat pe ideea de abandonat recent, cu foarte putine accente de "cimitir de ruginituri". Am pus rezervorul ingropat iar in rest le-am facut doar "vechi".
In general vorbind, daca n-ar fi poza probabil credibilitatea scenei ar fi foarte usor de combatut.
Sa vedem cum va arata in final ....voi mai schimba pozitia carutului care face rocada cu berbecii testosteronici , iar pozitiile oilor vor fi usor modificate, cam asa ceva:
Image
Multumesc pentru ajutor !
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: War and peace - Fw 190 A8 diorama

Postby Olaf The Viking » Sun Nov 17, 2013 3:48 pm

Bre, daca faci si cacarezele nu iti mai ramane decat de montat alaturi un odorizant de camera cu miros de baliga. :smiley-laughing021:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: War and peace - Fw 190 A8 diorama

Postby Bill » Sun Nov 17, 2013 4:35 pm

M-am gandit !!! sa pun o cacareaza adevarata sau bucati din una in lazile de lemn sau unde mai pot ascunde sa fie si izul :smoke: ar fi o diorama in 4 D :download:
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: War and peace - Fw 190 A8 diorama

Postby Nicu Mihai » Mon Nov 18, 2013 3:51 am

Salve Bill,

La cum ai scos-o pana acum, o sa-mi para tare rau ca nu pot ajunge la Alba s-o vad pe viu!
Abia astept sa vad finalul.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

PreviousNext

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 2 guests