Tutorial Unelte si materiale pentru modelismul figurinelor

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Re: Tutorial Unelte si materiale pentru modelismul figurinel

Postby Buss » Wed May 01, 2013 8:43 am

Purice Valentin wrote:
produsul il mai gasesti pe hobbyx.ro


Eu nu am gasit la hobbyx milliput. Poate imi dai un link? Mersi.

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Tutorial Unelte si materiale pentru modelismul figurinel

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 8:44 am

Buss wrote:
Purice Valentin wrote:
produsul il mai gasesti pe hobbyx.ro


Eu nu am gasit la hobbyx milliput. Poate imi dai un link? Mersi.


Nu cred ca vei gasi in Romania. Iti recomand sa incerci pe saituri din UK.
http://www.modelsforsale.com/catalog/mo ... 6?Milliput
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tutorial Unelte si materiale pentru modelismul figurinel

Postby Purice Valentin » Wed May 01, 2013 8:44 am

eu ma refeream la epoxy putty de la tamiya ...de celalalt produs nici nu am auzit imi cer scuze ca nu am specificat la ce produs ma refer
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: Tutorial Unelte si materiale pentru modelismul figurinel

Postby Calin Ungureanu » Wed May 01, 2013 8:44 am

George, pentru figurine Zvezda (care sunt de plastic), nu ai nevoie de miliput, ci doar de un chit pentru plastic ceva mai tare (pasta mai vascoasa). Are si tamiya o varietate pe care o cam gasesti peste tot, dar si humbrol si testors. La figurinele de plastic, chitul trebuie sa topesaca putin plasticul si sa faca masa cu el. Daca nu, risti sa sara dupa ce pui vopseaua.

Pun si eu cateva din materialele pe care le folosesc mai ales la vopsit. Cat despre constructie si pregatire, nimic spectaculos. Cateva pile, cutite si burghie. In rest daca mai am nevoie de ceva, mai inventez pe loc. In fond am trusa in sertar si acolo sunt tot felul de instrumente de tortura.

Dupa ce dau grundul (spray Tamiya gri), culorile de baza le pun cu acrilice diverse.
Atasez o poza cu culorile pe care le folosesc. Daca-mi lipseste ceva, combin.

Image

In afara de Valejo, mai am in dotare acrilice de la Zvezda - bunicele. Nu au pigment prea fin dar merg.

Image

De mare ajutor imi sunt insa acrilicele Marabu. Astea vin in mai multe game, dupa cum vedeti mai jos si cu putin exercitiu se poate beneficia de diversele lor proprietati - washuri, transparente, luciu inalt.

Image

De la pictura mai am si alte feluri de acrilice. Problema pana la un moment dat ar fi ca acesteasunt foarte transparente, fiind necesare mai multe straturi sau chiar pulverizare cu aerograful. Dar le folosesc cu succes la baze sau aplicatii speciale (rugina, muradarie)

Image
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Tutorial Unelte si materiale pentru modelismul figurinel

Postby Calin Ungureanu » Wed May 01, 2013 8:45 am

In ceea ce priveste pensulele, normal ca cele mai bune sunt cele de firma, dar poti avea surprize placute si la 7,5 lei plicul de 10 pensule daca stii ce sa cauti.
Pentru asternut culoarea sunt bune pensule de dimensiuni confortabile 3-6, cu par subtire, flexibil (chiar moale) si lung, care fac varf. Cel putin asta ma aranjeaza pe mine.
Astea de mai jos sunt cu par sintetic si au costat extrem de putin (vezi mai sus).

Image

Cele mai subtiri pot fi folosite si la detalii cand sunt noi si fac varf cum trebuie. La magazin le incerc udandu-le in gura (sau in apa daca magazinul pune la dispozitie). Nu are rost sa ne chinuim sa vopsim o garda de sabie cu nr. 6, dar nici nu e recomandat sa folosim un nr. 2 pentru vopsit o pelerina.
Pensulele late isi pot gasi intrebuintarea la blending pe suprafete mari, cu conditia ca parul sa fie fin ca sa nu lase dare vizibile.

Image

Pensulele mai mici si mai de firma la folosesc la detalii, cu acrilice sau ulei, depinde de ce am nevoie. Le curat in diluant si apoi (mai rar) le spal cu sapun si apa calda dupa carele formez varful si le protejez cu furtunele de plastic.

Image
Image

Am si mai subtiri de atat dar cred ca nu are rost sa umplu topicul de poze.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Tutorial Unelte si materiale pentru modelismul figurinel

Postby Razvan Patrascu » Wed May 01, 2013 8:45 am

Mai subtire decat 000 ?
Este mai bine sa-ti tii gura inchisa si sa dai impresia ca esti prost decat sa o deschizi si sa indepartezi orice indoiala.— Mark Twain
User avatar
Razvan Patrascu
Signifer
 
Posts: 87
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:59 pm

Re: Tutorial Unelte si materiale pentru modelismul figurinel

Postby Olaf The Viking » Wed May 01, 2013 8:46 am

Razvan Patrascu wrote:
Mai subtire decat 000 ?


Exista si 10 de 0.
http://www.machete.ro/p-pensula-vallejo ... thetic-100

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Tutorial Unelte si materiale pentru modelismul figurinel

Postby Calin Ungureanu » Wed May 01, 2013 8:47 am

Si nici nu-s scumpe daca stai sa te gandesti.
Majoritatea dintre voi priviti pensulele ca pe niste unelte, prin functia pe care o indeplinesc - de a purta vopseaua si a o aplica acolo unde este nevoie.
De fapt pensulele sunt consumabile.
Daca o pensula de 10 pana la 30 de lei te tine 3-4 figurine, eu zic ca e deja ok.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Tutorial Unelte si materiale pentru modelismul figurinel

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 8:47 am

Caut pensule, acum. M-am lamurit ca e nevoie de pensule de calitate. Nu mi-a luat decit un an. Si-o luna.
Din ce-am vazut prin navigarile mele, pensulele Kolinsky si Windsor&Newton sunt utilizate de multi pictori de figurine. Ceea ce nu rezolva cu nimic problema pentru ca o singura marca de pensule are "n" serii. Asa ca pt inceput voi incepe cu magazinul local sa vad ce au acolo. De data asta in ordinea descrescatoare a pretului.
Cind zic pensule , ma gindesc la cele folosite la detalii si blend.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Previous

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron