Tutorial Unelte si materiale pentru modelismul figurinelor

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Tutorial Unelte si materiale pentru modelismul figurinelor

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 8:39 am

Va invit in acest topic pentru a va spune parerea in legatura cu experienta voastra in ceea ce priveste sculele si materialele folosite in modelismul figurinelor.
Ca de exemplu:
- scule si instrumente strict necesare , unelte optionale si unelte artizanale
- materiale (vopsele, diluanti, chituri, etc) si modul lor de comportare in diverse situatii, compatibilitati / incompatibilitati
- marci de scule si materiale (acolo unde este posibil cu surse de achizitionare si preturi)
- tipuri de unelte si materiale (pensule late, rotunde, etc, acrilice, uleiuri, etc)
- opinii personale pro sau contra anumitor unelte si materiale
- etc
Pentru ca sunt convins ca diverse chestiuni ce vor apare aici vor fi imprumutate si la modelismul altor tipuri de machete, consider ca aceasta rubrica este utila pentru toti modelistii.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tutorial Unelte si materiale pentru modelismul figurinel

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 8:39 am

Sparg eu ghiata in acest topic.

Am pus impreuna cateva scule pe care le folosesc.

Image

1. Perie de sarma - o perie pt. scule de tip Dremel - foarte utila la debavurat si slefuit figurine din metal. O voi folosi cat de curand in topicul de vopsire a figurinelor pt experimentul unei tehnici noi pt. pictarea zonelor metalice
2. Fierastrau pt kiturile din rasina
3. O mandrina de mina - poate fi un support foarte bun pt. figurine. Are o talpa de suprafata cam mica, dar suficienta sa ne ajute la vopsire.
4. "Pila" de lustruit unghii cu 4 suprafete de rugozitate diferita - foarte buna pt. slefuit suprafete drepte si mari care nu pun probleme de accesibilitate.
5. O alta "pila" de lustruit unghii - 2 suprafete de rugozitate diferita.
6. Scule dentare.
7. Bara abraziva cu varf - fiind rotunda si cu un varf foarte ascutit poate oferi accesibilitate in locuri unde cu alte scule se ajunge mai greu.
8. Bara abraziva flexibila - deoarece se poate indoi foarte usor, se pot prelucra suprafete mai dificile.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Unelte si materiale pentru modelismul figurinel

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 8:39 am

Alte materiale pe care le folosesc:

Adeziv 5 min. Epoxi: Cel mai bun adeziv pt. figurine din metal

Image

Se mai poate folosi si cianoacrilatul, dar, din cate am citit, cel mai durabil in timp este acest adeziv.
Se amesteca doua cantitati egale de rasina si intaritor si se aplica. Are un mic dezavantaj, in cazul in care dorim o lipitura instantanee dar sa fie si de rezistenta. In acest caz eu adaug o picatura de cianoacrilat in amestecul epoxi. Chimic, habar nu am ce se intampla, dar functioneaza.
Adezivul epoxi este foarte bun pentru umplerea spatiilor la umeri, de exemplu. Isi reduce putin volumul, deci nu scapam de putty, dar ajuta mult.

Cianoacrilat de vascozitati diferite si accelerator

Image

Ideal pt. figurine din rasini. Nu am folosit niciodata 5min Epoxi pt. rasina.
Pt. figurine il folosesc pe cel cu capac rosu. Are vascozitate mare si umple spatiile. Cel cu capac albastru are consistenta apei. Foarte bun atunci cand aveti nevoie de efectul de capilaritate (ex. fuselajele avionelor din rasina).

"Lana" din otel (steel wool) - foarte util la lustruirea figurinelor din metal.

Image
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Unelte si materiale pentru modelismul figurinel

Postby Buss » Wed May 01, 2013 8:40 am

Ce putty imi recomandati pentru chituirea imbinarilor partilor corpurilor la figurine? Am niste figurine 1/35 zvezda si nu se potrivesc mai deloc membrele cu torsul. Am Tamiya Putty cel alb la tub si e foarte subtire, aproape lichid si nu prea ma descurc cu el. Astept niste sugestii. Multumesc.

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Tutorial Unelte si materiale pentru modelismul figurinel

Postby Florin David » Wed May 01, 2013 8:40 am

Busswrote:
Ce putty imi recomandati pentru chituirea imbinarilor partilor corpurilor la figurine? Am niste figurine 1/35 zvezda si nu se potrivesc mai deloc membrele cu torsul. Am Tamiya Putty cel alb la tub si e foarte subtire, aproape lichid si nu prea ma descurc cu el. Astept niste sugestii. Multumesc.


Asta, de la Vallejo. Uneori il combin si cu apa, daca vreau o consistenta mai moale.
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Tutorial Unelte si materiale pentru modelismul figurinel

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 8:41 am

Florin David wrote:
Buss wrote:
Ce putty imi recomandati pentru chituirea imbinarilor partilor corpurilor la figurine? Am niste figurine 1/35 zvezda si nu se potrivesc mai deloc membrele cu torsul. Am Tamiya Putty cel alb la tub si e foarte subtire, aproape lichid si nu prea ma descurc cu el. Astept niste sugestii. Multumesc.


Asta, de la Vallejo. Uneori il combin si cu apa, daca vreau o consistenta mai moale.


Eu folosesc:
Image

Pt. lucrari ma mari folosesc Milliput iar pt. aplicatii de tipul celei descrise de tine, folosesc Tamiya. Il aplic cu o scobitoare, pe care nu uit s-o scufund un apa din cand in cand. Suprafata devine fina daca o uzi cu apa, la sfarsit, dupa ce ai terminat aplicarea, dar cel mai bun "material" pt. netezire este saliva.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Unelte si materiale pentru modelismul figurinel

Postby Buss » Wed May 01, 2013 8:41 am

Multumesc frumos! Miliput de unde as putea procura? ca la magazinele de la noi nu am vazut. O sa incerc si vallejo si epoxy de la tamiya. :b:

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Tutorial Unelte si materiale pentru modelismul figurinel

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 8:42 am

Buss wrote:
Multumesc frumos! Miliput de unde as putea procura? ca la magazinele de la noi nu am vazut. O sa incerc si vallejo si epoxy de la tamiya. :b:


Daca nu se gaseste in Romania, desi ma indoiesc, poti sa-l procuri online:
Doua idei:
http://www.amazon.com/Superfine-White-M ... B002CNEWAM
http://www.handover.co.uk/acatalog/Onli ... m_456.html

Pt. mine este mai dificil sa recomand de unde sa cumperi, pt. ca nu cunosc piata din Romania. Eu il cumpar de la hobby shop-ul din orasul unde locuiesc, aici in Ontario, Canada. Sper sa te ajute.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Unelte si materiale pentru modelismul figurinel

Postby Purice Valentin » Wed May 01, 2013 8:42 am

produsul il mai gasesti pe hobbyx.ro
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: Tutorial Unelte si materiale pentru modelismul figurinel

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 8:43 am

Pentru ca de o vreme ma bate gandul sa experimentez cu vopsele acrilice la vopsirea figurinelor, am "sapat" pe ici pe colo si am gasit un tabel activ de echivalare a unor vopsele. Atasez aici adresa:

http://colors.silicon-dragons.com/full_line.php

Daca considerati util, se poate adauga la Capitolul Linkuri.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Next

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron