Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 9:18 am

Zeno, in viitorul apropiat (in functie de timp) intentionez sa fac o noua incercare, de data asta exclusiv cu acrilice (zic acuma).
In prima faza voi incropi o "wet palette", cu hirtie cerata (vorba lui Razvan) sau hirtie de calc, mai vad. M-am aprovizionat cu vopsele, pensule si apa distilata si am ascuns manusile de box :)
Intrebari:
- daca folosesc wet palette , mai trebuie retarder? Oricum folosesc vopseaua la picatura, nu la farfurie ca si Cartacci, pentru ca bugetul este restrins , plus ca importatorul de Valejo in Romania este hapsin si nu vrea sa lase din pret la vopsele.
- mai zi o data Zeno cit retarder sa bag.
- am vazut undeva o chestie de genul: pt basecoat vopseaua se dilueaza 1/1 (o picatura vopsea, o picatura apa), vorbim aici de Valejo Model Color , pt lumini si umbre, parerile oscileaza intre 1/3 si 1/5 dilutie. Ce parere ai de procentele astea si cum influenteaza retarderul asupra dilutiei?
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 9:19 am

Marhaba wrote:
Zeno, in viitorul apropiat (in functie de timp) intentionez sa fac o noua incercare, de data asta exclusiv cu acrilice (zic acuma).
In prima faza voi incropi o "wet palette", cu hirtie cerata (vorba lui Razvan) sau hirtie de calc, mai vad. M-am aprovizionat cu vopsele, pensule si apa distilata si am ascuns manusile de box :)

Buna idee cu wet palette. Cred ca am sa-mi confectionez si eu una. Poti tine paleta activa cateva zile.

Intrebari:
- daca folosesc wet palette , mai trebuie retarder? Oricum folosesc vopseaua la picatura, nu la farfurie ca si Cartacci, pentru ca bugetul este restrins , plus ca importatorul de Valejo in Romania este hapsin si nu vrea sa lase din pret la vopsele.

Teoretic, nu-ti mai trebuie. Dar, din experienta iti zic ca e bine sa ai o picatura de retarder in amestec. Ajuta cu capilaritatea. Apa are tensiune superficiala mare si retarderul "rupe" aceasta tensiune. La fel ca si detergentul de vase in amestec cu apa.

- mai zi o data Zeno cit retarder sa bag.

O picatura. Agita bine sticluta inainte. Retarderul este un gel subtire.

- am vazut undeva o chestie de genul: pt basecoat vopseaua se dilueaza 1/1 (o picatura vopsea, o picatura apa), vorbim aici de Valejo Model Color , pt lumini si umbre, parerile oscileaza intre 1/3 si 1/5 dilutie. Ce parere ai de procentele astea si cum influenteaza retarderul asupra dilutiei?

Parerea mea este sa nu diferentiezi dilutia. 1/3 este cea pe care am folosit-o in formula mea. Am luat si retarderul in considerare. Deci: 1 picatura vopsea + 2 picaturi apa distilata + 1 picatura retarder. Problema este sa mentii in timp aceasta dilutie. Amestecul se usuca incet, incet si trebuie sa adaugi apa. Practic, vei lucra cu dilutii intre 1/3 si 1/5. Cel mai bun indicator este ce se intampla pe suprafata. Cand vezi cum stratul depus "patrunde" in stratul anterior, dilutia este buna. Nu patrunde nimic, ca lucrezi cu glazuri, dar ai aceasta iluzie optica. Vei intelege cand incepi sa pui strat peste strat.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 9:19 am

Figurinele 1/35 sunt prea mari deja pentru tehnica asta (zise marele vopsitor de figurine). Cu wash si drybrush nu rezolvi BLEND-ul, adica trecerea lina de la o culoare la alta, de la umbre la basecoat si mai departe la lumini. Asta desigur in cel mai bun caz cind washul si drybrushul sunt facute ca la carte. Daca asta nu dauneaza la figurine de la 1/48 in jos pt ca nu se vede prea tare , de la 1/35 in sus deja se vede.
Sigur ca mi-e plin podul de teorii, dar in curind am sa ma apuc si de practica.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby alexelu_marinelu » Wed May 01, 2013 9:20 am

Marhaba wrote:
Figurinele 1/35 sunt prea mari deja pentru tehnica asta (zise marele vopsitor de figurine). Cu wash si drybrush nu rezolvi BLEND-ul, adica trecerea lina de la o culoare la alta, de la umbre la basecoat si mai departe la lumini. Asta desigur in cel mai bun caz cind washul si drybrushul sunt facute ca la carte. Daca asta nu dauneaza la figurine de la 1/48 in jos pt ca nu se vede prea tare , de la 1/35 in sus deja se vede.
Sigur ca mi-e plin podul de teorii, dar in curind am sa ma apuc si de practica.

Te contrazic putin, Ovidiu. Nu te opreste nimeni sa faci 5 dry-brush-uri succesive, progresand de la basecoat la lumini extreme.
Important e sa stii sa amesteci culorile, sa diluezi vopselele, sa folosesti pensula care trebuie, sa apesi atat cat trebuie, sa vopsesti in sensul in care trebuie, sa lasi sa se usuce suficient, sa sigilezi straturile, etc.
Teoria e foarte buna, dar practica te face sa iti dezvolti o tehnica proprie, potrivita nivelului tau modelistic. Important e sa iti stabilesti un target si sa il urmaresti, in masura propriilor abilitati, dezvoltate / dobandite.
Eu personal nu am facut niciodata blend cu acrilice, ca nu mi-a placut ce-a iesit. Nici glaze-uri succesive, din acelasi motiv.
Tot ce am facut, am facut din wash-uri si din dry-brush-uri, e adevarat controlate. Adica nu iau cea mai groasa si de rahat pensula din dotare si ii ard o vopsea ceva mai deschisa prin miscari de dute-vino. Adica mai cu grija, cu pensula adecvata, cu vopseaua adecvata. Adica nu scufund figurina in ulei si o pun la uscat. Adica mai cu grija, cu dilutia adecvata, cu mixtura adecvata.
Important e sa stii ce vrei si sa nu tai colturile. Daca ai gresit ceva, revin-o si corecteaza. Si de 10 ori. Si de 20 de ori. Modelismul la norma nu conteaza in plan calitativ. E doar o experienta pe care trebuie sa o depasim, daca vrem sa existe o evolutie, daca vrem ca macheta urmatoare sa fie mai buna decat precedenta.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 9:20 am

Iertare ca intervin in discutia voastra.
Prin drybrush NU se face BLEND.
Alexandru ce descrii tu nu este tehnica wash + drybrush, despre care este vorba aici.
Pe scurt: Vopsesc figurina cat pot de bine; aplic un wash si sterg excesul; las sa se usuce; fac un drybrush pe suprafetele cele mai inalte; sigilez cu lac incolor; GATA. Arata bine din avion. E bine?... Nu-i bine?... depinde de modelist si ce vrea de la modelele lui.
Dublul standard este comun si chiar incurajat. Adica: subiectul meu preferat sunt blindatele. Fac o vigneta cu un blindat si-l bibilesc, ca-mi place subiectul. Mai vreau sa pun doua figurine pe el, dar nu ma pricep prea bine. Nu-i nimic... aplic wash + drybrush si am rezolvat problema. Hop, dublu standard. Cert este un lucru. Aceasta tehnica are avantajul ca este rapida. Nu necesita abilitati cine stie ce dar am taiat exact ce am vrut sa evit. Adica coltul. Tehnica nu lasa modelistul sa se dezvolte. Uitate la acest topic. Este exact ce spune-am. Un blindat tip-top si o figurina (probabil mai multe) facute prin wash + drybrush. Dublu standard. Asta este un subiect ce trebuie sa dea de gandit modelistului.
Inca o data, mii de scuze.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby alexelu_marinelu » Wed May 01, 2013 9:21 am

Nu m-ai inteles, Zeno. Nici n-am sustinut ca DB=blend. Stiu prea bine cun si cand se fac fiecare sau amandoua.
Dar sustin in continuare ca acelasi rezultat se poate atinge in mai multe feluri, mai exact prin mai multe tehnici, folosite separat sau combinat.
Depinde de abilitatile modelistului, iar nu de o lege machetistica scoasa de un detinator al adevarului absolut.
Intotdeauna, rezultatul final in ansamblul lui va conta, nu tehnica de executie.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 9:22 am

O sa mut aceasta interesanta discutie la vopsirea figurinelor, ca sa nu-l suparam pe George.
Alex eu vorbesc doar din "auzite", deci e clar ca sunt cel mai supus inexactitatilor in discutia asta.
Dar: interesul meu este maxim in ceea ce priveste vopsirea figurinelor iar pe traseul documentarii am dat de niste diagrame de genul celor de mai jos:
Image

Dupa cum se vede blend se realizeaza doar cu uleiuri, de fapt. Cu acrilice se da SENZATIA de blend, prin aplicarea a MAI MULTOR straturi succesive care sa insele ochiul cum ca trecerea de la o culoare la alta e lina.
Acuma eu ma gindesc asa: tu poti sa faci drybrush cu oricite nuante vrei pentru ca tot doar ultima se va vedea. In drybrush vopseaua se aseaza NUMAI pe creste , de aceea zic ca doar ultima se va vedea. Deci trecerea de la basecoat la ultima lumina tot brusca va fi. Zic eu, sau poate imi scapa ceva si in legatura cu drybrush-ul.
Pe mine ma enerveaza foarte tare cei care nu au facut niciuna sau au facut 2-3 machete si deja se cred experti sa-si dea cu parerea. Nu asta este intentia mea sa ma cred pictor de figurine doar dupa teoriile pe care le-am citit, ca sa fim bine intelesi si sa evit orice deranjament intestinal. Dar vreau sa inteleg fenomenul si desigur intr-un final (?) sa ajung sa le pot vopsi asa cum vreau.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby alexelu_marinelu » Wed May 01, 2013 9:22 am

Cred ca, in principiu, ai dreptate, Ovidiu.
Simplist, blend inseamna sa pui doua nuante una langa cealalta si apoi sa amesteci linia de demarcatie. Pare simplu, dar nu e. E simplu pe o suprafata plana si relativ mare, care sa iti permita miscarile pensulei. Daca te pricepi, poti face asta si cu acrilice, si cu enamels, si cu uleiuri.
Evident, cel mai simplu e s-o faci cu uleiuri, datorita proprietatilor vopselei.
Acuma. Dry brush nu inseamna ca vei ramane numai cu nuanta finala. Depinde de insistenta. Daca primul db il faci mai energic, urmatorul mai finut, urmatorul mai finut si tot asa, vei avea tranzitii intre mai multe nuante. Depinde mult si de tipul pensulei, si de directia miscarilor, si de zonele pe care actionezi.
Buss a postat o tehnica cu aerograful. Eu zic ca rezultatul e elocvent. Fiecare isi dezvolta o tehnica potrivita, care de fapt e un ansamblu de procedee.
Revin si subliniez parerea mea. Din practica se dezvolta tehnica. Asa ca, apuca-te de vopsit cu incredere. Pe parcurs, daca vrei sa atingi un anumit nivel, vei descoperi si cum. Teoria e simpla. Practica nu.
Tutoriale am vazut zeci. Tehnicile difera mult intre ele (jimenez, cartacci, benedek, igor, oleg si multi altii), desi rezultatele sunt impecabile toate.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Buss » Wed May 01, 2013 9:22 am

Tot intr-un tutorial am observat ca blending se poate face si cu acrilice, daca nu ma insel chiar Jimenez explica, cu acrilice valejo si retarderul lor. Demonstratia era facuta pentru decolorarea suprafetelor vopsite (paint fading) pe un tanc, si era exact tehnica cu punctele de vopsea aplicate pe o suprafata plana apoi blenduite cu pensula umeda cu apa. Avand retarder 50/50 punctele de vopsea nu prindeau sa se usuce si puteau fi cu usurinta intinse. Bnauiesc ca acelasi procedeu se paote aplica si la figurine si la orice e nevoie de lumini si umbre.

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 9:23 am

alexelu_marinelu wrote:
Teoria e simpla. Practica nu.

Cu asta m-am lamurit din prima. In rest ai dreptate , evident.
Am inceput practica, dar din pacate nefiind acasa nu pot posta fotografii. dar se va intimpla in curind. Pina acum pot sa spun cu certitudine urmatoarele:
- wet-palette e sfinta la lucrul cu acrilicele. Chiar fara retarder, vopseaua acrilica rezista fara probleme fara sa se usuce. In special pt incepatori (ca mine) cred ca este un mare ajutor. Pina-ti dai cu stingu-n dreptul sa vezi ce si cum amesteci, vopseaua e uscata de mult, altfel.
- culorile - in mod evident conteaza ce si cum amesteci si folosesti ca basecoat, lumini si umbre. Sunt doua variante: folosirea amestecurilor de culori dupa diverse retete, sau folosirea unor culori dedicate (ex. un cod de culoare pt baza, un cod pt lumini, un cod pt umbre). Exista pe internet diverse retete, pe care am sa le centralizez cit de cit dupa ce voi mai experimenta.
- vopseaua - m-am prins in sfirsit de o chestie: CAPITAL de important este gradul de diluare al vopselei. Asta nu numai din punct de vedere al vopsirii corecte, grosimea stratului de vopsea, etc ci in special pentru realizarea BLENDULUI de care tot vorbim. Sa explic: daca stratul de baza trebuie sa fie un strat opac, suficient de gros ca sa aiba o acoperire buna (dar evident nu prea gros ca sa inece detaliile), luminile si umbrele trebuie sa fie SUFICIENT de diluate ca straturile aplicate sa fie TRANSPARENTE. Asta mi se pare mie secretul blendului cu acrilice.Doar asa trecerea de la o culoare la alta va fi foarte lina. Altfel e foarte greu (vorba lui Alex) sa pui pe o suprafata atit de mica, atit de multe straturi de nuante succesive incit sa para un blend si sa taie contrastul prea mare intre lumini si umbre. Sigur ca asta nu inseamna ca am si reusit chestia asta cu diluarea optima, dar aici cred ca intervine in primul rind experienta dobindita prin multe figurine lucrate.
De ce n-am reusit:
Cind e vorba de 3 culori sa zicem B(aza), L(umina), U(mbra), e simplu. Diluezi conform retetei (vezi mai sus discutia cu Zeno) 1/3 sau 1/5 sau cit crezi, dozezi picaturile de vopsea, de apa, de retarder eventual, si nu e foarte complicat.
Problema este cind A DOUA lumina de ex o obtii amestecind PRIMA lumina CARE DEJA E DILUATA, cu vopsea nediluata mai deschisa. Atunci dozajele si retetele s-au dus pe copca. Nu mai zic de a treia lumina sau a saptea. Aici cred ca conteaza foarte mult experienta , pentru a sti exact si din incheietura cit de diluata trebuie sa fie vopseaua. Aspect , repet, care mi s-a parut foarte important.
- pensula - un lucru banal poate, dar pe care nu mi l-a spus nimeni (tocmai pt ca e banal probabil) este ca nu conteaza cit de groasa este pensula, ci conteaza cit de gros este virful pensulei. Probabil ca si altii ca mine sunt tentati sa cumpere pensule foarte subtiri (5/0 , 10/0 etc). Dupa multe ore de vizionari, am observat ca niciunul dintre "profesori" nu foloseau pensule atit de subtiri. Nr.1 chiar pt basecoat , 0 sau minim un 2/0 pt detalii. Nicidecum fire de par gen 10/0. In schimb virfurile acelor pensule erau foarte subtiri si mai ales foarte PRECISE. Adica parul era compact, la acelasi nivel, fara peri razleti si unul mai lung unul mai scurt. Ma gindesc ca asta inseamna o pensula de calitate. In sensul asta am descoperit ca pensulele Milan 5/0 si 10/0 (4ron) de care eram eu foarte mindru , sunt numai bune de aruncat.

In rest mai sap, voi posta si poze cind voi putea.
ESte clar si sunt absolut de acord cu ce spune Alex , cum ca experienta si formarea unei tehnici personale este secretul final. Dar sunt de parere ca nu poti ajunge acolo atita timp cit nu intelegi fenomenul in detaliu, pentru a putea aplica CORECT diversele procedee sau tehnici.
De aceea e utila explicarea amanuntita (chiar a aspectelor banale dar esentiale) a tuturor tehnicilor, indiferent ca e vorba de acrilice, sau drybrush, lucrul cu uleiurile, etc. Sa nu cadem in pacatul (traditional mioritic) de a considera ca "metoda mea e cea mai buna" pt ca singurii care vor avea de suferit sunt cei care vor sa invete.
Zeno si Alex, astept cu interes sfaturi si corecturi, mai ales dupa ce voi posta si niste fotografii (2-3 zile).
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

PreviousNext

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron