Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 9:24 am

Marhaba wrote:
De ce n-am reusit:
Cind e vorba de 3 culori sa zicem B(aza), L(umina), U(mbra), e simplu. Diluezi conform retetei (vezi mai sus discutia cu Zeno) 1/3 sau 1/5 sau cit crezi, dozezi picaturile de vopsea, de apa, de retarder eventual, si nu e foarte complicat.
Problema este cind A DOUA lumina de ex o obtii amestecind PRIMA lumina CARE DEJA E DILUATA, cu vopsea nediluata mai deschisa. Atunci dozajele si retetele s-au dus pe copca. Nu mai zic de a treia lumina sau a saptea. Aici cred ca conteaza foarte mult experienta , pentru a sti exact si din incheietura cit de diluata trebuie sa fie vopseaua. Aspect , repet, care mi s-a parut foarte important.

Ovidiu, nu se duc pe copca. Prima lumina este diluata si aplicata deja. Prepari a doua lumina si o diluezi la consistenta necesara. Cu o pensula iei din prima luminia si adaugi in a doua lumina in incremente de o pensula. Probabil 2 maximum 3 pensule este suficient sa obtii nuanta intermediara. Cantitatea de vopsea diluata adusa cu pensula nu influenteaza prea mult dilutia. Poti compensa usor.

- pensula - un lucru banal poate, dar pe care nu mi l-a spus nimeni (tocmai pt ca e banal probabil) este ca nu conteaza cit de groasa este pensula, ci conteaza cit de gros este virful pensulei. Probabil ca si altii ca mine sunt tentati sa cumpere pensule foarte subtiri (5/0 , 10/0 etc). Dupa multe ore de vizionari, am observat ca niciunul dintre "profesori" nu foloseau pensule atit de subtiri. Nr.1 chiar pt basecoat , 0 sau minim un 2/0 pt detalii. Nicidecum fire de par gen 10/0. In schimb virfurile acelor pensule erau foarte subtiri si mai ales foarte PRECISE. Adica parul era compact, la acelasi nivel, fara peri razleti si unul mai lung unul mai scurt. Ma gindesc ca asta inseamna o pensula de calitate. In sensul asta am descoperit ca pensulele Milan 5/0 si 10/0 (4ron) de care eram eu foarte mindru , sunt numai bune de aruncat.

Asta astept sa aud de mult. Felicitari Ovidiu. Nu arunca nimic. Vor fi bune pt. o aplicatie sau alta. Sa nu uiti sa descarci pensula de excesul de vopsea inainte de a vopsi. Incarca pensula prin capilaritate. Nu o imersa. Foloseste o alta pensula sa amesteci vopseaua la dilutia necesara. Eu vopsesc cu W&N 000 si amestec cu 1. Periodic amesteca pigmentul in baltuta. Are tendinta de separare dupa un timp.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 9:28 am

Bun. Avansez pe loc, conform regulii comuniste "doi incarca , doi descarca". Am cautat pensule pe plan local si nu am gasit. In sensul ca am gasit niste pensule probabil ceva mai bune decit cele pe care le am , la un pret dublu (in loc de 4-5 ron, astea erau 9-10 ron). Nu am gasit insa pensulele pe care le caut. Asa ca voi comanda in alta parte.
Intre timp m-am mai dumirit de-o chestie: Kolinsky nu e marca de pensula. Kolinsky e "marca" de rozator siberian din a carui coada se extrag niste fire folosite la pensule de calitate. Sunt diverse marci de pensule care folosesc acest tip de par. Asa ca probabil voi opta pentru Windsor&Newton seria 7 (despre care am tot citit), care de altfel sunt facute din acest tip de par (Kolinsky). Dar despre Kolinsky, rozatoare si pensule am sa revin un pic mai incolo.

Am injghebat o "wet-palette" dintr-o cutie a unui aerograf, care avea din start un burete de dimensiunile cutiei.
Image
Ideea e de tava, capac, vas, etc in care se aseaza un material absorbant (burete, servetel, prosop din hirtie, etc) imbibat bine cu apa distilata, peste care se aseaza o bucata de hirtie de gatit (sau hirtie de copt. Am inteles ca se poate folosi si hirtia de calc (n-am probat).
Image

Hirtia trebuie presata usor pe buretele imbibat cu apa, in asa fel incit hirtia se inmoaie putin absorbind exact atita apa cit sa mentina "uda" vopseaua pe care o puneti deasupra.
Image

Daca recipientul are si capac (ca si cutia mea), este maimare meseria , prelungind timpul de uscare. Astfel, pe probate, la o dilutie de 1 pic vopsea/1pic retarder/1pic apa, amestecul a ramas neuscat 48 de ore in cutia inchisa (si ar mai fi ramas probabil cine stie cit). Una peste alta, inventie simpla , grozava si INDISPENSABILA pentru lucrul cu acrilice.

In continuare am inceput cu o figurina dintr-un set Italeri (309). Am montat si curatat figurina de adaosurile de turnare (capatina era gata montata, altfel nu as fi lipit-o decit dupa vopsire).
Ce sa zic, figurina nu este grozava, dar nici nu este chiar de aruncat pentru ca am vazut si figurine mult mai rele. Nu am termen de comparatie pentru ca nu cred ca am tinut in mina o figurina asemanatoare din metal ca sa pot zice cu certitudine cit de rea sau buna e asta. Oricum ce m-a deranjat mai tare este lipsa de expresivitate a fetei, si detaliile destul de ingropate (mai ales lipsa aproape totala a urechilor). Dar ma rog, asta e, sa nu uitam ca intentionez sa invat sa vopsesc figurine din plastic bune de pus in diorame. Despre asta e vorba, nu despre figurine din metal de 80 euro bucata.

Am fixat figurina pe o sticluta de vopsea pt o manipulare mai comoda, am spalat-o cu alcool pentru a indeparta eventualele urme de grasimi si am tras doua straturi de vopsea acrilica Tamiya din aerograf (un gri deschis) pe posta de primer.
Image

Vopsirea o voi face cu acrilice Valejo, acestea din urma insa fiind pe baza de apa nu alcool (ca si Tamiya).

In continuare am purces la vopsire, utilizind numai Valejo. Rezultatul se poate vedea mai jos. Am evitat sa fac fotografiile de la prea mica distanta pentru a nu iesi in evidenta defectele de fabricatie ale figurinei. Mi se pare ca o distanta de aprox 30 de cm e o distanta suficienta de fotografiere, fiind si distanta minima in general de la care se priveste o diorama.
Image
Image
Image

Concluziile ce le-am tras dupa prima figurina:
- sunt destul de multumit pentru faptul ca deja am trecut la umanoizi, iar figurinele mele nu mai aduc a mutanti negri de-atitea washuri.
- blend-ul uniformei nu mi-a iesit cum doream si cred ca principala cauza a fost dilutia necorespunzatoare. Am diluat 1/1/2 (vopsea/retarder/apa) si cred ca totusi vopseaua pentru lumini si umbre trebuie sa fie si mai diluata . Si sigur lipsa de exercitiu este cealalta cauza.
- fetele si pielea in general, continua sa fie pentru mine o mare incercare. Si aici lasind la o parte restul povestilor (calitatea figurinei, lipsa de exercitiu, dilutia vopselei) fara o pensula ca lumea cred ca nu voi putea s-o scot la capat. Presupunind ca ai nuantele potrivite in dilutia corecta, presupunind ca sculptura figurinei te ajuta in distributia luminilor si umbrelor, ramine totusi o suprafata de lucru ucigator de mica unde de fapt nu vopsesi ci tamponezi . Iar daca nu ai un virf de pensula corespunzator, poti sa uiti. Asa cred eu cel putin la ora asta. Dupa ce voi avea si pensule de calitate, va mai ramine lipsa de exercitiu sau de talent singurele scuze posibile.
Concluzia dupa prima figurina: imi fac curaj singur si zic ca nu-i rau, desi sunt inca departe de ce as dori. Dar momentan mai pot da vina pe pensule :)

Am sa trec la urmatoarea figurina din acelasi set. Cu aceleasi pensule (pt ca nu vreau sa stau degeaba pina reusesc sa le comand), dar voi incerca sa jonglez un pic cu concentratia vopselei si sa mai fac un pic de exercitiu, in special la uniforme. Poate fetele le voi lasa pt alta pensula. Mai vad.
Image
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby alexie » Wed May 01, 2013 9:29 am

Este lucrată îngrijit, uniforma jocul de lumini/umbre de pe uniformă este beton, cărniţa arată bine ...este cu mult peste figurinele pe care le croşetez eu.
Felicitări!

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Olaf The Viking » Wed May 01, 2013 9:29 am

Te plangeai de pensule. Eu lucrez mult cu asta:

http://www.machete.ro/p-pensula-vallejo ... nthetic-40

Figurina chiar arata bine. Parca bratele au culori diferite sau e unul mai umbrit?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 9:30 am

Felicitări!

Multumesc

Parca bratele au culori diferite sau e unul mai umbrit?

Din cauza luminii / pozei.

Astept o oferta promisa de WN. Daca e de bun simt, o sa iau din alea. Daca nu, mai vedem cu pensulele. Poate o sa incerc si Valejo.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby alexelu_marinelu » Wed May 01, 2013 9:30 am

De la distanta asta, arata OK. Daca poti, incearca cateva poze mai de aproape.
E drept ca o diorama / figurina se priveste de la 30 de cm, insa senzatia pe monitor este cam de 1m.
S.Paine zice asa: pentru detalii trebuie sa te uiti la figurina de la 30cm; pentru ansamblu, de la o lungime de brat.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 9:31 am

Marhaba wrote:
Concluziile ce le-am tras dupa prima figurina:
- sunt destul de multumit pentru faptul ca deja am trecut la umanoizi, iar figurinele mele nu mai aduc a mutanti negri de-atitea washuri.
- blend-ul uniformei nu mi-a iesit cum doream si cred ca principala cauza a fost dilutia necorespunzatoare. Am diluat 1/1/2 (vopsea/retarder/apa) si cred ca totusi vopseaua pentru lumini si umbre trebuie sa fie si mai diluata . Si sigur lipsa de exercitiu este cealalta cauza.
- fetele si pielea in general, continua sa fie pentru mine o mare incercare. Si aici lasind la o parte restul povestilor (calitatea figurinei, lipsa de exercitiu, dilutia vopselei) fara o pensula ca lumea cred ca nu voi putea s-o scot la capat. Presupunind ca ai nuantele potrivite in dilutia corecta, presupunind ca sculptura figurinei te ajuta in distributia luminilor si umbrelor, ramine totusi o suprafata de lucru ucigator de mica unde de fapt nu vopsesi ci tamponezi . Iar daca nu ai un virf de pensula corespunzator, poti sa uiti. Asa cred eu cel putin la ora asta. Dupa ce voi avea si pensule de calitate, va mai ramine lipsa de exercitiu sau de talent singurele scuze posibile.
Concluzia dupa prima figurina: imi fac curaj singur si zic ca nu-i rau, desi sunt inca departe de ce as dori. Dar momentan mai pot da vina pe pensule :)


Alexandru are dreptate. Niste poze mai mari ar ajuta sa vedem mai bine.

Dupa parerea mea concluziile la care ai ajuns sunt toate valide si ce mi se pare cel mai important este ca incepi sa le simti.
O chestie care o sa scuteasca batai de cap. Foloseste un alt set de pensule cand folostesti vopsele metalice. Fa-ti un set de pensule numai pt. metalice. Eviti impurificarea altor medii. Nimic nu-i mai neplacut sa vezi pigment metalic in locuri unde nu vrei si sa nu stii cum sa-l iei de acolo mai repede. Oricat de bine cureti pensula sau pensulele tot un rezidu de pigment metalic ramane. Si cand pleaca a facut pocinogu'.
Vreau sa-ti dau ceva la care sa te gandesti.
Tu, cand faci un blindat si vrei sa-l pui intr-o diorama, il faci sa arate altfel decat daca il faci sa stea singur ca piesa singulara? Nu cred. Cred ca incerci sa le faci pe toate la fel de bine indiferent cum le expui. Nu diferentiezi. Dupa parerea mea, figurinele care acompaniaza blindatele sau avioanele sau orice altceva, cad in aceeasi categorie. Cauta sa faci figurinele cat poti tu de bine. Cand le lucrezi nu te gandi ce faci cu ea. Vopseste-o cu drag, la fel cum vopsesti blindatele. Nu te gandi ca sunt, acolo... niste accesorii. Pe masura ce bagi sub centura cateva figurine experienta va creste si increderea va creste. Este, asa o chestie, la care sa te gandesti. Vorbesc in principiu. Acum este momentul sa te gandesti la aspectele astea, ca nu ai automatismele formate. Mai tarziu cand ai o anumita experienta iti va fi mai greu sa schimbi directia din cauza lor.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 9:31 am

Ah, am uitat ceva. Zicea-i de fete. Sigur, fara pensula cu varf bun nu faci nimic decat mazgalesti. Prima conditie este sa ai scula care trebuie.
Inca o chestie la care sa te gandesti cand lasi pensula jos si te uiti la figurina sa vezi ce ai facut. Sunt anumite zone ale figurinei care se preteaza mai bine la un mediu si alte zone la alt mediu. O fata la 1/35 se poate face foarte bine cu acrilice dar poate tu te simti mai bine s-o faci in emailuri. Uniforma in acrilice, curelele din piele in uleiuri, sau invers. Parti metalice in emailuri sau orice alta combinatie. Ce vreau sa spun este ca poate este bine sa te gandesti de acum la aceasta posibilitate, doar din motivul ca esti green. Acum prinde tot. Mai tarziu vei fi mai selectiv. Oh, uleiul nu-mi place ca... acrilicele sunt nu stiu cum... etc. Cu cat mai multe medii cu atat mai mare flexibilitatea ta. Cu cat mai mare expunerea, cu atat mare mare forta de exprimare. Stii foarte bine ce vorbesc. O aplici in forta la blindate.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 9:31 am

1. - Problema voastra este ca va uitati la figurina asta cu ochii unui pictor de figurine (adica din alea metalice de x euro bucata, stiti la ce ma refer).
Nu m-ati inteles: nu se pune problema ca fiind de plastic si de 5 dolari setul, poate fi vopsita si aiurea pentru ca oricum o indesam intr-o diorama si nu se vede. Nu despre asta e vorba. Vopsesc cu acelasi interes si blindatul si figurina.
Doar ca din rahat nu poti face bici. Una la mina si doi la mina poate nici nu trebuie. La asta ma refeream. Sa exemplific: daca te uiti de aproape, figurina nu are urechi (decit ceva branhii de peste), in loc de miini are iarasi un fel de inotatoare, are o fata de lopata, emblemele sunt iesite din scara, si mai gasesc daca mai caut. Este vorba de defecte de fabricatie, astea incerc sa le ascund prezentind figurina de la o oarecare distanta, nu defectele de vopsire. Acuma, ce incerc eu sa spun este ca privitorul unei diorame nu va observa niciodata ca figurina nu are urechi (decit din greseala sau privind diorama in fotografii de detaliu). Un pictor de figurine va observa din prima. La asta ma refeream.
Alex, S.Paine sunt convins ca nu se referea la aceste figurine din plastic cind zicea ce ai scris tu acolo.
Pe de alta parte mie imi convine, pentru ca daca reusesc sa va duc de nas pe voi, atunci sigur cu privitorii de diorame va fi mai simplu :)

2. - Sigur ca m-am gindit la un mix de tehnici, acrilice, uleiuri, wash, drybrush. Dar deocamdata incerc sa ma obisnuiesc cu ele separat, apoi sa le combin. Emailuri nu am incercat si deocamdata nici nu o sa incerc.

3. - Iata niste imagini mai mari (militarul urmeaza sa tina intr-o mina un telefon si in cealalta o flinta):
Image

Image

Image


Acuma doua chestii de care am uitat sa intreb:
- mi se pare ca ochilor le lipseste ceva si nu stiu ce. Arata cam beliti desi nu am folosit alb curat. Am uitat o umbra undeva cred, sus , jos , habar n-am.
- cum sa fac si ce s-amestec pe fata lui, ca sa nu mai apara proaspat barbierit si iesit de la SPA
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 9:32 am

Marhaba wrote:

- mi se pare ca ochilor le lipseste ceva si nu stiu ce. Arata cam beliti desi nu am folosit alb curat. Am uitat o umbra undeva cred, sus , jos , habar n-am.

Pana ma intorc de la servici, uite aici un mic materia la cre sa te uiti.
Image


- cum sa fac si ce s-amestec pe fata lui, ca sa nu mai apara proaspat barbierit si iesit de la SPA

Cand ma intorc, vorbim de umbra de la ora 5.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

PreviousNext

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron