Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Bill » Wed May 01, 2013 9:12 am

Serus,
Excelente explicatii. Si totusi fara o demnstratie "live" a lui marhaba tot nu ma voi incumeta sa incerc. Oricum la ce fete au figurinele 1/48 nu stiu daca merita atita cazna ;)
Zeno ai pictat fete atit de mici? tehnicile sunt similare?
Multumesc si spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 9:12 am

Bill wrote:
Serus,
Excelente explicatii. Si totusi fara o demnstratie "live" a lui marhaba tot nu ma voi incumeta sa incerc. Oricum la ce fete au figurinele 1/48 nu stiu daca merita atita cazna ;)
Zeno ai pictat fete atit de mici? tehnicile sunt similare?
Multumesc si spor,
Bill ;g;

Ai sa vezi pe viu, cand Ovidiu iti va face o demonstratie, ca nu este asa de mare cazna cum pare la prima vedere. Gandeste la primul tau avion si aminteste-ti prin ce ai trecut si cum a aratat dupa ce te-ai chinuit atata. Apoi aminteste-ti ce s-a intamplat la al doilea si la al 3-lea, s.a.m.d. Si in acest caz este la fel. Este greu la inceput, cu toate referintele si explicatiile in fata, dar dupa aceea, incet, incet vezi ca obtii ceva care este diferit si arata mult mai bine decat ce ai obtinut inainte.
Eu zic ca merita sa incerci sa lucrezi fete la 1/48. M-am uitat atent la figurinele 1/48 din diorama pe care o lucrezi acum. Arata bine, dar pot arata si mai bine cu un minim de efort. Ce am vazut eu acolo este nevoia de un contrast mai mare intre luminile si umbrele fetei, trecand prin culoarea de baza. Si asta se poate obtine foarte simplu. Pe parcurs, eu te-am intrebat, dar am observat ca erai concentrat pe alte detalii si nu am mai insistat.

Am pictat fete la 1/72, 1/35, 1/32(54mm) si mai mare. Cum figurinele scad in dimensiune cum lucrurile se simplifica din punct de vedere al detaliului si se complica putin din punct de vedere al accesului si a suprafetei de lucru. Dar dinamica culoare de baza, lumini si umbre poate fi rezolvata la orice scara cu efort minim.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Calin Ungureanu » Wed May 01, 2013 9:13 am

Voi vedeti pozele ?ca eu iar nu le vad. Nici de la birou nici de acasa.
M-am uitat la alte topice (diorama lui Bill) si acolo le vad :blink: .

"O figurina este privita in medie de la 40 de cm. La scara 1.35 este ca si cum ai privi un om de la 14m. Adica nu-i vezi cosurile de pe fata, firele de par, porii, etc Nici macar ochii nu (prea) se vad. Asta face ca in conditii reale sa arate mai bine decit marita intr-o fotografie in care se vad toate defectele "microscopice"
Spre exemplificare iata diferenta intre capatina vazuta de la o distanta normala, si dezastrul vazut de aproape si asta in conditiile in care vopsirea a fost facuta cu aerograful (!):"

Ai foarte mare dreptate Ovidiu. Eu tot propovaduiesc ideile astea, dar sunt multi care se incapataneaza sa faca ochi cu gene la 1/72.
Cat priveste Tan-ul folosit la ochi, are aceeasi explicatie. De la distanta, nu numai detaliile se estompeaza ci si culorile, mai ales cand e vorba de pete mici. Creierele noastre sunt educate din frageda pruncie sa STIE ca scoarta de copac e maro si frunzele verzi. Daca insa reusesti sa treci peste asta si sa anihilezi prejudecatile si te uiti la ochii unui om (ca sa ramanem la subiect)de la o distanta de Tz metri, nu poti spune daca are ochi albastrii sau caprui. Dar daca e neamt stii sigur ca-s albastrii si daca-i japonez, ca-s negrii.
La fel si cu albul. E preferabil sa-l dai cu un alb murdar pentru ca si in realitate, globul ocular e umbrit de pleoapa de sus si irigat de capilare. Daca il faci alb pur, o sa apara cu ochii beliti.
La icoanele bizantine pe care le pictez, nici nu se pune vreun alb pe clobul ocular, ci se lasa culoarea pielii (proplasma - primul strat mai inchis) si se da doar un blick de alb sub iris. Albul ala il pui in partea opusa celei in care vrei sa fie indreptata privirea.
Asta de care zic, este o pictura simbolistica, respectarea anatomiei nefiind deloc unul din scopurile sale. Totusi, creierul privitorului completeaza imaginea si daca-l intrebi dupa ce s-a uitat, daca avea albul ochilor, o sa-ti zica ca avea.
O sa pun o poza, care daca consideri ca este offtopic, poti sa o scoti.

Image

Imi place foarte mult cum ti-au iesit. S-ar putea sa fi tu foarte pretentios cu tine.
Apoi, avand in vedere ca tu folosesti figurine doar pentru a da viata unor diorame, ca ele vor fi deseori multe, eu zic ca nici nu e indicat sa le tratezi pe toate ca pe niste figurine de sine statatoare din metal sau altceva.
De fapt cel mai simplu e sa ne uitam iarasi la o poza cu un tanc si 5 oameni, marita pana arata ceva mai mare decat 1/35 (luand in calcul astfel si calitatea imaginii). Nu o sa vedem nici un ochi acolo. Toata diorama trebuie sa arate ca o pictura a scenei respective (numai ca tridimensionala).

am urmarit cu interes topicul si mi-a folosit foarte mult.
Multumesc Ovidiu ca l-ai inceput (cu curaj si modestie) si multumesc Zeno pentru sfaturile didactice pe care eu nu cred ca as fi fost in stare sa le sintetizez asa.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Bill » Wed May 01, 2013 9:14 am

Zeno wrote:
Bill wrote:
Serus,
Excelente explicatii. Si totusi fara o demnstratie "live" a lui marhaba tot nu ma voi incumeta sa incerc. Oricum la ce fete au figurinele 1/48 nu stiu daca merita atita cazna ;)
Zeno ai pictat fete atit de mici? tehnicile sunt similare?
Multumesc si spor,
Bill ;g;

Ai sa vezi pe viu, cand Ovidiu iti va face o demonstratie, ca nu este asa de mare cazna cum pare la prima vedere. Gandeste la primul tau avion si aminteste-ti prin ce ai trecut si cum a aratat dupa ce te-ai chinuit atata. Apoi aminteste-ti ce s-a intamplat la al doilea si la al 3-lea, s.a.m.d. Si in acest caz este la fel. Este greu la inceput, cu toate referintele si explicatiile in fata, dar dupa aceea, incet, incet vezi ca obtii ceva care este diferit si arata mult mai bine decat ce ai obtinut inainte.
Eu zic ca merita sa incerci sa lucrezi fete la 1/48. M-am uitat atent la figurinele 1/48 din diorama pe care o lucrezi acum. Arata bine, dar pot arata si mai bine cu un minim de efort. Ce am vazut eu acolo este nevoia de un contrast mai mare intre luminile si umbrele fetei, trecand prin culoarea de baza. Si asta se poate obtine foarte simplu. Pe parcurs, eu te-am intrebat, dar am observat ca erai concentrat pe alte detalii si nu am mai insistat.

Am pictat fete la 1/72, 1/35, 1/32(54mm) si mai mare. Cum figurinele scad in dimensiune cum lucrurile se simplifica din punct de vedere al detaliului si se complica putin din punct de vedere al accesului si a suprafetei de lucru. Dar dinamica culoare de baza, lumini si umbre poate fi rezolvata la orice scara cu efort minim.


Zeno,
Multumesc pentru raspuns. Nu am abandonat "makeover-ul" la fete doar l-am aminat fiind intr-o faza mai clorofilica ;)
Voi mai experimenta la ele cind vine vremea, adica inainte sa le fixez in diorama. Pina atunci mai am de regizat la vegetatie.
Spor,
Bill :side:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 9:14 am

Calin Ungureanu wrote:
Imi place foarte mult cum ti-au iesit


Asta ma incurajeaza

am urmarit cu interes topicul si mi-a folosit foarte mult.


si asta ma bucura.

Sunt sigur ca va mai folosi si altora. Pina una alta sunt cel mai cistigat pentru ca vopsirea figurinelor era un ghimpe care de mult il aveam in coasta. De fiecare data aspectul general era umbrit de "mutantii" pe care-i puneam linga un blindat sau intr-o diorama. Gindul ca nu stiu sa vopsesc figurinele m-a facut de multe ori sa nu incep o diorama sau alta. Nu ca acum as fi doctor, departe de mine , dar o data fenomenul inteles si pus in aplicare, doar experienta ma desparte de niste figurine vopsite asa cum mi-ar place.
Multumesc inca o data Zeno pentru rabdare si explicatii.

Topicul nu s-a incheiat , evident. Mai am de pus intrebari, mai am treaba de facut. Deocamdata nu pot lucra din motive de "plecare". Dar am sa revin imediat ce o sa pot la vopsirea figurinelor.

Invit pe toata lumea care doreste, sa posteze aici orice intrebari, vopsiri in progres, etc. E cea mai rapida metoda de invatare.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Purice Valentin » Wed May 01, 2013 9:15 am

sper sa va fiu de ajutor...

Vali. nu ajuta decit , eventual, daca gasesti filmulete cu vopsirea figurinelor 1/35. Cum spuneam , sunt tone de astfel de filme cu vopsirea figurinelor de 75-90-120mm, ceea ce nici nu m-au ajutat la nimic si nici nu fac subiectul discutiei (1/35 plastic)
Daca gasesti ceva pt scari mici 1/32, 35, 48, 72 si numai clipurile din care se intelege ceva.
Marhaba
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Purice Valentin » Wed May 01, 2013 9:15 am

nu e nici o problema mai incerc ;)
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Calin Ungureanu » Wed May 01, 2013 9:16 am

http://www.youtube.com/watch?v=8AmBmHAk ... re=related

Iaca ! Pe banda din dreapta o sa mai gasesti cateva filmulete. Vezi ca si asta e in mai multe serii.
Asta e o varianta simplificata.
Vei observa pe parcursul filmarii de ce e greu de facut tutoriale pe tema asta.
Pictezi pe milimetri, ca sa se vada ceva trebuie sa ai camera foarte aproape, fara sa stai in calea luminii, incercand in tot timpul asta sa nu-ti bagi carnaciorii in obiectiv.

Calea e asa zic eu (si au mai zis si altii):
O figurina din asta mai de doi lei (dragon sau italeri) cat costa ?! Vreo 2 lei. Daca vii la intalnirea modelistilor de sfarsit de an, te pricopsesti si pe gratis cu unele.
Strica si matale vreo 4 si invata pe ele. Fa cum poti si nu arata la nimeni pana nu-ti iese, sau din contra, fa si aratasa-ti zica unul mai vechi ce ai gresit.

Foarte important - dupa ce te deprinzi cu tehnicile, elibereaza-ti mintea (ca un Jedi inainte sa miste noptiera) si fa cum simti ca-i mai bine. O sa faci si dude dar o sa faci si bine. Incet incet, ajungi unde a ajuns Marhaba si o sa te simti implinit (stiu ca el e).
Daca nu pui mana n-ai cum sa te misti nici in sus nici in jos.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 9:17 am

Multumesc Ovidiu, Bill, Calin!!!

Greul il duce Ovidiu, el merita felicitarile pt. initiativa, tenacitate, perseverenta si curaj, pt. ca nu este deloc putin sa incepi pe viu un proiect ca acesta. Am avut si o sa mai avem noi niste "divergente" pe tema culorii lui nenea dracu', dar, din acest moment este numai o problema de timp. Momente de frustrare vor mai fi... oare cine scapa de ele?... dar eu sunt optimist.

Ovidiu, drumul abia incepe. Inceputul este promitator dar mai ai de parcurs cateva chestii. Am o rugaminte la tine: sa nu tragi nici o concluzie dupa ce termini o figurina. Incerca sa stai cat mai neutru posibil. Sa tragi concluzia dupa ce termini grupul de lucratori. Iti va trebui un numar de figurine lucrate ca sa poti sa-ti creezi o imagine.
O alta rugaminte. Pt. ca ai de-a face cu un grup, incearca sa-ti specializezi munca prin organizarea lucrului in subproiecte; ce vreau sa spun este: de ex. Subproiect 1: fata + tot ce este piele umana; Subproiect 2: uniforme+bocanci; Subproiect 3: Detalii: bretele, etc.
Inceraca sa lucrezi toate fetele la toate figurinele; apoi toate uniformele; apoi toate detaliile.
Sunt foarte multe avantaje daca faci asa. Nu le enumar ca le-ai detectat deja.
Spor la treaba si astept vesti.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Razvan Coman » Wed May 01, 2013 9:17 am

Salutari,

Am citit cu interes threadul si doresc sa va impartasesc cateva din lucrurile invatate "the hard way" in cei 3 ani de pictat miniaturi scala 28mm (1:48)

1. A se folosi vopsea pe baza de apa. Valejo si Citadel sunt de departe regii acestei zone
2. Undercoat negru sau alb direct peste plastic sau metal sau rasina> la rasina pot di necesar mai multe straturi in functie de gradul de absorbtie a apei. Undercoatul se face cu aerograf sau si mai sigur la pensula. Eu folosesc pensula si vopsea Citadel diluata.
3. pasii sunt Undercoat, basecoat (culoarea zonala de baza gen flesh pentru fata, verde pentru uniforma etc) si apoi se trece la iliminare si detalii
4. pentru vopsea pe baza de apa folositi wet pallete (nu imi vine alt cuvant). Eu am o tava pe care pun putina apa si hartie cerata. vopseaula o aplic pe hartia cerata din care absoarbe apa fara a imprastia pigment
5. incepeti cu detaliile de la adancime spre exterior. De exemplu in crevase wash-ul si tot asa.
6. folositi straturi foarte diluate (fara a rupe consistenta vopselei) si multa rabdare. o miniatura corect pictata la un standard decent are minim 8-10 ore de munca continua.

Cam atat.
User avatar
Razvan Coman
Gregalis
 
Posts: 11
Joined: Sat Feb 09, 2013 1:30 pm

PreviousNext

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron