Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 9:06 am

Am decis sa nu ma mai enervez inca o data azi, mai bine miine. Pina una alta am mai pregatit citeva pentru vopsire.

Image Image
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 9:07 am

Marhaba wrote:
Mladin Zeno wrote:
Sa nu te intimideze fata. Nu este dracu' asa de negru cum pare.


Intr-adevar nu este asa de negru cum pare, ci mult mai negru. Mai negru decit intunericul din curul unui negru.
Am inceput cu fata dar fara absolut nici un succes. Am citit ce-ai scris Zeno, am vazut pozele, am mai citit tone de lecturi suplimentare care zic aceleasi lucruri, am vazut tone de poze si tot degeaba. N-am gasit un filmulet unde sa vopseasca unul o figurina 1/35. Degeaba e plin de figurine de 90 si 120 mm ca nu-i totuna.
Fata figurinei are 2x3mm. Acolo sunt nas, ochi, pleoape, sprincene, frunte, barbie, nari, buze, pometi, rahat si iubire. Inghesuite in 2x3mm. Ce blend sa fac ca abia am loc sa trag o linie sub pometi. Vopsea W&N, pensule fine si rotunde si drepte, de la 0 la 10x0, degeaba.
Mai explica-mi o data:
ziceai ceva de un autoblend. Vopsesti pe ud. Ce inseamna asta? Adica aplici TOATE uleiurile (umbre, lumini, roseata, etc) fara sa astepti sa se usuce? Cit de diluate si cu ce le diluezi? Daca incerc un wash s-a dus in gura ma-sii albul ochilor.
Dupa prima incercare de blend deja suprafata fetei nu mai e mata ci aproape lucioasa. Orice ulei pus deasupra patineaza si lasa urme de pensula indiferent cit de fina e pensula.
Pe de alta parte daca imi trebuie o saptamina la o figurina, multumesc nu.
In rest am mai atenuat contrastul la "faldurile" uniformei, acum arata acceptabil.
Astept sa-mi mai treaca nervii si mai incerc.
Revin mai pe seara , probabil, cu ceva poze.

:laugh: Esti tare simpatic, dar, sa sti ca lucrarea avanseaza exact cum trebuie si ai sa vezi ca se face lumina si in curul unui negru. :laugh: Ai trecut prin toate fazele prin care trebuia sa treci si acum ce a mai ramas este sa perseverizi. Am incercat sa indulcesc putin faza asta, pe care o anticipam, avertizindu-te despre culoarea dracului, dar ai facut exact ce trebuie. Acum, la treaba, ce ne asteapta o armata de lucratori care sunt nerabdatori sa fie pictati.
Despre autoblend:
Sa recapitulam: ai depus un strat de culoarea pielii cu vopseaua acrilica. Acesta este stratul de baza. Ai lucrat ochii, din cate am inteles. Eu nu vad din fotografii aceasta faza. Ce am observat sunt sprancenele. Presupun ca ochii sunt gata.
Acum fii atent: iti alegi culoarea de umbre si depui pe obraji, o pata mica de marimea unor bujori in obrajori. Lucrezi numai cu varful pensulei. Nu apasa. Deasemenea sub nas, buza inferiora, linia parului, de o parte si de alta a nasului, baza ochilor (atentie la ochi) si in urechi.
Cu culoarea de baza a fetei acoperi cu grija ce a mai ramas din fata, fara sa atingi vopseaua de umbre. Acum, toata fata ta este acoperita de vopsea. Nu aplica multa vopsea - stratul de umbre si culoare de baza sa fie subtire si sa nu se atinga pe cat posibil. Daca sunt tangente este OK. Blendul il faci cu varful pensulei cu o miscare de sus in jos pe zona de demarcatie intre cele doua culori. Numai cu varful. Folosind numai varful ramai in control asupra marimii suprafetei. Este inghesuiala in zona, nu gluma, asa ca numai varful pensulei te ajuta. Restul pensulei te incurca si poate sa-ti distruga munca. Cand faci blend sterge pensula cat mai des. Dai de 2-3 ori si stergi. Nu spala, doar stergi. Dupa ce ai terminat, urmeaza sa aplici primele lumini: pe pometi, deasupra sprincenelor, pe nas, pe barbie si pe urechi. Pune putin ca este pe ud. Stratul pe care lucrezi este bine sa fie subtire. Pui un punct mic de vopsea si tot cu varful il lucrezi. Daca ai pus mai mult, nu te enerva. Adauga putin din culoarea de baza (tot un punct) si revii la tonul de dinaintea primelor lumini. Putin este cheia. Daca ai nevoie de mai mult mai adaugi. Ai aplicat primele lumini pe vopsea uda. Aici se produce autoblend. Primele lumini cu culoarea de baza vor difuza putin. A doua zi vei observa ca mai ai nevoie de lumini si vei aplica al 2-lea strat de lumini in acelasi loc unde ai dat primul. Am sa revin.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 9:07 am

Acum fii atent: iti alegi culoarea de umbre si depui pe obraji, o pata mica de marimea unor bujori in obrajori.

Cind spui asta te referi la vopsea in ULEI? Ce culoare sa-mi aleg pt umbre?
Cu culoarea de baza a fetei acoperi cu grija ce a mai ramas din fata, fara sa atingi vopseaua de umbre

Nu inteleg despre ce vopsea e vorba la culoarea de baza. Daca e vorba de uleiuri atunci cum fac eu culoarea de baza din uleiuri? Care-i culoarea aia sau ce trebuie sa amestec? Daca e vorba de acrilice , astea se usuca instant si nu mai apuc sa fac nimic.
RECAPITULEZ:
Presupun ca e vorba de uleiuri , pt ca asa cum am spus, in cazul in care e vorba de acrilice, cade toata discutia avind in vedere timpul de uscare instantaneu.
- nu stiu ce culoare sa aleg pt umbra (raw, umber, burnt umber, combinatii, etc?)
- nu stiu cum obtin culoarea de baza a fetei din uleiuri
- vopseaua se aplica nediluata (din tub direct cum ar veni) sau se dilueaza (cu ce si cit?)
- mi-e greu sa apreciez cit de subtire trebuie sa fie stratul de vopsea pe care trebuie sa-l aplic. Daca e foarte subtire nu vad cum ar mai face vreun autoblend , iar pina a doua zi e uscat.
- ma indoiesc ca voi reusi vreodata sa fac asa ceva, dar am sa incerc. De ex. intre par (breton) si sprincene este o distanta de max 1,5mm. Unde palaria mea o sa dau eu si o umbra si o culoare de baza si apoi sa fac blend? Si apoi vreo citeva lumini. Nu stiu.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 9:08 am

Marhaba wrote:
Acum fii atent: iti alegi culoarea de umbre si depui pe obraji, o pata mica de marimea unor bujori in obrajori.

Cind spui asta te referi la vopsea in ULEI? Ce culoare sa-mi aleg pt umbre?
Cu culoarea de baza a fetei acoperi cu grija ce a mai ramas din fata, fara sa atingi vopseaua de umbre

Nu inteleg despre ce vopsea e vorba la culoarea de baza. Daca e vorba de uleiuri atunci cum fac eu culoarea de baza din uleiuri? Care-i culoarea aia sau ce trebuie sa amestec? Daca e vorba de acrilice , astea se usuca instant si nu mai apuc sa fac nimic.

OK, am inteles. Discutam numai despre vopsele de ulei. Fata va avea trei tonuri ale culorii pielii, s.a.: culoarea de baza, umbra si lumina.
Cum obtii cu vopsele de ulei culoarea de baza, sau culoarea pielii: Pe o paleta pui din tub o cantitate echivalenta cu o boaba de mazare sau mai mult, urmatoarele culori:
white, burnt sienna, red (cadmium), yellow (cadmium) si yellow ochre. Culoarea principala a pielii este data de amestecul dintre alb si burnt sienna la care adaugi putin red, yellow (cadmium) si f. putin yellow ochre. Amestecul nu este stiinta exacta, asa ca experimenteza putin sa vezi ce ton iti place mai mult. Acest amestec, care va avea consistenta untului topit sau un lapte mai gros, o vom numi culoarea de baza.
Umbra este burnt sienna.
Lumina este: alb adaugat pe ud (pe figurina) acolo unde este nevoie.

- vopseaua se aplica nediluata (din tub direct cum ar veni) sau se dilueaza (cu ce si cit?)

Daca vopseaua direct din tub are consistenta untului topit, nu trebuie s-o diluezi. Daca este mai groasa adaugi terpentina sau airbrush thinner pt. emailuri sau orice alt solvent care merge cu vopsea de ulei. Incearca sa mentii consistenta vopselei in timpul vopsirii (daca este nevoie sa adugi terpentina, ea se va evapora dupa un timp si vopseaua se ingroasa - adaugi putin diluant s-o subtiezi din nou)

- mi-e greu sa apreciez cit de subtire trebuie sa fie stratul de vopsea pe care trebuie sa-l aplic. Daca e foarte subtire nu vad cum ar mai face vreun autoblend , iar pina a doua zi e uscat.

Uleiurile nu au un grad foarte mare de acoperire. Daca prin stratul de ulei se vede stratul de vopsea acrilica dar isi modifica nuanta ai un strat subtire. (este ca un filtru cu care tu esti obisnuit). Daca mai adaugi vopsea de ulei pe suprafata, nuanta de culoare se va apropia de culoarea amestecului vopselei de ulei. Poate in felul acesta poti sa "simti" grosimea stratului de ulei depus.
Un strat subtire de ulei va face autoblend si nu se usuca asa de repede. Iar daca, chiar se usuca un pic si depune rezistenta la blend se poate reactiva simplu prin adaugarea a foarte putin diluant in zona.

- ma indoiesc ca voi reusi vreodata sa fac asa ceva, dar am sa incerc. De ex. intre par (breton) si sprincene este o distanta de max 1,5mm. Unde palaria mea o sa dau eu si o umbra si o culoare de baza si apoi sa fac blend? Si apoi vreo citeva lumini. Nu stiu.

Sa nu te indoiesti niciodata. O vei face, si o vei face in stil mare.
Hai sa ne gandim putin. Umbra ta, care este burnt sienna, cat poate sa fie de mare? Cat pe obraji? de loc. Va fi o linie subtire la baza parului, aplicata pe muchia formata de par si frunte. Este o subliniere a acelei linii. Nu este o dunga pe frunte cu vopsea de ulei. Apoi aplici pe 1.5 mm latime, cat are fruntea, un strat subtire din culoarea de baza in asa fel incat sa nu acoperi acea linie. Acum incepi blendul. Cu varful pensulei, si numai cu varful pensulei incepi sa "impingi" printr-o miscare de dute-vino putina vopsea de baza in muchia parului pe care ai subliniat-o cu burnt sienna. Usor, foarte usor. Abia atingi. Din cateva miscari ai reusit blendul.
Apoi, la mijlocul distantei intre linia parului si spranceana stanga pui un punct de vopsea alba de marimea unui punct (ca semn de punctuatie) si-l blend in vopseaua de baza.

Daca totul luceste este normal. Nu panica. Cand se usuca isi schimba textura; devine mai mat. Daca si dupa uscare este inca lucios, aplici lac in color mat si ai rezolvat problema.
Ca sa conservi amestecul de ulei de pe paleta sa-l poti folosi cateva zile, acopera paleta cu o folie de plastic si pune-o in frigider (nu folia, paleta).

Inca o data, Ovidiu. Dracu' nu-i asa de negru cum pare. Ai sa vezi. Ai facut o treaba foarte buna, pana acum.
Astept vesti si spor la treaba
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 9:08 am

Pentru a amina putin deznodamintul (care sper ca nu va fi prea trist) si totusi sa para ca lucrez ceva, am hotarit sa fac o (noua) recapitulare a sculelor si materialelor pe care le folosesc in prezenta lucrare. Deci:

Vopsea acrilica Revell (pe baza de apa)- pt pensula si Tamiya(pe baza de alcool) - pt aerograf, uleiuri W&N

Image


Solutie de mascare (maschez fetele si miinile ca sa pot vopsi totul din aerograf) si lac mat Valejo (acrilic)

Image


Solventi pentru uleiuri (pina acum i-am folosit doar la curatat pensula)- ulei de in, benzina de bricheta, esenta de terebentina. Inclin sa cred ca uleiul de in protejeaza mai bine firele din pensula. Benzina si esenta de terebentina ataca emailurile, deci atentie. Terebentina (romaneasca) pute de-ti muta falcile, tie, familiei si vecinilor. Mig Production (si probabil nu numai) au ceva terebentina care nu miroase aproape deloc.

Image


Palete pt vopsea - normale, capac de carton de la cutia de brinza topita, capace de lapte

Image


Pensule - deocamdata cea mai scumpa costa vreo 5 lei. Nu spun numere, ca nu se potrivesc de la un producator la altul (ca si incaltamintea si cirligele de pescuit)

Image


Chestii de sters - cirpa, servetel, betisoare de urechi (bune de la Daiso ca au un capat ascutit) si ceva betisoare utilizate in stomatologie si la care am uitat cum le zice.

Image


Branule - cred ca se cheama si sunt un fel de ace de seringa mai groase, mai lungi si mai rigide, numai bune de fixat figurinele de plastic in ele. Costa 1 leu si ceva bucata.

Image


Inca una pt impresie artistica, dar fara legatura cu dezordinea obisnuita.

Image



Acestea fiind spuse si toate conditiile fiind indeplinite, nu mai trebuie decit sa ma apuc de lucru.

Image
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby alexie » Wed May 01, 2013 9:09 am

Image[/center] ;)

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Razvan Patrascu » Wed May 01, 2013 9:09 am

Trebuie sa-mi cumpar neaparat manusi.Acum inteleg de ce tu poti sa pictezi globii oculari si eu nu. :laugh:
Este mai bine sa-ti tii gura inchisa si sa dai impresia ca esti prost decat sa o deschizi si sa indepartezi orice indoiala.— Mark Twain
User avatar
Razvan Patrascu
Signifer
 
Posts: 87
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:59 pm

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 9:10 am

In loc sa rideti de mine, ar trebui sa incercati si voi. Asa ar fi sanse mai mari ca macar unul sa termine de vopsit figurina. :)
Inainte de a incepe sa urmez sfaturile lui Zeno, citeva considerente generale:
- O sa incerc pentru inceput pe o alta figurina care nu are montata sapca. Asta ar trebui sa-mi usureze munca.
- Culorile care le vedeti in poze, asa cum am mai spus, depind de lumina, fotografie, lampa, monitor, etc deci nu trebuie luate ca referinta exacta
- O figurina este privita in medie de la 40 de cm. La scara 1.35 este ca si cum ai privi un om de la 14m. Adica nu-i vezi cosurile de pe fata, firele de par, porii, etc Nici macar ochii nu (prea) se vad. Asta face ca in conditii reale sa arate mai bine decit marita intr-o fotografie in care se vad toate defectele "microscopice"
Spre exemplificare iata diferenta intre capatina vazuta de la o distanta normala, si dezastrul vazut de aproape si asta in conditiile in care vopsirea a fost facuta cu aerograful (!):
Image Image


Sigur asta si avind in vedere ca aceste figurine din plastic nu se compara calitativ cu cele din rasina , d-apoi cu cele metalice.
Deci:
- am vopsit globii oculari cu DECK TAN (Tamiya xf-55, un fel de alb murdar). Nu cred ca am inteles pina la urma de ce nu se vopsesc chiar in alb? Ochiul drept are globul ocular cam naspa definit, avind in vedere calitatea indoielnica a turnarii figurinei. Dar asta sa fie marea problema.
- am vopsit pupilele cu Leather brown - Revell 84. Acuma sigur ca am pus un fel de punct. Diferenta intre punct si linie (cum spuneai) la scara asta, necesita microscop.
- am vopsit sprincenele cu negru mat Revell 08. (o fi bine?) - nu prea egale, dar probabil ca nici in realitate nu-s. Ce-i sigur e ca John nu a trecut de mult pe la pensat.
Image


M-am mai lamurit o data in plus ca principiul "sa nu crezi ceea ce vezi" se aplica cu virf si-ndesat: ce se vede in fotografie e cu totul altceva decit ce se vede cu ochiul liber chiar uitindu-te de la 15 cm de fata figurinei.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 9:11 am

Am aliniat frumos culorile cerute de Zeno si le-am facut si poze.
Image

Separat am incercat sa "produc culoarea de baza"

Image Image Image


Nu va prea puteti lua dupa poze. Culoarea de baza a iesit un fel de roz mai inchis. Cam prea inchis mi-am spus, dar s-a dovedit pina la urma ca a fost foarte bine ca a fost mai inchis initial.

De-aici incolo AGONIE SI EXTAZ:

Am trecut la trasarea umbrelor. Aici recunosc ca le-am trasat cam aiurea si este una dintre chestiile la care va trebui sa exersez. Dupa ce-am vazut cum arata, era sa ma apuce pandaliile. Din nou.

Image Image Image


Am adaugat apoi culoarea de baza, durind un secol sa inconjor petele de umbra.

Image Image Image


Parca incepea sa se schimbe treaba, iar dupa ce am inceput sa "blenduiesc" am fost din ce in ce mai incintat. Apoi am aplicat si o usoara lumina alba.

Image Image

Poate ca nu pare mare lucru, dar pentru mine va asigur ca e. E prima figurina "cu fata umana" pentru mine.
Cel mai important in toata afacerea a fost ca am priceput (in sfirsit) fenomenul. Greseala de baza pe care o faceam este ca prin blend incercam sa imprastii o vopsea pe o suprafata uscata. Cind de fapt este vorba de amestecarea a doua vopsele in zona de contact. La ud, asa cum bine spuneai Zeno. Si dintr-o data am constatat ca e loc destul. Miscarea pensulei este de fapt mai mult o tamponare cu virful pensulei.
Cred ca asta a fost cel mai greu. De-acum totul sta in exercitiu si desigur pensule si figurine de calitate.
Deci agonie si extaz, cum spuneam. Multumesc Zeno pentru sfaturi. (pe care le astept in continuare).

Acum sunt in stadiul in care incepe sa arate "a om". In continuare ma joc cu luminile , mai punind cite-un punct ici colo. Intrebarea mea e urmatoarea:
stratul de ulei NU e foarte subtire (asta cred ca va fi pe masura ce voi capata experienta), lucru care cred ca ajuta incepator fiind si fiind necesare inca un milion de retusuri. Acuma miine cind voi mai aplica un strat de lumini, voi mai reusi sa blenduiesc? Sa bag figurina in frigider sa mai incetineasca uscarea? daca se usuca in asa fel incit nu (prea) mai merge blendul, ce ma sfatuiesti?
1- sa pun un pic de solvent (ceea ce ma cam sperie)
sau 2 - sa pun in continuare puncte de strat de baza in jurul luminilor pe care vreau sa le pun ca sa ajute blendul?
Sper ca intelegi ce vreau sa zic desi sunt oarecum incoerent.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 9:12 am

Parca incepe sa se faca lumina...
Felicitari Ovidiu!!! O treaba facuta foarte bine!

Mai intai sa-ti raspund la intrebari.
- am vopsit globii oculari cu DECK TAN (Tamiya xf-55, un fel de alb murdar). Nu cred ca am inteles pina la urma de ce nu se vopsesc chiar in alb?

Daca privesti ochiul uman, ai sa observi ca albul ochiului nu este alb. Daca folosesti alb curat sa vopsesti globul ocular, ochiul va iesi asa de tare in evidenta, ca va crea efectul de ochi bulbucat, lucru care nu-l dorim. Se poate folosi o culoare acrilica tan deschis. Cum foarte bine ai observat, fata la 1/35 apare ca o fata normala la 14mm. Ce nuanta de alb au ochii unui om, vazuti de la 14m? Acesta este motivul pt. care nu folosim alb curat pt. vopsirea ochiului.

Acuma miine cind voi mai aplica un strat de lumini, voi mai reusi sa blenduiesc? Sa bag figurina in frigider sa mai incetineasca uscarea? daca se usuca in asa fel incit nu (prea) mai merge blendul, ce ma sfatuiesti?

Vei reusi, fara probleme. Vopseaua de ulei se usuca in cateva zile. Poate dupa 3-4 zile vei avea probleme sa blenduiesti. Nu trebuie sa bagi figurina in frigider. E bine sa bagi paleta in frigider, ca ai o armata de lucratori de vopsit. Eventual, daca vrei sa fluidizezi pitin zona in care lucrezi, poti adauga un punct doua din culoarea de baza. Nu va fi nevoie de activare cu diluant.

Acum, Ovidiu, avem o treaba foarte importanta de facut. Trebuie sa "inchidem" ochii lui nenea. Dupa cum observi, ochii sunt holbati si vrem sa-i facem deschisi, normal. Asta se rezolva foarte simplu, prin sublinierea pleopei superiore. Cu o pensula cu varf foarte bun, tragi o linie subtire de la baza nasului, pana la coada ochiului, in asa fel inchit sa se suprapuna f. putin peste punctul care formeaza irisul. Ia o oglinda si uitate la ochii tai si vei observa exact pe unde trebuie sa treaca aceasta linie. Dupa ce tragi aceste doua linii ai sa observi o schimbare dramatica a intregii fete. Poti folosi burnt sienna de ulei sau acrilic, nu conteaza. Eu recomand vopsea de ulei ca este mai difuza si in ton cu culoarea fetei. Sa fie subtire, Ovidiu.

Acum despre lumini.
Aplici lumini pe: nas, cele doua nari, pometii obrajilor, varful barbiei, marginea urechilor si doua mini lumini deasupra sprancenelor, cam la jumatatea distantei dintre linia parului si sprincene (au iesit foarte bine). Aplici foarte putin mai intai, cate un punct si il lucrezi. Daca mai este nevoie, adaugi inca un punct. Putin este cheia.

Ovidiu, ai lucrat excelent!!!
Spor la treaba si astept vesti.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

PreviousNext

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron