Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 8:59 am

Am mai deschis un topic despre vopsirea figurinelor, de data asta cele 1/35 din plastic, "ceea ce ne doare" pe multi. Celalalt topic despre vopsirea figurinelor este oarecum pt avansati sau pt cei care sunt axati pe figurine .
Sa intru in subiect:
- montat, debavurat, chituit (figurina despre care vorbesc e montata inclusiv capatina; e bine in general de vopsit capul separat?)
- vopsit cu acrilic tamiya mat,aerograf, totul (uniforma, piele (miini), cap )
- lumini si umbre la uniforma atit cit se poate din aerograf (tot tamiya acrilic)
- vopsit acrilic accesorii (nasturi, bretele, centuri, bocanci, etc), pensula
- apoi incepe tratamentul cu uleiuri.
Primele intrebari ar fi urmatoarele:
1 - e buna ordinea?
2 - parul cum ziceti sa-l vopsesc sa arate a par?
2b - se vopsesc ochii (alb +pupile), gene, sprincene?
3 - uleiurile se aplica pe suprafata mata asa cum a rezultat ea dupa vopsirea cu acrilice sau suprafata trebuie satinata, sau facuta lucioasa?
4- aceste uleiuri cum le aplic - pun un punct de culoare si apoi blend? Ce fel de pensula pt blend, lata, rotunda, sintetica, par natural, ce numar?
4 - ca sa stiu cu ce fel de combinatii de uleiuri fac lumini si umbre la uniforma , trebuie sa fiu pictor, sau sunt niste reguli (de ex la uniforme olive-drab americane)

Despre fete si piele intreb mai tirziu. Asta daca reusesc sa ajung pina acolo.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Razvan Patrascu » Wed May 01, 2013 9:00 am

O sa urmaresc cu atentie marita acest topic.
Este mai bine sa-ti tii gura inchisa si sa dai impresia ca esti prost decat sa o deschizi si sa indepartezi orice indoiala.— Mark Twain
User avatar
Razvan Patrascu
Signifer
 
Posts: 87
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:59 pm

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Purice Valentin » Wed May 01, 2013 9:00 am

tare de tot....abia asteptam acest topic B)
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 9:01 am

Marhaba wrote:
Am mai deschis un topic despre vopsirea figurinelor, de data asta cele 1/35 din plastic, "ceea ce ne doare" pe multi. Celalalt topic despre vopsirea figurinelor este oarecum pt avansati sau pt cei care sunt axati pe figurine .
Sa intru in subiect:
- montat, debavurat, chituit (figurina despre care vorbesc e montata inclusiv capatina; e bine in general de vopsit capul separat?)
- vopsit cu acrilic tamiya mat,aerograf, totul (uniforma, piele (miini), cap )
- lumini si umbre la uniforma atit cit se poate din aerograf (tot tamiya acrilic)
- vopsit acrilic accesorii (nasturi, bretele, centuri, bocanci, etc), pensula
- apoi incepe tratamentul cu uleiuri.
Primele intrebari ar fi urmatoarele:
1 - e buna ordinea?
2 - parul cum ziceti sa-l vopsesc sa arate a par?
2b - se vopsesc ochii (alb +pupile), gene, sprincene?
3 - uleiurile se aplica pe suprafata mata asa cum a rezultat ea dupa vopsirea cu acrilice sau suprafata trebuie satinata, sau facuta lucioasa?
4- aceste uleiuri cum le aplic - pun un punct de culoare si apoi blend? Ce fel de pensula pt blend, lata, rotunda, sintetica, par natural, ce numar?
4 - ca sa stiu cu ce fel de combinatii de uleiuri fac lumini si umbre la uniforma , trebuie sa fiu pictor, sau sunt niste reguli (de ex la uniforme olive-drab americane)

Despre fete si piele intreb mai tirziu. Asta daca reusesc sa ajung pina acolo.


Am sa incerc sa-ti raspund la cateva dintre intrebari.

- montat, debavurat, chituit (figurina despre care vorbesc e montata inclusiv capatina; e bine in general de vopsit capul separat?)

Aici ordinea este buna, cu o mica paranteza. Dupa ce ai chituit si chitul s-a uscat, aplica un strat de grund. Acest strat de grund are doua roluri:
1. Pregateste figurina pt. vopsire, mai ales daca stratul de baza va fi aplicat cu vopsea acrilica;
2. Se aplica, ca o proba de control pt. zonele chituite. Grundul va scoate imediat in evidenta unde mai trebuie chituit. Operatia de grunduire se repeta, dupa reparatie.

- vopsit cu acrilic tamiya mat,aerograf, totul (uniforma, piele (miini), cap )
- lumini si umbre la uniforma atit cit se poate din aerograf (tot tamiya acrilic)

Asta depinde de mai multe lucruri. Exista o tehnica care sugereaza acoperirea intregii figurine cu un strat subtire de vopsea acrilica neagra, aplicata cu aerograful, ca un strat de baza. Asta peste stratul subtire de grund. Cateodata asta este prea mult si riscam sa acoperim detalii. Controlul stratului depus este critic.
Pe de alta parte, daca figurina are o singura schema de vopsire pt. uniforma (mai putin bocancii sau cizmele) se poate aplica, de preferat cu aerograful, culoarea de baza a uniformei pe intreaga figurina (peste stratul de grund si fara stratul de vopsea neagra). Daca figurina are o schema de vopsire mai complexa atunci va trebui mascata zona care nu vrem s-o acoperim. Intr-un final dramatic, totul se poate rezolva din pensula, urmarind schema de vopsire. Aplicarea cu aerograful da un strat mai fin si uniform care ne ajuta mai tarziu cand vom aplica vopseaua de ulei sau celelalte straturi de vopsea acrilica (depinde ce mediu ne alegem sa terminam figurina).
Da, se poate incerca lumini si umbre din aerograf.

- vopsit acrilic accesorii (nasturi, bretele, centuri, bocanci, etc), pensula
Da. Face parte din aplicarea stratului de baza impreuna cu aplicare culorii pielii pe maini si pe fata. Foarte important

- apoi incepe tratamentul cu uleiuri.
Da, daca vopseau de ulei este mediul de lucru. Poate sa fie si alte medii.

Pt. ca in aceasta faza am terminat startul de baza, eu incep vopsirea cu fata.

Intrebarile tale, Ovidiu sunt multe si complexe. Merita sa fie tratate in detaliu pe exemple. Asa cum scriam in celalalt topic despre vopsirea figurinelor, ma gandeam sa incep o tentativa de a prezenta lucrul la figurine 1/35 WWII, din plastic, dar am nevoie de ajutorul vostru.
In primul rand am nevoie de schemele de vopsire tipice pt. uniformele germane, americane, britanice. Daca ma puteti ajuta cu vopsele acrilice Vallejo si/sau Tamyia pe cod de culoare. Asta ma va ajuta sa ma pot pregati pt. faza de vopsire. Stocul meu de acrilice este aproape zero. Intre timp eu pot incepe faza de pregatire a figurinelor pt. vopsire.
Am mai spus-o. Figurinele WW2 nu sunt punctul meu tare, asa ca nu va asteptati sa vedeti figurine ca in ilustratiile lui RV.
Pe de alta parte, am o mare rugaminte la voi. Rugamintea mea este sa participati activ la ce vedeti. Daca nu am feedback, nu stiu in ce directie merg. Asa ca voi conta pe voi. Nu pot promite nimic in ceea ce priveste viteza cu care se va derula topicul; singurul lucru care-l promit este ca daca vom incepe ceva impreuna, il vom termina impreuna. Daca aveti idei, solutii, experiente de impartasit,etc., va rog, fara ezitare s-o face-ti.
Va rog sa nu va inchipuiti nici macar intrun moment salbatic al imaginatiei ca vreau sa monopolizez discutia, sa fiu in centrul atentiei sau mai stiu eu ce. Va fi un topic la care sunteti invitati toti sa participati activ.
Toate astea, numai daca sunteti de acord.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 9:02 am

OK, am retinut cu chitul, grundul si vopseaua neagra.
Acuma "pe teren" situatia e un pic altfel:
- figurina e care e si cum e, a fost montata cu destul mult timp in urma, vopsita si rasvopsita cu bai de lichid de frina intercalate
Laitmotivul intregii afaceri este ca sunt oarecum presat de timp. Deci trebuie sa ma descurc de data asta cum pot si cu ce am la indemina, nefiind timp de comandat si cumparat materiale etc.
Asa ca neavind grund, am vopsit-o direct in culoarea de baza (aerograf, 3 straturi subtirele). Cum spuneam Tamiya acrilic, dupa parerea mea cea mai buna vopsea acrilica pt aerograf.
Am vopsit figurina cu culoarea JA GREEN (Tamiya XF-13).
Alta precizare:
Nu vreau sa cad in capcana discutiilor nesfirsite care culoare / nuanta / vopsea este cea mai corecta, pt. simplul fapt ca mi se pare pierdere de vreme. Atita timp cit sunt tot atitea nuante de Kaki sau Olive drab sau Green , citi producatori de vopsele sunt (si evident ca fiecare zice ca al lui e cea corecta), mi se pare neinteresant sa ma cramponez de acest detaliu.
Image

Avind ca referinta serialul M*A*S*H* (?!) mi s-a parut ca nuanta potrivita este data de culoarea tamiyota JA GREEN (Tamiya xf13)combinata cu FIELD GREY (Tamiya xf65) pentru zonele mai luminoase.
Image

Asa cum spuneam, 3 straturi subtiri cu timp de uscare suficient intre ele. Vopseaua adera perfect chiar fara sa degresezi plasticul (bineinteles daca te-ai spalat pe miini intre mincatul slaninii si lucrul la figurina).
Apoi cu FIELD GREY (Tamiya xf-65) din aerograf, cu presiune mica si aerograful inclinat (aproape paralel cu figurina), in asa fel incit vopseaua sa prinda doar pe cutele ridicate ale uniformei sau zonele mai roase (turul pantalonilor, genunchi). Nu stiu in ce masura se vede in poze, dar in realitate se vede o diferenta subtila intre zone ceea ce da volum imediat figurinei.
Apoi la pensula xf-1 FLAT BLACK pe bocanci si FLESH mat de la Revell pe pielea miinilor si fetei / gitului. De asemenea vopseaua acrilica revell mi se pare excelenta pentru pensula.
Momentan figurina arata ca mai jos. Voi trece la vopsirea detaliilor.

Image Image Image


Image Image


Sigur ca in functie de lumina din fotografii, culorile monitoarelor, etc etc culorile aplicate pot aparea intr-unfel sau altul.
Ramin in vigoare intrebarile de mai jos:
- parul cum ziceti sa-l vopsesc sa arate a par?
- se vopsesc ochii (alb +pupile), gene, sprincene?
- uleiurile se aplica pe suprafata mata asa cum a rezultat ea dupa vopsirea cu acrilice sau suprafata trebuie satinata, sau facuta lucioasa?
- aceste uleiuri cum le aplic - pun un punct de culoare si apoi blend? Ce fel de pensula pt blend, lata, rotunda, sintetica, par natural, ce numar?
- ca sa stiu cu ce fel de combinatii de uleiuri fac lumini si umbre la uniforma , trebuie sa fiu pictor, sau sunt niste reguli
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 9:02 am

Acum am inteles in ce situatie esti. Am crezut ca vorbesti in general. Scuze.

- parul cum ziceti sa-l vopsesc sa arate a par?

Asa cum arata acum, mi se pare ca este OK. Daca aplici un drybrush foarte discret din culoarea de pe varful capului, eu zic ca va arata OK. Foarte putin; sa nu alterezi culoarea de baza.

- se vopsesc ochii (alb +pupile), gene, sprincene?

Pt. vopsirea fetei, incepi cu ochii. Nu folosi alb. Foloseste o nuanta mai deschisa a culorii fetei. Adauga alb la culoarea de baza. Pupilele in dreptul colturilor gurii. Nu sublinia sub ochi. Va fi doar diferenta de nuanta dintre albul ochiului si culoarea fetei. Subliniaza pleoapa superioara cu o linie subtire (culoare maronie inchisa). Fi atent la forma ochiului - sa nu-l inchizi sau deschizi prea mult. Apoi cu aceeasi culoare trasezi sprancenele. Nu prea grase. Putin mai gros decat linia ochiului, trasata anterior.

- uleiurile se aplica pe suprafata mata asa cum a rezultat ea dupa vopsirea cu acrilice sau suprafata trebuie satinata, sau facuta lucioasa?

Da. Se aplica pe suprafata mata asa cum a rezultat dupa vopsirea cu acrilice.

- aceste uleiuri cum le aplic - pun un punct de culoare si apoi blend? Ce fel de pensula pt blend, lata, rotunda, sintetica, par natural, ce numar?

Eu folosesc pensula rotunda 000, cu un varf foarte bun. Nu pui puncte, aplici vopseaua de ulei ca orice vopsea, pe zona dorita, alaturi de tonul mai deschis sau mai inchis. Cele doua tonuri, cauta sa nu se atinga sau sa atinga foarte putin. Blendul are loc pe linia de demarcatie intre cele doua tonuri.

- ca sa stiu cu ce fel de combinatii de uleiuri fac lumini si umbre la uniforma , trebuie sa fiu pictor, sau sunt niste reguli.

Nu trebuie sa fi pictor doar sa ai niste referinte, cum ar fi roata culorilor care iti da combinatiile de culori de baza. In rest este experimentare.

Continua sa ne ti la curent si daca pot am sa te ajut. Scuze pt. confuzia initiala. La loc comanda.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 9:03 am

Zeno wrote:
- aceste uleiuri cum le aplic - pun un punct de culoare si apoi blend? Ce fel de pensula pt blend, lata, rotunda, sintetica, par natural, ce numar?

Eu folosesc pensula rotunda 000, cu un varf foarte bun. Nu pui puncte, aplici vopseaua de ulei ca orice vopsea, pe zona dorita, alaturi de tonul mai deschis sau mai inchis. Cele doua tonuri, cauta sa nu se atinga sau sa atinga foarte putin. Blendul are loc pe linia de demarcatie intre cele doua tonuri.


O mica completare: Pensula care o folosesc are par natural.
Ovidiu, nu vreau sa creez confuzie, dar poti incerca sa termini aceasta figurina numai cu acrilice, mai ales ca-i graba mare. Din cate observ, esti foarte familiar cu acrilicele si ai stabilite deja culorile. Ai folosit XF13 ca prima culoare si ai deschis-o cu XF65. Se vede deja foarte bine diferenta de tonuri. Practic culoarea se baza este XF13+XF65 iar prima umbrire este XF13.
Poti merge in felul urmator:
Culore de baza (XF13+XF65)+ sand: prima lumina
Culore de baza (XF13+XF65)+ sand+ more sand: a 2a lumina

XF13+brown: prima umbra
Brown: ultima umbra - daca este nevoie - parerea mea este ca nu este nevoie, dar poti verifica.

Lucreaza cu pensula pe ud. Nu astepta ca prima lumina sa se usuce ca sa aplici adoua. Pregateste vopseaua mai intai si le dai succesiv cu o mica zona de suprapunere. La acrilicele nu ai blend ca la uleiuri ci doar suprapuneri partiale, transparente de culoare.
Inca o data, nu vreau sa creez confuzie, dar poti face si asa cum am descris mai sus.
Astept vesti.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 9:04 am

Multam Zeno, pt sfaturi.
Vestile sunt asa si asa.
Adica am incercat varianta cu acrilice. Este exclus sa-mi iasa ceva in sensul asta. Teoretic, merge dar practic acrilicele se usuca mult prea repede, figurina este mult prea mica, control aproape inexistent si priceperea mult prea redusa. Asa ca dupa citeva incercari am zis pas.
Am trecut la uleiuri.
Deocamdata nu arata prea bine nici asa, dar incep sa ma acomodez cu vopseaua, pensulele, blendul, etc. Experimentez in continuare. Contrastul e cam mare si blendul cam din topor. Oricum in realitate nu arata chiar asa de rau ca in poze :)
Sunt sigur ca la uniforma o s-o scot la capat in cele din urma. E mai simplu ca am cute si adincituri.
Cu fata insa cred ca va fi complicat. Nu mai vorbesc la miini ca habar n-am ce sa le fac.
Dar voi insista.

Image Image
Image Image
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 9:05 am

Marhaba wrote:
Multam Zeno, pt sfaturi.
Vestile sunt asa si asa.
Adica am incercat varianta cu acrilice. Este exclus sa-mi iasa ceva in sensul asta. Teoretic, merge dar practic acrilicele se usuca mult prea repede, figurina este mult prea mica, control aproape inexistent si priceperea mult prea redusa. Asa ca dupa citeva incercari am zis pas.
Am trecut la uleiuri.
Deocamdata nu arata prea bine nici asa, dar incep sa ma acomodez cu vopseaua, pensulele, blendul, etc. Experimentez in continuare. Contrastul e cam mare si blendul cam din topor. Oricum in realitate nu arata chiar asa de rau ca in poze :)
Sunt sigur ca la uniforma o s-o scot la capat in cele din urma. E mai simplu ca am cute si adincituri.
Cu fata insa cred ca va fi complicat. Nu mai vorbesc la miini ca habar n-am ce sa le fac.
Dar voi insista.

Image Image
Image Image

Excelent Ovidiu!!! Vesti foarte bune, din cate vad.
Uniforma:
Ai obtinut pe uniforma tot ce trebuia sa obtii. La ce trebuie sa fi atent acum sunt doar chestii de finete. Fa blendul prin impungere cu pensula. Miscare de sus in jos, cum ai bate usor cu degetul in masa. Usor si numai cu varful pensulei si din cand in cand stergi pensula de o carpa sau de un prosop de hartie. Nu trebuie s-o speli. Doar o stergi. Ai un fold, sub omoplatul stang in care s-a adunat prea multa vopsea inchisa. Trebuie sa-l rezolvi. In rest este foarte bine. Din cate vad ai nevoie de blend in cute. Dar nu forte mult. Luminile arata bine. Sa nu fi dezamagit daca maine culorile, intr-o anumita masura se uniformizeaza - mai ales luminile (autoblend, daca mai retii din cele ce am spus in topicul de vopsire a figurinelor).
Fata si mainile:
Nu va fi deloc greu. Ai sa vezi. Inainte de a incepe sa lucrezi fata si mainile, deschide te rog, topicul de vopsire a figurinelor si du-te undeva la inceput, unde am lucrat o fata la 1/35. Ai acolo step-by-step ce trebuie sa faci si unde, pe fata trebuie sa aplici vopseaua. La maini la fel (maini pe arma). Nu am facut maiini la 1/35 dar principiul este la fel.
Oricand poti sa intrebi. Eu voi fi cu ochii pe topic si voi incerca sa-ti raspund cat pot de repede.
A iesit bine Ovidiu. Mai ai un pic si va iesi. Sa nu te intimideze fata. Nu este dracu' asa de negru cum pare.

Sa ne tii la curent cu ce faci, pas cu pas, daca se poate.
Bafta si astept vesti.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Vopsirea figurinelor 1/35 din plastic

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 9:05 am

Zeno wrote:
Sa nu te intimideze fata. Nu este dracu' asa de negru cum pare.


Intr-adevar nu este asa de negru cum pare, ci mult mai negru. Mai negru decit intunericul din curul unui negru.
Am inceput cu fata dar fara absolut nici un succes. Am citit ce-ai scris Zeno, am vazut pozele, am mai citit tone de lecturi suplimentare care zic aceleasi lucruri, am vazut tone de poze si tot degeaba. N-am gasit un filmulet unde sa vopseasca unul o figurina 1/35. Degeaba e plin de figurine de 90 si 120 mm ca nu-i totuna.
Fata figurinei are 2x3mm. Acolo sunt nas, ochi, pleoape, sprincene, frunte, barbie, nari, buze, pometi, rahat si iubire. Inghesuite in 2x3mm. Ce blend sa fac ca abia am loc sa trag o linie sub pometi. Vopsea W&N, pensule fine si rotunde si drepte, de la 0 la 10x0, degeaba.
Mai explica-mi o data:
ziceai ceva de un autoblend. Vopsesti pe ud. Ce inseamna asta? Adica aplici TOATE uleiurile (umbre, lumini, roseata, etc) fara sa astepti sa se usuce? Cit de diluate si cu ce le diluezi? Daca incerc un wash s-a dus in gura ma-sii albul ochilor.
Dupa prima incercare de blend deja suprafata fetei nu mai e mata ci aproape lucioasa. Orice ulei pus deasupra patineaza si lasa urme de pensula indiferent cit de fina e pensula.
Pe de alta parte daca imi trebuie o saptamina la o figurina, multumesc nu.
In rest am mai atenuat contrastul la "faldurile" uniformei, acum arata acceptabil.
Astept sa-mi mai treaca nervii si mai incerc.
Revin mai pe seara , probabil, cu ceva poze.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Next

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 5 guests

cron