Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 10:16 am

Multumesc mult Ovidiu!!! :)
Kitul este superb si, asa cum spui, ofera cateva platforme de lucru foarte interesante. Ma gandesc la modularea panzer grey pe blindaje si weatheringul pe trenul de rulare.
In faza asta, am inceput sa explorez cateva variante in ceea ce priveste contextul viitoarei diorame. Deci avem 3 soldati de la infanterie, sa zicem ca o unitate avansata si doi de la artilerie. Posturile lor indica o anumita semi poveste intrun anumit context tactic. Ofiterul de artilerie discuta cu cel de la infaterie asupra unui obiectiv (inamicul apara o pozitie intarira iar interventia artileriei este necesara) si ii cere suportul celui de la artilerie. M-am gandit in prima faza ca un Stug ar face treaba. Acum, Bison-ul de 150mm este o varianta viabila in acest context tactic? Tunurile autopropulsate de 150mm avansau in prima linie sa sprijine infanteria? Nu am citit destul ca sa am un raspuns la asta. De aceea, ma gandesc sa explorez mai multe variante tactice cu echipamentul aferent.
Pina acum ar fi:

Un Pz II - implica se revopsesc cele doua figurine in tanchisti
Un StuG III - a cazut ca varianta - ramane in carti numai daca gasesc un kit Ausf A
Bison 150mm - varianta viabila cu conditia tactica.

Sunt deschis si la alte idei/variante. Totul este inca fluid.
Merci inca o data Ovidiu pt. sprijin si orice idee/discutie este mai mult decat bine venita. :)
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 10:17 am

Traiam cu impresia ca vrei un tun autopropulsat ca sa-l poti baga in gb-ul respectiv. In cazul in care nu doresti neaparat tunuri autopropulsate, plaja de vehicule posibile e mult mai larga , de la auto la tancuri sau alte blindate care au participat la gilceava din Franta.
In ceea ce priveste s.IG-ul, acesta avea rolul sa sprijine infanteria atit pentru a distruge tehnica inamica cit si fortificațiile si transeele intilnite in cale. De fapt era un obuzier pus pe un sasiu de tanc. Avea o raza de actiune destul de buna (peste 4 km si putea trage 2-3 lovituri pe minut. Ca arma a fost foarte utilizat acest tun pe sasie de la PZ38, Panzer I, II, si III (sigur nu toate au fost in Franta)
În ceea ce priveste diorama , poti s-o faci ”pe cimpul de lupta”, adica surprinderea blindatului si a militarilor in conditii de lupta sau transport, sau si mai bine poti s-o faci urbana, situatie in care poti surprinde un coltisor cu elemente caracteristice unui orasel francez (afise, panouri, indicatoare, semne de circulatie, etc).
In cazul in care nu doresti neaparat un tun autopropulsat, iti stau la dispozitie sa cautam impreuna alte variante, fie ele auto, fie incluzind tancuri sau semisenilate.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 10:17 am

Marhaba wrote:
Traiam cu impresia ca vrei un tun autopropulsat ca sa-l poti baga in gb-ul respectiv. In cazul in care nu doresti neaparat tunuri autopropulsate, plaja de vehicule posibile e mult mai larga , de la auto la tancuri sau alte blindate care au participat la gilceava din Franta.
In ceea ce priveste s.IG-ul, acesta avea rolul sa sprijine infanteria atit pentru a distruge tehnica inamica cit si fortificațiile si transeele intilnite in cale. De fapt era un obuzier pus pe un sasiu de tanc. Avea o raza de actiune destul de buna (peste 4 km si putea trage 2-3 lovituri pe minut. Ca arma a fost foarte utilizat acest tun pe sasie de la PZ38, Panzer I, II, si III (sigur nu toate au fost in Franta)
În ceea ce priveste diorama , poti s-o faci ”pe cimpul de lupta”, adica surprinderea blindatului si a militarilor in conditii de lupta sau transport, sau si mai bine poti s-o faci urbana, situatie in care poti surprinde un coltisor cu elemente caracteristice unui orasel francez (afise, panouri, indicatoare, semne de circulatie, etc).
In cazul in care nu doresti neaparat un tun autopropulsat, iti stau la dispozitie sa cautam impreuna alte variante, fie ele auto, fie incluzind tancuri sau semisenilate.

Da Ovidiu. Nu este vorba de gb, ci este vorba de plasarea celor cinci figurine lucrate in acest topic intr-o diorama. Primul gand a fost spre artilerie autopropulsata avand in vedere cele 2 figurine de artileristi. Sigur, pot sa-i schimb si in tanchisti, revopsind uniformele. Ar fi grozav daca ma poti asista in a alege cateva variante viabile de vehicole. Imi place mult ideea de a avea un vehicol in diorama. Nu trebuie sa fie neaparat un tun autopropulsat, poate fi orice alt vehicol care sa fie in contextul interactiunii dintre figurine si provenienta lor ca mari unitati (artilerie si infanterie). Poate fi de la Kubelwagen la tun autopropulsat. Singura restrictie este contextul campaniei. Deci un vehicol care sa fi facut campania in Franta in 1940 si sa fie in dotarea artileriei. Ca varianta secundara, cele doua figurine de la artilerie le pot schimba in tanchisti care aduce un alt set de vehicole.
Ideea ta de a plasa actiunea intrun teatru urban este foarte interesanta. Am s-o investighez pt. ca aduce un set nou de elemente pe care trebuie sa le cercetez. Ce oras sau sat, care intersectie si alte detalii. Ei, nu trebuie totul sa fie batut in cuie privind locatia exacta. Nu cred ca este esential ci cat de cat pe aproape.
O alta idee este sa-i plazez in camp deschis.
Deci platforma de lucru este deschisa. Nimic preconceput.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 10:17 am

Zeno iti trimit niste materiale pe email, rasfoieste-le si poate alegi niste variante de vehicule despre care vrei sa discutam.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 10:18 am

Marhaba wrote:
Zeno iti trimit niste materiale pe email, rasfoieste-le si poate alegi niste variante de vehicule despre care vrei sa discutam.

Le-am primit!!!
Le citesc si vorbim.
Merci frumos Ovidiu!!! :)
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 10:32 am

Rasfoind cartile am gasit in Fall Gelb 1940, pag 12 ceva interesant. Ceva similar cu subiectul dioramei, doar se petrecece in Germania, inainte de campanie, in timpul exercitiului. Ce mi-a sarit in ochi este Sd.kfz 222. Pai kitul asta il am in teancul de cutii care zac de ceva timp si isi asteapta randul. Este un kit Tamyia.
Apoi, am gasit in Fall Rot 1940, la pag 23, o alta referinta. Vehicolul apartine Div 3 Panzer. Pagina 28 il are pe unul apartinand Batalionului 5 Recunoastere, Divizia 2 Panzer. Acum, ce mai trebuie sa fac este sa plasez povestea undeva in Franta.

Ovidiu ce parere ai? Cunosti kitul asta? Nu am sapat inca dupa referinte. Abia am terminat de rasfoit cele 9 carti. Este un material exceptional. De la contextul strategic si tactic pana la detaliile uniformelor. Exceptional. Numai timp sa fie, sa pot citi si absorbii.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 10:33 am

Nu stiu care kit il ai tu.
Tamiya a scos 222-ul cind eu aveam frumoasa virsta de 8 ani. Adica in anul de gratie 1975. Este vorba de kitul 35051.
In 2003 Tamiya a reboxat acelasi kit , doar ca i-a pus in cutie o teava metalica, niste pe-uri si niste butoaie din plastic astfel a rezultat kitul 35270. Dar kitul de baza este acelasi din 1975. Care nu este un kit rau, dovada ca rezista dupa 37 de ani. Spun asta din ce am vazut pe net, pentru ca nu am tinut kitul in mina.
Apoi in 2007 Tamiya scoate si varianta Africakorps 35286.
Kitul este ok, insa principala ta problema este alta: daca tii la acuratete , atunci trebuie sa cauti alte decaluri, pentru ca in kit nu ai inmatriculari din teatrul european (doar Rusia si Africa de Nord).
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Florin Moldovan » Wed May 01, 2013 10:33 am

Am o propunere alternativă:
Image
Adler Kfz 13 de la Bronco, CB35032, cu această înmatriculare de Franţa. Este un kit nou, superb, pe care îl iei sub preţul aftermarketurilor necesare pentru a scoate ceva cât decât decent din 222:Adler Bronco
User avatar
Florin Moldovan
Imaginifer
 
Posts: 162
Joined: Thu Mar 28, 2013 5:15 pm
Location: Bucharest

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 10:34 am

Marhaba wrote:
Nu stiu care kit il ai tu. Tamiya a scos 222-ul cind eu aveam frumoasa virsta de 8 ani. Adica in anul de gratie 1975. Este vorba de kitul 35051. In 2003 Tamiya a reboxat acelasi kit , doar ca i-a pus in cutie o teava metalica, niste pe-uri si niste butoaie din plastic astfel a rezultat kitul 35270. Dar kitul de baza este acelasi din 1975. Care nu este un kit rau, dovada ca rezista dupa 37 de ani. Spun asta din ce am vazut pe net, pentru ca nu am tinut kitul in mina. Apoi in 2007 Tamiya scoate si varianta Africakorps 35286. Kitul este ok, insa principala ta problema este alta: daca tii la acuratete , atunci trebuie sa cauti alte decaluri, pentru ca in kit nu ai inmatriculari din teatrul european (doar Rusia si Africa de Nord).
Eu am kitul din 1975. Decalurile sunt 1975 si probabil voi avea probleme. Inmatricularile sunt:

Wehrmacht Divizia 5 Tancuri - Teatrul European
Wehrmacht Divizia "Grossdeutchland"
Waffen SS Divizia 1 SS de tancuri
Waffen SS Divizia 2 SS de tancuri
Plus Africa Corps

Acum trebuie sa sap sa vad daca una din ele a fost in Franta in 1940. Stiu de div 1 si 2 si parca am citit ceva de Grossdeutchland. Ovidiu daca dai de informatia asta, anunta-ma si pe mine. Kitul asta l-am salvat de la cineva care vroia sa-l arunce dupa un garage sale. Aici se organizeaza, din cand in cand cate un eveniment din asta in care oamenii scot pe driveway tot ce nu le mai trebuie prin casa si incearca sa vanda, la preturi derizorii. Asa am nimerit si eu la spartul targului si omul se pregatea sa-l bage intrun sac de gunoi. Ce faci cu kitul ala, il intreb. Il arunc, ca nu-l vrea nimeni. Si asa am ajuns in posesia lui si asta mult inainte de a stii ca voi face o diorama Franta 1940.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 10:34 am

Florin Moldovan wrote:
Am o propunere alternativă: Image Adler Kfz 13 de la Bronco, CB35032, cu această înmatriculare de Franţa. Este un kit nou, superb, pe care îl iei sub preţul aftermarketurilor necesare pentru a scoate ceva cât decât decent din 222:Adler Bronco


Asta-i o alternativa interesanta. O voi lua in calcul.
Multumesc mult Florine!!! :)
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

PreviousNext

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron