Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 10:34 am

Grossdeutschland a fost in mod cert in Franta in acea perioada.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Florin Moldovan » Wed May 01, 2013 10:35 am

.... unde a primit botezul focului, cu pierderi de 25%, morţi, răniţi şi dispăruţi. Problema este că la momentul respectiv era doar Regimentul de Infanterie Grossdeuschland (motorizat), cu dotarea tipică pentru o unitate de infanterie. Abia în 1942 a fost extins şi a devenit Divizia Grossdeutschland, cea mai bine echipată de la nivelul Wehrmachtului.
Sd.Kfz 222 de Grossdeuschland în Franţa 1940 nu a existat. Dar au avut Stug III A sau B: Bateria 640 încorporată în cadrul unităţii pe 4 Aprilie 1940.
Spearhead GD, pagina 14/15

Nu se pot posta linkuri spre locatii de file-sharing
User avatar
Florin Moldovan
Imaginifer
 
Posts: 162
Joined: Thu Mar 28, 2013 5:15 pm
Location: Bucharest

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 10:36 am

Florin Moldovan wrote:
Dar au avut Stug III A sau B:


B n-au avut cum sa aiba pina in iulie '40 pentru ca nu existau B-uri. (vezi citeva postari mai sus).
Florine nu reiese de nicaieri ca regimentul nu a avut in dotare 222-uri. Nici din paginile respective.
222 a fost fabricat in'36, deci nu era ceva nou si sofisticat. Faptul ca 222 s-a folosit din greu in Franta este cert, pozele stau marturie si mi-e greu sa cred ca unul dintre cele mai bine dotate regimente si apoi divizii nu a avut in dotare aceasta masina de recunoastere.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Florin Moldovan » Wed May 01, 2013 10:36 am

Ar fi trebuit să apară în organigramă un AufklaerungsAbteilung, ceva de recunoaştere. Nu există aşa ceva, e prezent numai la trupele blindate. S-a folosit la greu, nu contestă nimeni, dar nu de către GD (sau alte unităţi de infanterie), care la momentul respectiv nu avea tratament preferenţial.
Image
Asta e organigrama în iunie'40. Primele 222 le vor primi abia în '42...
User avatar
Florin Moldovan
Imaginifer
 
Posts: 162
Joined: Thu Mar 28, 2013 5:15 pm
Location: Bucharest

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 10:37 am

Faptul ca nu exista inca subunitate cu atributii de recunoastere (batalion sau companie de recunoastere, cum a existat incepind din 1942)nu inseamna ca nu au fost vehicule atasate unor subunitati de alt profil(si aici ma gindesc in special la comandamentele batalioanelor sau subunitatile de transmisiuni, dar astea sunt doar speculatii, fara sa am informatii concrete ca le-ar fi folosit) . Ceea ce spun eu este ca toate aceste "dovezi" sunt circumstantiale. Faptul ca subunitatile cu misiuni de recunoastere au fost infiintate doar in 42 in cadrul DIVIZIEI e clar. Dar asta nu inseamna NEAPARAT ca in cadrul regimentului nu s-au folosit aceste masini. E posibil sa ai dreptate, dar e posibil sa nu. Eu nu am gasit pina acum o dovada concludenta.
In ceea ce priveste GD a avut de la bun inceput tratament preferential, fiind considerata o unitate de elita chiar incepind cu campania din Franta si Tarile de Jos.
Ca sa rezum: nu am vazut (inca) nicaieri o "dovada" de netagaduit cum ca in GD nu au fost utilizate 222-uri inainte de a se infiinta subunitatile de recunoastere. Cum n-am vazut nici in sens contrar o astfel de dovada (cum ca s-ar fi utilizat). Fiind un vehicul comun si foarte utilizat, mi s-a parut greu de crezut ca o unitate de la care se aveau mari asteptari sa nu beneficieze de astfel de vehicule. Dar mai sap.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 10:37 am

Cred ca este safe sa presupunem ca GD a avut 222 pt. recunoastere si daca nu sunt dovezi de necontestat.
O alta varianta este Divizia 5 Pz, care a participat la paruiala, fara nici o tagada. Divizia asta era complet formata asa ca pot folosi inmatricularea ei.
Singura problema pe care o am este vechimea decalurilor. Sper ca nu se vor imprastia in 7 zari. Dar pana ma apuc de kitul asta va mai dura un pic. Pana atunci o sa ma mai uit si la alternative la kitul meu din 1975, toamna. Aveam 18 ani pe atunci... ce sa mai zic... nu mai zic nimic... :laugh:
Un inceput bun este Adler Kfz 13, de la Bronco, sugerat de Florin. M-am uitat mai atent la el si arata blitz-blanc. Merci Florine. :)
Eu va multumesc foarte mult de discutie. Am invatat o gramada de chestii, sa nu vorbesc de cartile de referinta. Multumesc mult Ovidiu. :)
Voi aveti experienta la kituri de vehicole. Ce kituri "moderne" recomandati pt. vehicole de recunoastere care sa fi fost in caftul din Franta lui '40?
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 10:38 am

Nici foarte modern si nici de recunoastere, dar foarte ofertant ar fi un Sd.Kfz.10/4, care a participat la gilceava din Franta.
Italeri a facut un kit frumusel, nu foarte nou (2000):
Image


Daca vrei un super kit , super nou, asteapta pina in iunie cind va scoate si Dragonul varianta lui:
Image
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 10:38 am

http://www.coloradominiatures.com/infov ... #splinter1

Cateva combinatii de culori Vallejo pt. diferite aplicatii. Poate va ajuta linkul asta ca un punct de plecare.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Blitzkrieg in Vest, Franta 1940; Dragon 1/35

Postby Bogdan Papuse » Wed May 01, 2013 10:38 am

Interesante combinatiile. Multumesc Zeno.
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Previous

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests

cron