Tutorial Un Raid cu Bucluc!!!

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Re: Tutorial Un Raid cu Bucluc!!!

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 10:52 am

Sa continuam.

Prima lumina a fost data cu un amestec din prima culoare (english uniform+neutral grey) si Light grey 990. Pun o cantitate de 990 si o diluez 1/4-1/5, dupa care cu pensula cu care amestec (nu este pensula cu care lucrez pe figurina) iau doua incarcaturi din primul amestec ca sa aduc nuanta mai aproape de nuanta de pe figurina. Aplic pe figurina pe toata zona luminata. Si acolo unde vor fi luminile cele mai intense.

A doua lumina a fost data direct cu 990 light grey. O aplic o pe suprafata mai mica decat cea acoperita de prima lumina.

A treia lumina este un amestec de 990 light grey + 989 sky grey preparat la fel ca prima lumina dar aducand in amestec doua incarcaturi de pensula de 990 light grey. Aplic pe o zona si mai mica decat lumina a doua.

A patra lumina este data cu 989 sky grey direct numai pe muchii sau chiar puncte.

Iata cum arata figurina dupa acest tratament:

Image

Cu toate ca am creat atatea nuante si am diluat bine amestecurile, tot am obtinut niste tranzitii destul de dure pt. gustul meu. Asa ca am apelat la vechiul tric: filtrul.
Am preparat un amestec din prima culoare (english uniform + neutral grey) in aceeasi proportie (2/3 english ubiform + 1/3 neutral grey), dar de data asta l-am diluat 1/4-1/5 si am aplicat peste tranzitii sa le "inmoi" putin. Pt. ca am ierdut putin din dianamica am aplicat din nou lumina a 4-a, doar in puncte si muchii.
Iata cum arata acum:

Image

Va rog sa observati cum tranzitiile s-au inmuiat si incepe sa arate a ceva. Este clar ca mai trebuie sa aplic niste umbre mai adanci pt. a dinamiza cromatic camasa si totodata sa-i dau profunzime. Deci asta va fi urmatorul pas.

Toate pozele intermediare care le-am facut au iesit neclare. Imi pare rau. Daca aveti nelamuriri la ce am scris sau la ce vedeti intrebati-ma si va voi raspunde cu placere.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Un Raid cu Bucluc!!!

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 10:52 am

Am aplicat umbre si pana la loc comanda camasa este gata. Ma ocup in continuare de ornamentul rosu al camasii.

Image
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Un Raid cu Bucluc!!!

Postby alexelu_marinelu » Wed May 01, 2013 10:52 am

Pana acum, foarte exact si la obiect topicul privind tranzitiile culorilor. Keep on!
Am o problema mare de tot. Anatomica. Ma indoiesc tare de tot ca cineva ranit la brat, cu sageata inca in rana, mai putea sa tina toporul de capatul cozii. Fie el si Viking. Fie el si Olaf. ;)
Tocmai d-aia omul are bratul flasc / drept, ca e ranit.
Hai sa zic, unul mai vanjos ca mine tine un topor de capatul cozii, dar nu fara sa indoaie mana din cot, macar un pic. S-ar schimba putin si pozitia pumnului.
Cred ca mai aproape de adevar ar fi fost daca tinea toporul cam la 1/3 de "partea fer-oasa".
Spor!
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Tutorial Un Raid cu Bucluc!!!

Postby Olaf The Viking » Wed May 01, 2013 10:53 am

alexelu_marinelu wrote:
Ma indoiesc tare de tot ca cineva ranit la brat, cu sageata inca in rana, mai putea sa tina toporul de capatul cozii. Fie el si Viking. Fie el si Olaf. ;)


Fii, bre, serios. Sa ajunga la Odin fara topor? Tu, in locul lui, asa ai fi facut? :laugh: :laugh: :laugh:

Incep acum sa sesisez ce ma asteapta azi. Teoretic e simplu, practic vom vedea.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Tutorial Un Raid cu Bucluc!!!

Postby Purice Valentin » Wed May 01, 2013 10:53 am

am gasit ceva interesant!!! sper! se folosesc culori in ulei nu acrilice dar tot acolo ajungem!!! ce zici Zeno se apropie de ce ne explici in legatura cu tranzitiile sau nu???

http://www.acesofiron.com/skin_tones.htm
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: Tutorial Un Raid cu Bucluc!!!

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 10:54 am

alexelu_marinelu wrote:
Pana acum, foarte exact si la obiect topicul privind tranzitiile culorilor. Keep on!
Am o problema mare de tot. Anatomica. Ma indoiesc tare de tot ca cineva ranit la brat, cu sageata inca in rana, mai putea sa tina toporul de capatul cozii. Fie el si Viking. Fie el si Olaf. ;)
Tocmai d-aia omul are bratul flasc / drept, ca e ranit.
Hai sa zic, unul mai vanjos ca mine tine un topor de capatul cozii, dar nu fara sa indoaie mana din cot, macar un pic. S-ar schimba putin si pozitia pumnului.
Cred ca mai aproape de adevar ar fi fost daca tinea toporul cam la 1/3 de "partea fer-oasa".
Spor!

Ai dreptate cand spui de tinut toporul de capatul cozii. Singura explicatie care am gasit-o este ca, inainte de a incasa sageata, ambele maini sunt pe coada toporului. Incaseaza sageata, mana stanga, instinctiv se duce la rana, toporul aluneca spre genunchiul stang inainte de a fi sprijinit de pamant si capul se intoarce in directia din care vine sageata. Este acel moment in timp cand mana este la rana, toporul fuge spre genunchiul stang iar capul este intors spre directia respectiva. Scutul a fost pe jos de la inceputul actiunii. Nu prea le placea sa lupte cu scuturi ca zice-au ca nu-i onorabil. Scutul il foloseau mai mult sa se apere de proiectile. Asta-i singura explicatie care am gasit-o pt. ipostaza asta.
Multumesc Alexandru!!! :)
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Un Raid cu Bucluc!!!

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 10:54 am

Purice Valentin wrote:
am gasit ceva interesant!!! sper! se folosesc culori in ulei nu acrilice dar tot acolo ajungem!!! ce zici Zeno se apropie de ce ne explici in legatura cu tranzitiile sau nu???

http://www.acesofiron.com/skin_tones.htm

Vali, vopsirea cu vopsele de ulei implica alte tehnici decat cele descrise. Ce am descris este tipic pt. vopselele acrilice. Cele de ulei se comporta altfel. Eu incurajez pe toata lumea sa aleaga ce mediu doreste. Eu folosesc la o figurina cel putin doua medii dar s-a intamplat sa folosesc mai multe. Fiecare are avantajul si dezavantajul lui, dar folosindu-le poti utiliza ce iti ofera mai bun fiecare mediu. Experimentarea cu diferite medii face din acest hobby o sursa inepuizabila de invatare.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Un Raid cu Bucluc!!!

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 10:54 am

Practic am terminat partea textila mai putin mantaua. Pantalonii in acrilice si galosii in ulei. Iata cum arata:

Image

Apoi am terminat coiful. Prima fotografie este coiful dupa washul cu ulei. A doua cu X19 aplicat. A treia cu un usor drybrush cu MM silver chrome. Gata. :)
Iata ce am obtinut.

ImageImageImage

Ce urmeaza este:
Lipesc pelerina si o vopsesc.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Un Raid cu Bucluc!!!

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 10:55 am

Imping figurina asta spre stadiul final in care voi folosi vopsele de ulei. Mai am cateva locuri sa ating cu acrilice, mai ales parti metalice, apoi urmeaza faza finala.

ImageImage
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Un Raid cu Bucluc!!!

Postby Olaf The Viking » Wed May 01, 2013 10:55 am

Arata super. Vezi ca poti sa pui fotografiile si mai mari, limita e 1000 dpi.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

PreviousNext

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests

cron