Tutorial Un Raid cu Bucluc!!!

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Tutorial Un Raid cu Bucluc!!!

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 10:48 am

Intre doua proiecte mai mari m-am apucat de o figurina reprezentand subiectul favorit a lui Olaf The Viking. :)
Da. Este vorba de un viking. Raidul la care participa este plin de suprize neplacute si o sa vedeti imediat de ce.
Figurina este Andrea 54mm, cod SM-F25 si subiectul arata asa:

Image

Ca de obicei, am impartit kitul in cateva mici proiecte. Iata continutul kitului:

Image

Baza:

Image

Pt. ca vikingul ranit sta cu un picior pe mal si unul in "baltuta", fara sa se ude sau sa fie acoperit cat de cat de apa, m-am hotarat sa transform baza intr-o miriste.
Zis si facut si ca de obiecei, am inceput cu ce-i mai dificil de executat. Capul.

Iata mai jos trei faze prin care a trecut sub-proiectul.
1. Stratul de baza si ochii executati in acrilice. Observati ca nu am vopsit coiful. L-am lustruit doar.
2. Fata si parul executat cu vopsea de ulei.
3. Pe coif am aplicat un wash de ulei (ivory black+burnt umber 50/50) iar pe ornamentul de deasupara ochilor un strat acrilic de burnt sienna + un strat de bronz + putin gold pt. lumini. Ce mai urmeaza sa fac este: dupa uscarea uleiului pe coif urmeaza un strat subtire de Tamyia X19 Smoke si lumini cu MM Chrome silver.

ImageImageImage
Va urma.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Un Raid cu Bucluc!!!

Postby Olaf The Viking » Wed May 01, 2013 10:48 am

Se aunta un proiect interesant. :woohoo:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Tutorial Un Raid cu Bucluc!!!

Postby Purice Valentin » Wed May 01, 2013 10:49 am

pana aici am inteles cum sta treaba!ma intereseaza cum realizezi pelerina,pantalonii,camasa cum e cu tranzitiile alea , daca poti sa ne explici cat mai detaliat!!! sa ai spor!
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: Tutorial Un Raid cu Bucluc!!!

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 10:49 am

Olaf The Viking wrote:
Se aunta un proiect interesant. :woohoo:

Imi aduc aminte ca acum cativa ani, cand m-am inscris pe celalalt forum (cartula), ti-am imprumutat avatarul, fara sa stiu detalii. Ei, in compensatie pt. mica suparare provocata atunci, o sa vopsesc acest viking. Sper sa-ti placa. :)

Purice Valentin wrote:
pana aici am inteles cum sta treaba!ma intereseaza cum realizezi pelerina,pantalonii,camasa cum e cu tranzitiile alea , daca poti sa ne explici cat mai detaliat!!! sa ai spor!

Am sa incerc sa fiu cat mai clar si explicit. Am mai discutat despre aceste detalii dar acum este inca o ocazie sa exemplific. :)
Stai pe receptie.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Un Raid cu Bucluc!!!

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 10:49 am

Pana se usuca coiful, am mai avansat un pic:

ImageImage

Am decis sa vopsesc toate textilele incepand cu umbra. Voi continua sa deschid aceste culori pana la lumina finala. Probabil ca voi fi obligat sa adaug contrast mai mare pe ici pe colo si deci cateva umbre aditionale vor fi aplicate.

Acum ma voi ocupa putin de baza.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Un Raid cu Bucluc!!!

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 10:50 am

Iata baza. Urmeaza sa se usuce si apoi trecem la vopsit.

ImageImage
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Un Raid cu Bucluc!!!

Postby Olaf The Viking » Wed May 01, 2013 10:50 am

Zeno wrote:
Imi aduc aminte ca acum cativa ani, cand m-am inscris pe celalalt forum (cartula), ti-am imprumutat avatarul, fara sa stiu detalii. Ei, in compensatie pt. mica suparare provocata atunci, o sa vopsesc acest viking. Sper sa-ti placa. :)


Imi aduc aminte ca ma uitam la o figurina si nu imi aduceam aminte cand am pictat-o. :P Mi-a picat fisa greu. Cum pe forumul ala sunt blocat poti sa folosesti acolo avatarul meu. Ba chiar m-as distra copios cand un anume administrator de acolo va avea trei secunde de panica cand va vedea un post nou cu avatarul meu . :laugh: :laugh: :laugh:

Savurez fiecare post cu vikingul asta. Intr-o zi musai sa-i pot vopsi si eu pe ai mei.

Te-ai gandit ce model va fi pictat de scut?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Tutorial Un Raid cu Bucluc!!!

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 10:51 am

Olaf The Viking wrote:
Te-ai gandit ce model va fi pictat de scut?

Va fi acelasi model ca pe avatarul tau dar combinatia de culori va fi negru si rosu.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Un Raid cu Bucluc!!!

Postby Olaf The Viking » Wed May 01, 2013 10:51 am

Exista o teorie conform careia isi vopseau scuturile ca sa nu se vada cum e fibra si dusmanul sa nu poata sa traga un topor exact pe lungimea ei si sa o despice. Daca e adevarat scutul tau trebuie chituit desi mi se pare barbarie.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Tutorial Un Raid cu Bucluc!!!

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 10:51 am

Olaf The Viking wrote:
Exista o teorie conform careia isi vopseau scuturile ca sa nu se vada cum e fibra si dusmanul sa nu poata sa traga un topor exact pe lungimea ei si sa o despice. Daca e adevarat scutul tau trebuie chituit desi mi se pare barbarie.

Nu stiu daca asta era motivul dar este sigur ca il acopereau uneori cu piele de elk, dupa care il vopseau. Intre piele si scutul de lemn mai puneu fan pentru amortizarea, cat de cat a loviturilor. Eu il las asa cum este ca mi-s puturos si nu mai vreau sa ma complic.

Ei, acum sa ne ocupam un pic de tranzitiile intre straturi atunci cand vopsim cu acrilice.
Dupa ce am acoperit toate zonele figurinei cu stratul de baza, tin figurina sub becul lampii de lucru si obser cum cade lumina pe toate zonele figurinei atunci cand lumina vine de la ora 12. Asta este foarte important, pt. ca va da o idee foarte buna unde sunt luminile, umbrele, tranzitiile. Am lucrat doar camasa. Iata figurina in aceasta faza:

Image

Deci, am decis sa plec la lucru incepand cu luloarea cea mai inchisa. Vorbim de camasa. Coloarea de inceput este 992 neutral grey 2/3 + 921 english uniform 1/3. Cand am aplicat-o dilutia a fost 1/1.
Parametrul CRITIC la vopsirea cu acrilice este DILUTIA. Nu stiu cum sa fac sa accentuez mai tare acest aspect. Fara dilutie corespunzatoare nu iese nimic.

Un principiu care o sa va ajute. Pt. stratul de baza dilutia este 1/1 sau 1/2 vopsea/apa.
Pentru straturile urmatoare, indiferent ca este lumina sau umbra dilutia este de 1/4 sau chiar 1/5. Observati ca avem de-a face cu vopsea subtire. NU VA GRABITI si sariti peste etape, ca vopseaua o sa va pedepseasca. Asta este marele dezavantaj al acrilicelor. Trebuie sa fi disciplinat. Tai coltu', zboara si rezultatele. :)

Trebuie sa intrerup aici ca am niste treaba si ma voi intoarce la acest subiect.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Next

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests

cron