Tutorial Un Raid cu Bucluc!!!

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Re: Tutorial Un Raid cu Bucluc!!!

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 11:00 am

Frumoasa figurina Zeno, felicitari.
- imi place mult cum ai reusit sa redai aspectul de tabla ciocanita coifului (desi dupa parerea mea "profana", nu mai trebuia sa-i aplici tratamentele din postarea #12170 poentru ca deja arata foarte bine). Foarte tare. Lucrul cu metalizatele merita o sectiune speciala, fie ca sunt armuri, ambrazuri alamite sau aurite, ornamente sau lame de spada sau de topor.
Image

- am retinut trucul cu filtrul in cazul blendului mai dur, foarte util si la mintea cocosului (acum ca l-ai spus :))
- asa cum a observat si Alex, mina dreapta este intr-o pozitie nefireasca, sau asa pare. Evident nu e vina ta ci a producatorului. Securea este bine prinsa de capatul cozii pentru o lovitura mai puternica si o raza de actiune mai mare, dar mina trebuiau s-o faca usor flexata, sau taisul mai apropiat de sol, astfel arata mai natural.
Spun secure pentru ca nu e totuna (desi dexul nu face diferenta) securea cu toporul. Securea are coada mai lunga si taisul mai mare (lat). Spre deosebire de topor sau de barda (care nu-s totuna nici alea). Sigur ca sunt securi mai mari, mai mici, de diverse forme, dar ideea e de coada lunga si tais lat. Topor = coada scurta, partea metalica usoara si ingusta, barda = un topor (coada scurta) dar taisul lat si fin (subtire). Ce tine figurina ta in miini este o secure.
Ramine sa ne spuna Olaf "Osprey" The Viking daca vikingii foloseau securi, topoare, barde, sau de toate :)
- nu stiu daca pelerina era de piele si in realitate. Si nici nu are importanta, decit asa ca chibiteala. Asta daca pelerina ta e din piele (culoarea si tenta semilucioasa data de uleiuri m-a facut sa cred asta) Ma gindesc ca desi nu erau firavi, o pelerina din piele de dimensiunile alea, cintarea o tona, nu mai zic cind se imbiba cu apa. Dar ma bucur ca ai facut-o asa pentru ca "impresia artistica" e grozava. Se vede ca ti-a placut sa pictezi pelerina dupa cum te-ai "destrabalat" in lumini, umbre si nuante care in final arata grozav.

Multumesc in numele tuturor pentru inca o lectie de pictura si sper sa te tina naravul si in continuare, pentru ca asa cum ai putut observa oamenii au prins curaj sa ia figurinele in mina (eu fiind unul dintre ei) daca au vazut ca nu trebuie sa fii neaparat Picasso ca sa vopsesti decent o figurina.
Ma gindesc la o modalitate in care aceste topice de unde poti si sa inveti ceva nu numai sa casti ochii, sa nu se piarda printre celelalte (deocamdata "sticky", dar reflectez la o sectiune "master" unde cei care STIU dar si VOR sa spuna si la altii, sa posteze aceste sbs-uri)
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tutorial Un Raid cu Bucluc!!!

Postby Bogdan Papuse » Wed May 01, 2013 11:01 am

Felicitari Zeno pentru inca o figurina foarte reusita. Ma uimeste de fiecare data viteza si precizia cu care lucrezi. Ma bucur si iti multumesc ca ai rabdarea sa impartasesti cu noi procesul prin care trec figurinele tale pana la faza finala. Se simte din plin pasiunea ta pentru acest domeniu si se pare ca este si molipsitoare. :)
Dupa cum remarca si Marhaba, in poze pelerina pare din piele. Dar banuiesc ca este numai din cauza uleiurilor inca ude la momentul fotografierii.
Am uitat sa mentionez ca imi place cum ai transformat baza. Varianta furnizata cu figurina era interesanta dar nu suficeint de convingator realizata.
Astept cu mare interes urmatorul proiect.
Spor!
B
:)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Tutorial Un Raid cu Bucluc!!!

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 11:01 am

Marhaba wrote:
Multumesc in numele tuturor pentru inca o lectie de pictura si sper sa te tina naravul si in continuare, pentru ca asa cum ai putut observa oamenii au prins curaj sa ia figurinele in mina (eu fiind unul dintre ei) daca au vazut ca nu trebuie sa fii neaparat Picasso ca sa vopsesti decent o figurina.
Ma gindesc la o modalitate in care aceste topice de unde poti si sa inveti ceva nu numai sa casti ochii, sa nu se piarda printre celelalte (deocamdata "sticky", dar reflectez la o sectiune "master" unde cei care STIU dar si VOR sa spuna si la altii, sa posteze aceste sbs-uri)

Cu cea mai mare placere, Ovidiu!!! :)
Eu ma bucur cand vad ca din ce in ce mai multi colegi incearca sa vopseasca figurine. Asa cum se observa din activitatea si rezultatele inregistrate, sa zic in ultimul an, nu este asa mare lucru sa vopsesti figurine decente. Cu putina atentie, disciplina, planificare, rabdare si cateva cunostiinte de baza se pot obtine chiar rezultate bune si foarte bune. Sper ca "misterul" de a vopsi figurine decente sa fie elucidat, incet, incet. Ei, si apoi, depinde de fiecare pana unde vrea sa mearga cu acest segment din hobby.

Idea mi se pare buna. Poate numele de "master" nu este cel mai fericit (pt. mine cand spui master, imediat imi zboara gandul spre marii maestrii ai trecutului si prezentului in domeniu si lucrarile lor) dar sunt sigur ca se poate gasi o denumire. De exemplu: Sectiunea Pas-Cu-Pas (PCP) sau Step-By-Step (SBS). In sectiune sa pot aborda diferite subiecte: armuri, fete, lemn, teren, senile, etc.
Fiecare poate prezenta tehnica lui de vopsire, imbatranire sau scratch build.
Se pot discuta probleme generale de compozitie a dioramelor si vignetelor precum si tehnici de prezentare a subiectelor unice (avion, blindat, figurina, etc.) Discutii generale despre un anumit topic. Cred ca va fi interesant.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Un Raid cu Bucluc!!!

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 11:01 am

Bogdan Papuse wrote:
Felicitari Zeno pentru inca o figurina foarte reusita. Ma uimeste de fiecare data viteza si precizia cu care lucrezi. Ma bucur si iti multumesc ca ai rabdarea sa impartasesti cu noi procesul prin care trec figurinele tale pana la faza finala. Se simte din plin pasiunea ta pentru acest domeniu si se pare ca este si molipsitoare. :)
Dupa cum remarca si Marhaba, in poze pelerina pare din piele. Dar banuiesc ca este numai din cauza uleiurilor inca ude la momentul fotografierii.
Am uitat sa mentionez ca imi place cum ai transformat baza. Varianta furnizata cu figurina era interesanta dar nu suficeint de convingator realizata.
Astept cu mare interes urmatorul proiect.
Spor!
B
:)

Multumesc Bogdan! :)
Poate ca din postarile procesului prin care trec figurinele mele, o parte din "misterele" ce stau in spate, sunt mai usor de inteles si asta, poate, motiveaza. Da, imi place sa le execut, dar cel mai mult imi place sa le concep. Concep acum doua lucrari, mai putin ortodoxe si pe parcurs vei vedea la ce ma refer.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Un Raid cu Bucluc!!!

Postby Mihai Cimpean » Wed May 01, 2013 11:03 am

Buna ideea cu tutoriale prezentate de membri.Noi incepatorii putem invata mai usor tehnicile figurinelor cat si arta dificila a pictarii lor.
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: Tutorial Un Raid cu Bucluc!!!

Postby Nicu Mihai » Wed May 01, 2013 11:03 am

Zeno, calde felicitari pentru inca o reusita si un tutorial oferit cu eleganta! Cum reusesti sa te misti atat de organizat si de repede, e un alt motiv de admiratie.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Tutorial Un Raid cu Bucluc!!!

Postby Olaf The Viking » Wed May 01, 2013 11:04 am

Marhaba wrote:
Ramine sa ne spuna Olaf "Osprey" The Viking daca vikingii foloseau securi, topoare, barde, sau de toate :)


Fara sa deschid inca Ospreyurile (mi-e lene sa trag canapeaua acum ca sa umblu in biblioteca si pe masa am acum doar carti cu cavaleri germani) pot sa iti spun ca ala e "topor cu barba" adica "bearded axe" si erau intr-adevar folosite si de vikingi. Osprey probabil ca o sa spuna ca foloseau "axes", nu cred ca exista sinonime. Dar voi reveni.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Tutorial Un Raid cu Bucluc!!!

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 11:04 am

Nicu Mihai wrote:
Zeno, calde felicitari pentru inca o reusita si un tutorial oferit cu eleganta! Cum reusesti sa te misti atat de organizat si de repede, e un alt motiv de admiratie.

Multumesc, Nicu! :)
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Un Raid cu Bucluc!!!

Postby alexelu_marinelu » Wed May 01, 2013 11:05 am

Felicitari si din partea mea, Zeno, pentru inca un proiect finalizat. Ma fascineaza viteza cu care lucrezi (imperativa la lucrul cu acrilice).
Figurina e realizata frumos, iar pozitia torsionata ii da dinamism. Decorul e foarte dragut, cu floricelele albe care ies in evidenta. Poate doar pietroiul din milliput merita mai multa texturare (se realizeaza usor cu alta piatra sau cu un guguloi de staniol).
Desi puncteaza puternic la impresia artistica, alegerea pielii pentru materialul pelerinei nu mi se pare cea mai buna idee, mai intai din motivele enuntate de Ovidiu, iar in al doilea rand, deoarece cutele si nodul din zona gatului sugereaza un material mai subtire, mai maleabil.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Tutorial Un Raid cu Bucluc!!!

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 11:05 am

alexelu_marinelu wrote:
Felicitari si din partea mea, Zeno, pentru inca un proiect finalizat. Ma fascineaza viteza cu care lucrezi (imperativa la lucrul cu acrilice).
Figurina e realizata frumos, iar pozitia torsionata ii da dinamism. Decorul e foarte dragut, cu floricelele albe care ies in evidenta. Poate doar pietroiul din milliput merita mai multa texturare (se realizeaza usor cu alta piatra sau cu un guguloi de staniol).

Multumesc Alexandru! :)
Piatra aia am vrut s-o fac in tonul celorlalte doua. Intodeauna este loc de mai bine, nu-i asa?

Desi puncteaza puternic la impresia artistica, alegerea pielii pentru materialul pelerinei nu mi se pare cea mai buna idee, mai intai din motivele enuntate de Ovidiu, iar in al doilea rand, deoarece cutele si nodul din zona gatului sugereaza un material mai subtire, mai maleabil.

Ai dreptate. De fiecare data cand ma uit din nou la figurina, asta vad. O manta din piele. Si nu ar trebui sa fie din piele. Arata frumos colorata, dar sa fiu iertat, nu ar trebui sa fie piele.
Masuri de corectie sunt pe drum. Numai sa-mi iau avant... :laugh:
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

PreviousNext

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron