Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 11:49 am

M-am uitat prin arhiva mea si am gasit o fotografie facuta unui Cavaler Teuton pe care l-am vopsit cu ceva timp in urma.
Puteti compara rezultatele. Si mana mea s-a schimbat dar sunt si diferente care provin din tehnicile aplicate.

ImageImage

Sper sa va ajute in a alege ce tehnica sa folositi.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby alexelu_marinelu » Wed May 01, 2013 11:49 am

Pentru exemplificare, iata o poza cu o figurina pe care am incercat pentru prima data tehnicile lui Cartacci, dupa intelegerea si posibilitatile mele. Partile de metal au fost tratate dupa tehnica descrisa mai sus, in care primul pas este o polishare temeinica.
Partea de drybrush, dupa cum am spus, incerc sa fie ceva minimal, compensat de o umbrire mai elaborata / controlata (e vorba de suprafetele metalice).
Image
Image
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 11:49 am

:woohoo:
Minunat Alex. Foarte frumos lucrat. Spune-mi, pt. portiunule gold ale bazinetului, ai folosit tehnica lui Danilo (cea pt. armuri Yellow Metal), sau drybrush?

Ca sa inchei proiectul va prezint ornamentul din stofa al bazinetului. Dupa aceasta, urmeaza uscarea si sigiliarea. Ornamentul din interiorul coroanei poate fi montat acum sau dupa ce figurina este gata.

ImageImageImage
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby alexelu_marinelu » Wed May 01, 2013 11:50 am

Zeno wrote:
:woohoo:
Minunat Alex. Foarte frumos lucrat. Spune-mi, pt. portiunule gold ale bazinetului, ai folosit tehnica lui Danilo (cea pt. armuri Yellow Metal), sau drybrush?

E un surogat. O alama sau cupru ca baza, umbrit cu (burnt umber), dupa aceea cu negru, iar la sfarsit un drybrush foarte usor (aproape insesizabil) din culoarea de baza cu ceva gold.
De fapt, umbrirea cu burnt umber este un fel de wash foarte diluat, repetat prin zonele unde a fost necesar.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 11:51 am

E un surogat. O alama sau cupru ca baza, umbrit cu (burnt umber), dupa aceea cu negru, iar la sfarsit un drybrush foarte usor (aproape insesizabil) din culoarea de baza cu ceva gold.
De fapt, umbrirea cu burnt umber este un fel de wash foarte diluat, repetat prin zonele unde a fost necesar.

Ce fel de vopsele metalice folosesti?
Testors si MM au un pigmet grosier. Le folosesc pt. ca de la distanta normala de privire a unei figurine sunt OK. "Ochiul" camerei foto prinde insa acest detaliu.
Poate gasesc un mediu de vopsele metalice cu pigment mai fin.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 11:52 am

OK. Am sa continui tot cu un subiect combinat, dar pana atunci, va arat cele doua fetze, dupa acoperirea cu lac mat incolor.

ImageImage

In condittile de lumina uniforma (lumina naturala) este mat.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 11:52 am

Ne vom ocupa in continuare de extinderea proiectului inceput cu coiful lui Boby Bruce the Caftangiu'. Vom aborda noi tehnici de vopsite a armurilor clasice precum si a camasilor din zale precum si o tentativa de a picta elemente heraldice.

Am avut doua optiuni de a aborda pasul urmator. Prima implica doar bratele lu' Cafangiu' the Bruce, acoperite de zale, si a doua, implica un grup de tehnici care sa conduca la finalizarea figurinei. Am optat pt. a doua din cauza planificarii, care are un rol major in realizarea unui asemenea proiect.

Iata ce vom aborda:

ImageImage
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby Olaf The Viking » Wed May 01, 2013 11:52 am

In momentul de fata chiar am in lucru un cavaler oarecum asemanator. Devorez tot ce ai scris aici. Deci, da, suntem foarte interesati de zale si tot ce tine de alte astea. Chiar ma gandeam sa pun poze cu ce am facut pana ca sa primesc instructiuni pas cu pas.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 11:53 am

Olaf The Viking wrote:
In momentul de fata chiar am in lucru un cavaler oarecum asemanator. Devorez tot ce ai scris aici. Deci, da, suntem foarte interesati de zale si tot ce tine de alte astea. Chiar ma gandeam sa pun poze cu ce am facut pana ca sa primesc instructiuni pas cu pas.

Chiar te rog, sa pui poze. Putem avansa pas cu pas, cu doua proiecte. Ar fi foarte interesant. Hai, s-o facem.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 11:53 am

Am inceput sa testez la rece (dryfit) cum se ansambleaza elementele kitului. Primul este coiful. Daca va uitati la una din fotografiile de mai sus, veti observa ca intre umeri este, din turnare, un stift, in care permite asamblarea coifului. Din pacate este prea scurt. Am taiat acest stift si am gaurit. Stiftul pe care l-am montat in coif, taiat la dimensiune, va fi elementul de legatura cu figurina.

Iata ce am obtinut:

ImageImage

In plus, am taiat stifturile din calcaie, care au fost si ele turnate, si le-am inlocuit cu doua sarme, care se pot observa la conexiunea cu baza. In baza de lemn, care este manerul pe care-l voi folosi cand vom vopsi, am dat doua gauri adanci, in care cele doua sarme intra putin fortat. Asta este ce ne dorim. Un maner solid.
Voi continua sa testez celelalte elemente ale kitului. Critic vor fi cele doua brate si conexiunea lor cu corpul in zona celor doi umeri. Dar asta vom vedea alta data.[/quote]
Mladin Zeno wrote:
[quote]Sa continuam testarea partilor componente ale kitului cu pozitia bratelor. Mana dreapta a fost OK. La mana stanga, care tine scutul, umarul a fost putin "cazut", asa ca, am largit gaura din brat ca sa compensez pozitia.
Am lipit provizoriu, cu bluetack, bratele si am obtinut:

Image

Facand acest exercitiu, puteti evita foarte multe necazuri privind pozitia elementelor kitului. Ce spatii apar; cat trebuie compensat; daca trebuie sau nu putty; nu in ultimul rand, ajustari ale posturii figurinei. Metoda are foarte mult potential. Poate ajuta foarte mult la coversii. Nu spun nimic nou, aici. Majoritatea dintre noi, cunoastem si aplicam aceste etape, doar vreau sa intaresc aspectul disciplinei de lucru care poate salva foarte mult timp ulterior. Se aplica si la avioane, si la tancuri, si la nave... de fapt, unde nu se aplica, in modelism.

In continuare am parcurs acelasi exercitiu si pt. arme, mai putin securea de lupta, ce odihneste in mana dreapta.

Image

Ce voi mai verifica este, pozitia spadei fata de mana stanga care tine scutul. In ceea ce priveste spada, am constatat ca bosajul turnat pe teaca, la interior, nu avea o gaura corespunzatoare in zona de fixate, pe corp. Asa ca am facut o mica "gheurica" si problema s-a rezolvat.

Acum ca aceasta etapa s-a terminat, sau se va termina dupa verifacarea care a mai ramas, vom trece la pregatirea suprafetelor pt. vopsire, dar asta intr-o interventie ulterioara.

P.S. Olaf, daca citesti, sa sti ca eu te astept. Ar fi foarte bine venite fotografiile de la tine.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

PreviousNext

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron