Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 12:02 pm

Sa continuam lucrul la Boby the Caftagiu' cu etapa a 4-a: Texturarea armurii cu Smoke X19 (Tamyia)
Am lucrat si la simbolul heraldic al Scotiei si am avut o idee o buna sa desenez initial leul scotian si ornamentele. Acum a fost mult mai usor. Mai trebuie retusat pe ici pe colo, dar greul a trecut. Urmeaza detalii, atingeri usoare, corecturi.

Iata ce am obtinut:
ImageImageImageImage
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 12:02 pm

Este timpul sa tragem niste concluzii:

Ultima etapa care a mai ramas in vopsirea armurii din zale este umbrirea si, eventual, daca este nevoie, aplicarea unor lumini. Ca sa exemplific, am sa va trimit sa vedeti doua lucrari exceptionale, din punctul meu de vedere. Una se afla in acest topic la pagina 11 si a fost lucrata cu maiestrie de Alexandru Croitoru si a doua se afla in topicul "Scandinavul si Latinul". Armura de zale a Scandinavului este un exemplu lucrat ca la carte de Calin Ungureanu in care se poate vedea ultima etapa de care vorbeam. Nu cred ca mai pot adauga ceva in plus la Boby Caftangiu fata de ceea ce Alexandru si Calin au facut cu mare maiestrie in lucrarile lor.

Am atins si problema heraldica, cat de cat, in care am experimentat o noua tehnica cu rezultate acceptabile. Asa ca aveti, destul de concentrat, o serie de tehnici care sa va dea un inceput, zic eu solid, pt. a incepe un proiect.

In ceea ce priveste pe Boby, cand va fi gata, va fi subiectul unui nou topic.

Olaf, daca vrei sa continui proiectul inceput si ai intrebari, iti stau la dispozitie cu mare placere, bineinteles cu o singura conditie: sa stiu sa-ti raspund.

In viitor ma gandesc sa deschid un subiect despre vopsirea figurinelor WW2 la scara 1/35. Nu este punctul meu tare, dar cu ajutorul vostru, cred ca o voi scoate la capat.
Voi ce parere aveti?
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 12:03 pm

Zeno wrote:
In viitor ma gandesc sa deschid un subiect despre vopsirea figurinelor WW2 la scara 1/35.
Voi ce parere aveti?

Abia astept.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby Razvan Patrascu » Wed May 01, 2013 12:03 pm

Astept sa-mi i-au notite.

P.S. Cred ca de cateva luni tot tanjesc sa vad un astfel de subiect dar la 1/35. :r:
Este mai bine sa-ti tii gura inchisa si sa dai impresia ca esti prost decat sa o deschizi si sa indepartezi orice indoiala.— Mark Twain
User avatar
Razvan Patrascu
Signifer
 
Posts: 87
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:59 pm

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby Olaf The Viking » Wed May 01, 2013 12:03 pm

Zeno wrote:
Olaf, daca vrei sa continui proiectul inceput si ai intrebari, iti stau la dispozitie cu mare placere, bineinteles cu o singura conditie: sa stiu sa-ti raspund.


"I think this is the beginning of a beautiful friendship". Nu numai ca vreau sa terminam proiectul dar vreau sa terminam si altele. Arunca o scurta privire asupra ceea ce urmeaza sa realizam impreuna: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Image

Image

Image

Am si perie de sarma, desi alea de plastic sunt mai dure ca sarma.

Image

Am fost prins cu TMr2 si acum cu sfarsitul de luna. Dar revin in week end.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby alexelu_marinelu » Wed May 01, 2013 12:04 pm

Multumesc pentru cuvintele frumoase.
Am mai uitat sa mentionez ceva: eu la toate figurinele inlocuiesc cozile topoarelor, sulitelor, lancilor cu bare de otel, alama, lemn. Nu mai exista pericolul indoirii accidentale si nu mai necesita munca pentru indreptare. De exemplu, templierul postat la pagina 11 avea "catargul" din plumb - n-ar fi stat drept nici printr-o minune.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby Olaf The Viking » Wed May 01, 2013 12:04 pm

Pe de alta parte am auzit varianta ca nici nu erau de fapt drepte, fiind de fapt copaci decojiti. Personal ma indoiesc foarte tare, deja se cunostea strungul pentru lemn.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby alexelu_marinelu » Wed May 01, 2013 12:05 pm

Olaf The Viking wrote:
Pe de alta parte am auzit varianta ca nici nu erau de fapt drepte, fiind de fapt copaci decojiti. Personal ma indoiesc foarte tare, deja se cunostea strungul pentru lemn.

Sigur! Si marmota?
Adica astia (templierii) au inventat titlurile de valoare si alte tarasenii, da' se cafteau cu crengi si nuiele adunate din boscheti.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 12:05 pm

Olaf The Viking wrote:
"I think this is the beginning of a beautiful friendship". Nu numai ca vreau sa terminam proiectul dar vreau sa terminam si altele. Arunca o scurta privire asupra ceea ce urmeaza sa realizam impreuna: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Image

Image

Am fost prins cu TMr2 si acum cu sfarsitul de luna. Dar revin in week end.


Frumoasa colectie. Front de lucru, nu gluma. Depinde numai de tine. Eu sunt aici sa ajut; daca pot, bineinteles.
Toate provin din aceeasi sursa ruseasca, de care vorbea Calin in topicul "Scandinavul si Latinul"?
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby Razvan Patrascu » Wed May 01, 2013 12:05 pm

:woohoo: 1 pe luna x 12 luni x5 ani=o vitrina

Calcul facut cu mare indulgenta.
Este mai bine sa-ti tii gura inchisa si sa dai impresia ca esti prost decat sa o deschizi si sa indepartezi orice indoiala.— Mark Twain
User avatar
Razvan Patrascu
Signifer
 
Posts: 87
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:59 pm

PreviousNext

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron