Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 11:57 am

Olaf The Viking wrote:
Este foarte clar, merci mult. La dat gauri nu ma gandisem. Banuiesc ca trebuie sa le fac orizontale, nu? Ma gandesc sa incep sa le dau cu un burgiu cu diametru mai mic la niste intervale fixe si apoi cu sula sa le largesc, in felul asta am un oarecare control asupra uniformitatii lor.


Te rog sa nu folosesti burghiu. Da, inceraca sa la faci orizontale. Amprenta nu trebuie sa fie adinca, doar sa "rupa" aspectul de neted si sa fie cat de cat uniform... cat mai aproape posibil. Nu urmaresti sa fie perfect uniform. Gandestete ca privesti o armura din zale de la aprox 8-10m. Cat vei vedea cu ochiul liber din detaliile camasii de zale? Ai un exemplu in gulerul care cade pe umeri care face parte din gluga.
Am sa incerc sa fac o mostra si sa postez.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 11:58 am

Uite Olaf ce am vrut sa spun:

ImageImage

Am desenat un brat la scara 1/32 (54mm) - bineinteles aprox. - si cu sula din imagine am aplicat "intepaturi". Tine scula ca pe un creion si "inteapa" materialul sub unghiul care rezulta.
Am adaugat un creion obisniut pt. scara. Cam asa ceva putem obtine. Eu m-am grabit. Tu, cu rabdare, vei grava toate zonele armurii care au nevoie de atentie.

Daca ai intrebari, te rog, nu ezita.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby alexelu_marinelu » Wed May 01, 2013 11:58 am

Din cele ce-am vazut, copiile de genul celei postate de Olaf sunt realizate dintr-un aliaj un pic mai dur, mai greu de gravat prin presiune. Intr-un manual de modelism mai profi (nu am acces la el intrucat nu sunt in tara), pentru rezolvarea situatiilor similare s-a apelat o scula home-made care lasa o urma ca litera S. Prin impletirea urmelor respective iesea un desen foarte convingator.
O solutie pentru a depasi impedimentul dat de duritatea materialului ar fi: subtierea in prima faza a grosimii camasii de zale si acoperirea cu un strat de material gen Milliput.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 11:59 am

Din cele ce-am vazut, copiile de genul celei postate de Olaf sunt realizate dintr-un aliaj un pic mai dur, mai greu de gravat prin presiune. Intr-un manual de modelism mai profi (nu am acces la el intrucat nu sunt in tara), pentru rezolvarea situatiilor similare s-a apelat o scula home-made care lasa o urma ca litera S. Prin impletirea urmelor respective iesea un desen foarte convingator.
O solutie pentru a depasi impedimentul dat de duritatea materialului ar fi: subtierea in prima faza a grosimii camasii de zale si acoperirea cu un strat de material gen Milliput.


Excelenta interventie Alexandru. Asta este metoda care da cele mai bune rezultate dar numai in anumite conditii. Asa cum scriam mai devreme:

Mladin Zeno wrote:
Eu nu spun nici sugerez ca este singura metoda. Sunt mai multe chiar, dar, dupa parerea mea, avand in vedere conditiile in care vine figurina (intr-o singura bucata) eu cred ca este cea mai simpla metoda, cu rezultate credibile.

Daca figurina nu venea intr-o singura bucata, si era un kit, atunci, cel putin pt. maini a-si fi recomandat solutia de a subtia zonele afectate, de a acoperi cu un strat subtire de epoxy putty si grava/sculpta armura din zale cu scula specializata. Dar avand in vedere conditiile specifice in care este figurina, riscul de a deteliora figurina este foarte mare.
Solutia de a o dezmembra prin taiere, nu mi se pare o solutie de luat in seama. Prin asta introducem mai multe probleme decat am rezolva ce ne-am propus.
Desigur, tehnica sugerata de mine este un compromis. Nu da rezultatele maxime, dar da rezultate mai bune decat daca figurina ramane asa cum este. Este relativ simplu de aplicat; nu necesita scule specializate si da rezultate acceptabile, zic eu, fata de stadiul actual al figurinei. Cu putina grija, poate arata chiar bine.

Am inteles de la Alexandru ca metalul din care este turnata figurina este destul de dur si se graveaza mai greu prin presiune. Singurul lucru care-l pot sugera in acest caz este doar perseverenta. Se poate trece de doua ori peste aceasi amprenta. Oricum, amprentele nu trebuie sa fie adanci.

Completarea ta, Alexandru, este foarte bine venita si daca timpul iti permite, te rog s-o faci cat mai des. Cu cat mai multi ochi priceputi privesc cu atat mai bine.
Apropo'... cu ceva timp in urma te-am intrebat ce vopsea metalica folosesti (ca mediu ma refer - acrilica, cerneala, etc.)? Probabil nu ai observat intrebarea. Te intreb, pt. ca vopselele pe care eu le folosesc au un pigment grosier si a-si vrea sa ma indrept spre o vopsea cu pigmentul mai fin.

Olaf, ce parere ai?
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby Olaf The Viking » Wed May 01, 2013 11:59 am

Voi sunteti sanatosi? Aveti idee cu cine discutati? :laugh: :laugh: :laugh: Am un fel de "week", din asta ultim , cum ar fi, "end" ,la dispozitie, ca sa va dezamagesc.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 11:59 am

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
Esti simpatic :laugh: :laugh: :laugh:
Incet Olaf si nu te grabi. Ai sa vezi ca nu este asa de greu cum pare. Oprestete din cand in cand si priveste de distanta unei maini intinse, dupa care continua.
Succes.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby Olaf The Viking » Wed May 01, 2013 12:00 pm

Nu e timp de opriri si poticneli. Materialul nu este chiar asa de tare. Daca era metal alb aveam o problema dar asta e chiar un aliaj moale. Asa ca intr-un sfert de ora am obtinut ce se vede (auzi la ei, subtiere si dat cu putyn):

Image

Image

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 12:00 pm

:laugh: :laugh: :laugh: auzi la ei, subtiere si dat cu putyn :laugh: :laugh: :laugh:

Foarte bine Olaf. Incepe sa arate din ce in ce mai bine. Mi se pare ca in unele locuri distanta dintre amprente este maricica. Nici o problema. Intepi intre amprente. Nu uita sa gravezi si "manusa" cu care tine toporul.
Cand esti multumit pune o poza.

Am o rugaminte la tine:
Pune cele doua fotografii luate din stanga figurinei una langa alta. Vom vedea clar cum a fost inainte si dupa ce ai inceput sa garavezi armura.

Este timpul sa te gandesti cu ce vei slefui la luciu metalic armura. Ai nevoie de o perie de sirma sau ceva asemanator cu care sa aduci la luciu metalic suprafetele pe care le prelucrezi acum. Asta va fi etapa urmatoare in acest prim proiect. Eu folosesc on perie de sirma sau steel wool pe care le vezi in topicul dedicat uneltelor.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby alexelu_marinelu » Wed May 01, 2013 12:01 pm

Zeno wrote:
[quote]...Apropo'... cu ceva timp in urma te-am intrebat ce vopsea metalica folosesti (ca mediu ma refer - acrilica, cerneala, etc.)? Probabil nu ai observat intrebarea. Te intreb, pt. ca vopselele pe care eu le folosesc au un pigment grosier si a-si vrea sa ma indrept spre o vopsea cu pigmentul mai fin.[quote]
Puneam pariu ca am raspuns. Scuze.
Am un "Fusil Gun" de la Vallejo pentru tot ce inseamna Gun Metal - in functie de necesitati, se ajusteaza cu negru sau silver. Apoi, aplic umbriri cu ulei negru.
Pentru nuantele de alama, cupru, gold, am niste email-uri Revell de cand era bunica fata - la fel, se mai mixeaza din cand in cand.
La armuri de zale, mai fac ceva, pentru ruperea monotoniei. Dupa umbririle cu negru, mai dau cateva puncte de wash foarte subtire cu burnt umber (stiu ca armurile nu rugineau, dar efectul merita incercat).
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 12:02 pm

Puneam pariu ca am raspuns. Scuze.
Am un "Fusil Gun" de la Vallejo pentru tot ce inseamna Gun Metal - in functie de necesitati, se ajusteaza cu negru sau silver. Apoi, aplic umbriri cu ulei negru.
Pentru nuantele de alama, cupru, gold, am niste email-uri Revell de cand era bunica fata - la fel, se mai mixeaza din cand in cand.
La armuri de zale, mai fac ceva, pentru ruperea monotoniei. Dupa umbririle cu negru, mai dau cateva puncte de wash foarte subtire cu burnt umber (stiu ca armurile nu rugineau, dar efectul merita incercat).

Multumesc mult Alexandru.
Idea cu un wash discret cu burnt umber, pe ici pe colo este de luat in considerare. Ma gandesc ca trebuie sa fie foarte subtil, sa nu dea impresie de rugina. Am sa experimentez pe Boby Caftangiu', ca tot e in focurile facerii.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

PreviousNext

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron